To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   Listy od prezydenta   -   02/3/2004
Wydział Edukacji magistratu rozesłał do rodziców dzieci uczących się w szkołach wytypowanych do likwidacji lub przekształceń kilka tysięcy listów informujących o restrukturyzacyjnych planach władz. Taki obowiązek na samorząd nakłada ustawa o systemie oświaty – wyjaśnia dyrektor Stanisław Świerczek. Tymczasem jednak jedną z decyzji podjętych na ostatniej sesji Rady Miasta zaskarżono do wojewody.

Ogloszenie

Koszt doręczenia prezydenckich listów to około 3 tysiące złotych. Mogą być to jednak pieniądze stracone, gdyż warunkiem koniecznym do wprowadzenia zmian w siatce szkół jest pozytywna opinia małopolskiego kuratora oświaty. Magistracki projekt zaakceptowany przez rajców podczas ostatniej sesji Rady Miasta zakłada m.in. tzw. „wygaszenie” Szkoły Podstawowej nr 5. Rodzice uczniów z tej placówki nie składają jednak broni i chcą walczyć o szkołę nawet na szczeblu ministerialnym.

Tymczasem radny miejski Jacek Łabno, szef klubu radnych "Prawy Tarnów" w Radzie Miejskiej, skierował po ostatniej sesji pismo do wojewody, w którym dowodzi, że uchwała dotycząca stopniowej likwidacji Szkoły Podstawowej nr 5 została podjęta przez radnych z naruszeniem obowiązującego prawa.
Chodzi o tryb przeprowadzenia głosowań nad uchwałami dotyczącymi likwidacji SP nr 5, do których doszło podczas sesji RMT w ub. tygodniu. Początkowo był to projekt uchwały zgłoszony przez prezydenta Bienia, mówiący o zlikwidowaniu SP nr 5 już od września. Już w czasie obrad propozycję stopniowego wygaszania "piątki" zgłosił natomiast szef miejskiego klubu radnych SLD-UP, Krzysztof Bazuła.
Jak twierdzi Jacek Łabno w piśmie do wojewody, przewodniczący Andrzej Kasznia zaproponował w tej sytuacji poddać pod głosowanie dwa projekty uchwał: projekt prezydencki oraz nową uchwałę, która powstała w konsekwencji złożonej poprawki.
- W tym momencie obrad poinformowałem przewodniczącego Kasznię, że takie postępowanie jest niezgodne z prawem, został bowiem przyjęty już wcześniej porządek obrad, w którym zawarta została wyłącznie jedna uchwała w sprawie Szkoły Podstawowej nr 5 - argumentuje szef klubu radnych "Prawego Tarnowa".
Jego zdaniem, gdy wniosek prezydencki dotyczący SP nr 5 został w pierwotnej wersji odrzucony przez radnych, nie powinno być już drugiego głosowania w sprawie "piątki". Przewodniczący Andrzej Kasznia poddał natomiast w tym momencie obrad pod głosowanie poprawkę do uchwały zgłoszoną przez Krzysztofa Bazułę z SLD-UP, która uzyskała większość głosów. Następnie przewodniczący Kasznia miał poddać pod głosowanie uchwałę z wniesioną poprawką, która w głosowaniu imiennym została już poparta przez większość radnych.
Powyższe wątpliwości dotyczące trybu przeprowadzenia głosowań w sprawie SP nr 5 zgłosił już po głosowaniach radny "Prawego Tarnowa", Józef Rojek. Dopiero w tym momencie poproszono o opinię prawnika UMT Piotra Wardawę, który miał powiedzieć, że najpierw powinny być głosowane poprawki do uchwały, a dopiero później całość z ewentualnie przyjętymi poprawkami. Głosowania nad ostatecznym kształtem uchwały dotyczącej SP nr 5 w tej sytuacji powtórzono, tym razem już we właściwej kolejności.
Tym razem głosowano najpierw poprawkę do uchwały zgłoszoną przez radnego Krzysztofa Bazułę, a dopiero gdy ona została przyjęta większością głosów, radni w głosowaniu imiennym przyjęli całość uchwały. Radny Jacek Łabno uważa jednak, że w ten sposób popełniony błąd nie został naprawiony przez Radę. - Mogę podejrzewać, że w wyniku głosowania doszło do manipulacji - uważa radny Łabno. - Na sesji obecny był bowiem prawnik zatrudniony w Urzędzie Miasta, który nie reagował wcześniej na przebieg wadliwej procedury. Moim zdaniem, nie można na sesji głosować uchwały zmodyfikowanej poprawką, jeżeli uchwała zasadnicza nie została przyjęta w głosowaniu przez Radę. Według radnego opozycji, nie bez znaczenia było także to, że pierwsze głosowanie nad uchwałą dotyczącą SP 5 było głosowaniem imiennym, ponieważ nie przeprowadza się reasumpcji imiennego głosowania.
Według Łabny, nie można zaakceptować uchwały w sprawie tak ważnej dla mieszkańców Tarnowa, jeśli podejmowana była z naruszeniem prawa.
Przypomnijmy, poza stopniową likwidacją Szkoły Podstawowej nr 5 (do roku 2009) , projekt zmian w tarnowskiej oświacie zakłada też likwidację Szkoły Podstawowej nr 12 oraz Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Samochodowych. Radni zdecydowali też m.in. o połączeniu Zespołu Szkół Kolejowych z Zespołem Szkół Zawodowych nr 2.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Mon, September 16, 2024 13:26:05
IP          : 44.201.97.138
Browser     : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html