Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   "Wędrówki ..." - Tarnowski Zamek   -   07/8/2007
Najpierw poznaliśmy „Tajemnice Wiślan” i kościółka pod wezwaniem Św. Marcina, po czym zaintonowano „…a puszcze tu były odwieczne” i można było się zanurzyć w otchłani dziejów słuchając legend i pieśni. Tydzień później dr Krzysztof Moskal przyczynił się medie-walnie do poszerzenia wiedzy uczestników kursu z zakresu historii naszego miasta wieków średnich. Zabrał całą ferajnę, aby tak jak przed wiekami, przedzierzgnąć się „Pod osłoną murów”.

Ogloszenie

To, że „Tarnów zgrabnem jest miastem”, tłumaczył przewodnik, do dziś widać poprzez symbolikę obecną w architekturze ratusza oraz poszczególnych fragmentach fortyfikacji grodu. Kolejny spacerek „W cieniu katedry” pozwolił nie tylko na odrobinę ochłody, ale i poznanie sekretów „górującej” nad miastem majestatycznej budowli. „Modlitwa i gwar” swoistym murmurandem zakończyła etap trzeci. Trasa klimatycznych spacerów śladami przeszłości znów zatoczyła koło i na półmetku wakacyjnych przechadzek grupa około 100 amatorów łazikowała po dzisiejszych pozostałościach słynnych tarnowskich włościan sprzed 400 lat!

Happening
Kulminacyjny spacer szczytował formą organizatorów. Wpadli oni na pomysł dosłownego przybliżenia epoki i przyodziali się w ówczesne stroje. Specjalnie zaproszony na tę okazję archeolog Andrzej Szpunar, narrator części introdukcyjnej, zaprezentował się w szatach właściciela miasta Tarnowa, Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Tarnowskiego. Wojtek Maniak (przewodniczący Stowarzyszenia Zamek Tarnowski) wystąpił jako książe Janusz Aleksander Sanguszko. Były też osoby z bractwa rycerskiego, które przyoblekły się w trzynastowieczne tuniki, które jak nas zapewnili znawcy, były jeszcze w użyciu, czyli modne sto czy dwieście lat później. Siostra reprezentowała Zakon Bernardynów co wyjaśni się na końcu. Gawędziarzom murmurandował Tomek Boruch.

Zrujnowana świetność
Do meritum przeszedł i dalej już wodził (po ruinach i krzaczorach) towarzystwem Dr Moskal, który z taką swadą rozprawiał (blisko dwie godziny), że praktycznie odbudował Zamek w wyobraźni wycieczkowiczów. Genialnym posunięciem był mikrofon i noszony przez siostrę głośniczek na końcu plejady ciekawskich. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy; o handlu z Węgrami i śliwkach zwożonych do Tarnowa w beczkach, które od tamtych czasów nazywamy „węgierkami”, o tym, że udzielono gościny uciekającemu królowi Węgier oraz o różnych obyczajnych sprawach. Spacer upływał w atmosferze „gdybanej” historii bez dat. Finał był również inscenizowany. Otóż przywołano jedyną datę roku Pańskiego 1747, kiedy to książę Sanguszko” rozebrał” zamek… Na szczycie zrujnowanego zamczyska cztery osoby wzięły udział w scence rodzajowej. W. Maniak czyli Sanguszko odczytał akt kasacyjny i na ręce siostry reprezentującej Zakon Księży Bernardynów przekazano cegiełkę, która stała się niemal kamieniem węgielnym przyszłej świątyni.

Cegiełki scalające dzieje
... a cegiełki powędrowały na budowę kościoła, który kilkaset lat później - czyli za tydzień 12 sierpnia - będzie obiektem następnej niedzielnej wyprawy w głąb czasu pt. "Tarnowscy bracia mniejsi, a wśród nich św. Szymon z Lipnicy". Dzieje i architektura dawnego i obecnego klasztoru Bernardynów, legenda o połączeniu klasztoru z zamkiem, młyn miejski i postać Św. Szymona z Lipnicy.
A potem już z górki na trzy spacerki:
19 sierpnia : "Czym spłynęła Strusina",
26 sierpnia : "Ulice Grabówki i Zawala - synagogi, koszary i młyny"
i ostatni - 2 września : "Świątynie przy burkowej drodze".

A wszystko to dzięki Tarnowskiemu Centrum Informacji i działającej wespół ze Stowarzyszeniem Zamek Tarnowski Konfraterni Artystycznej.
Inicjatywa Stowarzyszenia potrzebuje szerszego wsparcia materialnego w dziele ratowania ZAMKU. Zainteresowani pomocą proszeni są o kontakt z Wojciechem Maniakiem e-mail: maniak1717@interia.pl.
Krzysztof Ziewacz
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(07-08-2007) Gizmo :
A zamku jak tak dalej pójdzie, już niedługo nie będzie!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-08-2007) Żaba :bobo@.pl 
kler zagarnął wszystko !! Chociaż Polska, nie Watykan,przez kler każdy się biedy na żarł, na , jadł i nałykał.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-08-2007) future :
szanowny autorze, trzynasty a połowa18 wieku to jednak większa czasowa różnica niźli sto czy dwieście lat. Znawca w temacie tzw. mody staropolskiej, kreowany przez księca Aleksandra Janusza grubo się pomylił.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-08-2007) kz :
Ja nie jestem historykiem, a obecny dr moskal nie oponował, więc wypraszam sobie takie uwagi. InTARnet nie jest miejscem gdzie można popluwać w przebraniu (nick) byle co komu ślina na język przynosi. Pretensje do kogo innego. Stań człowiecze z otwartą przyłubicą (podaj sie z nazwiska) i nie walcz "z partyzanta".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-08-2007) Wojciech Maniak :maniak1717@interia.pl 
Znów objawił się nasz ulubiony krytykant "future". Tradycyjnie nieobecność na imprezie lub niezrozumienie czytanego tekstu doprowadzilo do wysnucia fałszywych /złośliwych?/ wniosków. Wyjaśniam więc, żę stroje miały reprezentować ważne dla historii zamku momenty: czas jego powstania /pocz.14 wieku/ - BRACTWO RYCERSKIE , czas największej świetności /wiek 16 ty/ -HETMAN TARNOWSKI oraz czas jego zagłady /połowa wieku 18/- KSIĄŻĘ JANUSZ ALEKSANDER SANGUSZKO. P.S. Nadal apeluje do "future" o kontakt ze Stowarzyszeniem Zamek Tarnowski, celem wykorzystania widocznego zapału we właściwy /pozytywny/ sposób ;) Pozdrawiam serdecznie rosnąca grupę ZAMKOMANIAKÓW i dziękuję z całego serca autorowi za praktyczny wkład w dzieło jego ratowania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-08-2007) kz :
Brawo WM, dość juz tego krytykanctwa. Niech future się pochwali co on/ona dobrego zrobił/a? InTARnauci czekają, ....aby mogli skrytykować oczywiście :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2007) zenek :
A czy jest jakies konto na ktore mozna wplacac datki na rzecz odbudowy zamku?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-08-2007) Paweł S. :tarpol1@interia.pl 
Jestem gotów słodyczy sobie odmawiać a co zaoszczędzę to oddać na odbudowę.!!!! Zapiszę się – no postanowiłem… i pierwsze co zrobię to będę postulował o stworzenie strony www stowarzyszenia (bo chyba takowej nie ma)! Co jest karygodne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2007) JANUSZ :nowmar401@o2.pl 
Witam! poszukuje kolegi Józefa Maniaka z Tarnowa byliśmy w 1977r w wojsku jw 2937 chciałbym go odszukać fajny kolega wiem że tata jego miał warsztat stolarski może tym kanałem koledzy mi pomogą z góry dziękuje z pozdr. jn

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-11-2007) Robert :rdyl@poczta.fm 
Zgadzam się z kolegą Pawłem S. Strona internetowa jest niezbędna.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl