Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Zmiennicy   -   03/8/2007
„Rzecz nazwawszy po imieniu, wszystko swój posiada cennik. Nie podołasz zamówieniu, to załatwi je twój zmiennik” - śpiewał Przemysław Gintrowski w piosence tytułowej niezapomnianego serialu „Zmiennicy”. Co jednak robić gdy coraz mniej jest oryginałów a coraz więcej substytutów, substytutek i ersatzu? Nawet prawdziwych Cyganów już nie ma... o przepraszam, w Tarnowie jest co najmniej jedna – pani Sara Andrasz.

Ogloszenie
>
Jest to osoba, która rzeczy nazywa po imieniu i nie robi z tego żadnych „cudów”. Posłużę się fragmentem wypowiedzi dla TEMI w którym p. Andrasz powiedziała m.in.: „Dlatego razem z nami jadą małe dzieci, by zobaczyły jak to jest na taborze, jak się jedzie końmi. One już nie wiedzą, co to znaczy koń, co to znaczy ognisko i jedzenie z ogniska, co to znaczy zjeść kradzioną kurę” – przedstawiając w skrócie cygańskie życie, jakie wiedli jeszcze kilkadziesiąt lat temu Cyganie. To oryginalność zachowań, kultury oraz obyczajów czyni Cyganów atrakcyjnymi dla „gadziów” czyli nie-Cyganów, zaś stosowanie urawniłowki, zakazów i nakazów sprowadza Cyganów do roli polskich murzynów. Najpierw zabiera się im wolność, a potem nie będących przystosowanymi do cywilizowanego życia spycha do gett. Zwróćmy uwagę, że zarówno dla Cyganów jak i amerykańskich murzynów charakterystyczne są pewne cechy wspólne np. zastąpienie tradycyjnych określeń Cygan, murzyn mającymi się źle nie kojarzyć nazwami Rom i afroamerykanin, kolejnym podobieństwem jest medialny terror politpoprawności zakazujący mówienia źle o Cyganach lub murzynach (vide: apel p. Romana Kwiatkowskiego ze Stowarzyszenia Romów w Polsce aby nie podawać w informacjach nt. przestępstw wiadomości, iż popełniali je ludzie pochodzenia romskiego).
Jedni i drudzy, to znaczy Cyganie i murzyni futrowani są przez władze różnymi dotacjami, zapomogami itp. socjalistycznym badziewiem, które odbiera ludziom chęć do pracy ucząc lenistwa i wygodnictwa. Brakuje jeszcze ustawowego nakazu, aby w każdym filmie produkcji polskiej występował jeden Cygan (wg słownika politycznej poprawności Rom) i nie mógłby on grać postaci „złych”. Czy wszystko swój posiada cennik? Nie wiem, pewnie nie, ale tradycja cygańska chyba tak, bo bez pomocy finansowej z zewnątrz nawet Tabor Pamięci Romów nie mógł ruszyć przez kilka lat. Cyganie, choćby z początku XX wieku, mogliby doznać śmiertelnego szoku gdyby dowiedzieli się, że ich potomkowie ruszają z miejsca swoje tabory tylko wtedy kiedy dostaną kasę od „gadziów”.
Z drugiej jednak strony mój wywód może być uznany za niesprawiedliwy albo zrobiony zgoła po łebkach, wszak mamy już wiek XXI i wróżeniem zajmują się „profesjonalne wróżki” a nie wędrowne Cyganki – postęp panie i panowie pełną gębą. Jeśli zatem idziemy z postępem to i sposoby wyciągania pieniędzy od „gadziów” muszą być postępowe. Już nie prymitywne naciąganie czy capnięcie kury z podwórka, ale z rozmachem, po europejsku np. przez wcześniej wspomniane dotacje, programy pomocowe i zapomogi, bo to i łatwiej i bezpieczniej i zysk nieporównywalnie większy.
Nie mam za złe Cyganom, że wykorzystują okazje, żeby wziąć pieniądze, które same im do kieszeni wpadają. Mam pretensje do „gadziów”, że dają się tak beznadziejnie nabierać na te XXI-wieczne sztuczki. Już tam pewnie nie jeden cygan i złodziej asystował w czasie tworzenia tak kretyńskiego prawa, to i nie dziwota, że efekty tych z mozołem wykonanych prac są opłakane. Najlepszym tego dowodem jest kilka milionów rodaków przebywających aktualnie poza granicami kraju, gdyż nasza piękna socjalistyczna ojczyzna odebrała im szansę rozwoju na miejscu m.in. przez wyssanie pieniędzy z rynku na owe dotacje, którymi przekupuje się poszczególne grupy społeczne aby w czasie wyborów wrzuciły do urny właściwie zaznaczoną kartkę.

Polska – używając pojęć sportowych – przypomina rozpędzonego żużlowca, który wszedł w wiraż ślizgiem mniej lub bardziej kontrolowanym. Prędkość imponująca, ale banda coraz bliżej i tylko patrzeć jak zaraz w nią uderzy. Jeżeli nie przymkniemy trochę gazu, tzn. nie przestaniemy prześcigać się w zupełnie idiotycznych, przywleczonych z zachodu modach na politpoprawność, jeśli nie przestaniemy „zżynać” rozwiązań gospodarczych z podręczników napisanych przez tow. Lenina to nigdy nie uda nam się wyjść bezpiecznie na prostą.

Rozpocząłem piosenką ze „Zmienników” i tak też skończę nawiązując jednocześnie do użytego wcześniej sportowego porównania. „... coś być musi, do cholery, za zakrętem”. W razie nieudanego manewru zmiennicy z Azji już szykują się aby „solidarnie dać nam zmianę”.
(GR)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(03-08-2007) czytelniczka :
no i o co tu chodzi????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2007) STOS :
Sie uczy, to zrozumie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-08-2007) ktos :
A może czytelniczka nie chce rozumieć? :D

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-08-2007) VIP :
Dawno nie czytałem takiego bełkotu, pozlepianego bez ładu z cytatów. Zmiennicy na początku, zmiennicy na końcu, autorowi wydawało się, że zepnie tekst klamrą, pokaże finezję i lekkość kompozycji, a wyszło jak zwykle, choć i tak ten tekst w porównaniu do megagrafomańskich i kompletnie nietrafionych analiz Pana Zaprzałki wydaje się być znośny, no, na poziomie II klasy przecietnego ogólniaka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2007) STOS :
CZerwone bractwo nie lubi, nie lubi oj nie lubi prawdy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-08-2007) Żaba :Bobo@tlen.pl 
O czym człowieku pisałeś ?? O Cyganach-złodziejach, czy o złodziejach /obecnych/

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2007) jak zwykle :
Zaprawdę spostrzeżenia i uwagi autora trafne są, ale szanse na zmianę chyba żadne, bo politpoprawność łatwo nie ustąpi. Niech żyje socjalizm.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-08-2007) KArol :
Jasne jak słońce, że autor napiętnuje nieautentyczny folklor cygeński, który musi miec dotacje, czyli ukradzione podatnikowi pieniądze, aby ruszyć w drogę po kradzioną kurę, której bez unijnych dotacji też nie ma na kurzej fermie. Kurze móżdżki hoduje się na obowiązkowych dotacjach, dlatego potem nie mogą zrozumieć odrobinę skomplikowanego tekstu bez oficjalnie podanej przez autorytet moralny jedynie słusznej interpretacji. Więcej samodzielności w myśleniu, choć to może boleć nieprzywyczajonych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl