To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Skażone igły w Tarnowie   -   13/8/2007
Po aferze z nie sterylnymi strzykawkami, o której głośno było w całym kraju, w jednym z zakładów opieki zdrowotnej na terenie miasta Tarnowa w dniu 9 sierpnia znaleziono oryginalnie zapakowane igły iniekcyjne jednorazowego użytku z zanieczyszczeniami niewiadomego pochodzenia. O incydencie poinformowano odpowiednie urzędy i instytucje, Prezydent Miasta Tarnowa polecił wzmocnienie bieżącego nadzoru we wszystkich zakładach opieki zdrowotnej działających na terenie Tarnowa.

Ogloszenie
>

Jak poinformował tarnowski magistrat, 9 sierpnia w jednym z zakładów opieki zdrowotnej na terenie Tarnowa stwierdzono incydent medyczny określony w art. 3 ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych. Zaistniałe zdarzenie polegało na stwierdzeniu zanieczyszczeń niewiadomego pochodzenia na powierzchni oryginalnie zapakowanych igieł iniekcyjnych jednorazowego użytku 21G (0,8x40). Dzięki zaangażowaniu i uwadze pracowników do zagrożenia zdrowia pacjentów nie doszło.
Wypełniając ustawowy obowiązek, zawarty w art. 62 ust. 1 cytowanej ustawy, fakt wystąpienia incydentu został zgłoszony odpowiednim adresatom - w tym Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tarnowie.
Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała przekazał powyższą informację również wszystkim zakładom opieki zdrowotnej działającym na terenie miasta Tarnowa z prośbą o wzmocnienie bieżącego nadzoru i szczególną uwagę personelu.

Od dyrektora Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej UMT Wiesława Izworskiego dowiedzieliśmy się, że zanieczyszczone igły znaleziono – dzięki czujności personelu – w Mościckim Centrum Medycznym. -Zostały one wycofane, poinformowaliśmy wszystkie właściwe służby, a samo Centrum Medyczne obecnie stosuje igły innego producenta - stwierdza W. Izworski. -Jak dotąd nie otrzymaliśmy podobnych zgłoszeń ze strony innych zakładów opieki zdrowotnej, które o incydencie poinformowano.
Zanieczyszczone igły były niemieckiego pochodzenia; producent był inny niż w przypadku brudnych strzykawek.

Niezależnie od tego, czy ostatnie zagęszczenie tego rodzaju medycznych „incydentów” i zdarzeń ma charakter medialny, czy odpowiada stanowi faktycznemu, chciałoby się zapytać, ile jeszcze nie sterylnych, czy wadliwie działających narzędzi medycznych (częstokroć tych, które ratować mają życie) – zalega po polskich, w tym tarnowskich przychodniach i szpitalach? Chciałoby się także zapytać, jaką odpowiedzialność ponoszą stosowne organy nadzoru i jak wielka jest skala – trudnych dziś do zbadania – zakażeń i zgonów spowodowanych kompetencyjnym bałaganem, traktowaniem Polski przez producentów i dostawców jak kraju trzeciego świata, dyktatu niskiej ceny nad jakością produktu medycznego i instrumentalnym podejściem do pacjenta. Tym razem personel wykazał czujność. Czy jednak jest tak, było i będzie za każdym razem? M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, January 19, 2022 20:49:56
IP     : 54.161.2.204
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html