To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Tarnowskie guziki   -   29/8/2007
Przez dziesięciolecia wrzesień w Polsce kojarzył się jednoznacznie – wybuch II wojny światowej, kolejna rocznica hitlerowskiej napaści na Polskę. Po latach milczenia i zakłamywania historii, dziś możemy głośno mówić o jeszcze jednym wymiarze polskiego września i jeszcze jednej napaści – tej z 17 września 1939 roku, dokonanej przez ZSRR. Wojenną gehennę mieszkańców polskich Kresów symbolizują dziś takie nazwy jak Katyń, ale też Charków i Miednoje – miejsca mordu kilkunastu tysięcy polskich oficerów i urzędników II Rzeczypospolitej. To była nasza intelektualna elita i gdyby nie ta zbrodnia ludobójstwa, zapewne dziś Polska wyglądałaby zupełnie inaczej...

Ogloszenie

Trzeba było kilkunastu lat znów niepodległej Polski, by mógł wreszcie powstać film przypominający tamte wydarzenia. 17 września 2007r. w Warszawie będzie miała miejsce premiera „Katynia” Andrzeja Wajdy. Dzień później obraz zobaczy publiczność festiwalu w Gdyni, zaś 21 września „Katyń” trafi do wybranych kin w całym kraju – w tym do tarnowskiego kina Millennium, gdzie oglądać go będzie można do 18 października.
Akcja filmu rozgrywa się po wojnie – matka, żona i córka polskiego oficera czekają na jego powrót z obozu. Zaniepokojone jego przedłużającą się nieobecnością, postanawiają rozpocząć poszukiwania... W rolach głównych zobaczymy Maję Ostaszewską, Artura Żmijewskiego, Maję Komorowską, Władysława Kowalskiego, Wiktorię Gąsiewską, Annę Radwan, Andrzeja Chyrę, Danutę Stenkę, Joannę Kawiorską, Agnieszkę Glińską, Magdalenę Cielecką, Pawła Małaszyńskiego i Antoniego Pawlickiego.
Wraz z premierą filmu, do szkół trafią materiały dydaktyczne zawierające opracowania na temat mordu popełnionego na polskiej inteligencji przed 67 laty. Przedsięwzięcie to będzie realizowane przy udziale ogólnopolskiej telewizji, z pomocą billboardów oraz plakatów na terenie całego kraju. Film Andrzeja Wajdy oraz towarzysząca mu kampania edukacyjno – społeczna jest elementem programu „Pamiętam. Katyń 1940”, zainicjowanego przez Narodowe Centrum Kultury działającego w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z wydawnictwem Nowa Era „Lekcja katyńska”.

Tarnowskie guziki
Centrum Animacji Społecznej Horyzonty, w ramach tego samego programu NCK, realizuje w Tarnowie pilotażowy projekt „Tarnowskie guziki”, uznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wzorcowy w skali kraju projekt patriotyczno – historyczny przygotowany przez organizację pozarządową. W ramach projektu 14 września od godz. 10:00 do 16:30 na ulicy Wałowej zaplanowano Teatralne Akcje Uliczne. Przygotowania do tych wydarzeń zapoczątkowane zostały sierpniowymi warsztatami teatralnymi w Lutowiskach, podczas których przygotowany został scenariusz artystycznych zdarzeń, upamiętniających stalinowskie zbrodnie. O 17:00 nastąpi otwarcie wystawy katyńskiej (wystawa złożona z 20 tablic przedstawiających historię żołnierzy zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje, wraz z rysunkami wykonanymi przez Stanisława Westfalewicza, związanego z ziemią tarnowską artysty, więźnia Kozielska, który uniknął śmierci), prelekcja oraz spacer z przewodnikiem szlakiem miejsc pamięci poświęconych Katyniowi (na trasie znajdzie się m.in. kościół XX Filipinów, gdzie znajdują się „tarnowskie guziki”). Na godzinę 19:00, również na ulicy Wałowej przewidziano koncert pieśni patriotycznych we współczesnych aranżacjach – w repertuarze znajdą się także pieśni tarnowskich twórców poświęcone pamięci ofiar Katynia. Natomiast o godz. 20:00 rozpocznie się projekcja filmów: „Las katyński” Marcela Łozińskiego oraz „Nie zabijaj” Józefa Dębskiego. Projekcje słowem wstępnym poprzedzi filmoznawca Jerzy Świtek. Rozdawane będą wówczas płyty CD „Tarnowskich guzików” z prezentacją multimedialną i pieśniami patriotycznymi.
Swoistą puentą aktywności młodych ludzi w ramach "Tarnowskich guzików" może okazać się "Spotkanie pokoleń" w Auli Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej przy ulicy Waryńskiego 14 (dawniej DK Mariensztat). Spotkanie odbędzie 17 września (o godz.18:15), a więc w kolejną rocznicę (zd)radzieckiego najazdu na nasz kraj i odnosić się będzie do tej daty, która symbolicznie zapoczątkowała tragiczny okres zsyłek, wywózek i bezpośrednich mordów na Polakach ze Wschodu.

Nieco wcześniej, w dniach 2 – 10 września odbędą się warsztaty plastyczne poprowadzone przez tarnowskiego artystę Jacka Kucabę – tematem warsztatów jest „Nadpamięć” – czyli ten składnik tożsamości narodowej, bez którego naród umiera. W efekcie młodzież przygotuje „sztandary katyńskie” – wielkopowierzchniowe obrazy, które 14 września zainstalowane zostaną w centrum Tarnowa, prowokując mieszkańców naszego miasta do refleksji.

Do 19 października trwa także konkurs plastyczny inspirowany słowami wiersza Feliksa Konarskiego „I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy” - konkursowi towarzyszyć będą warsztaty, prowadzone w dniach 28 września – 5 października przez Annę Śliwińską-Kuklę. 22 X nastąpi ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 17:22:23
IP          : 3.21.248.119
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html