To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rocznica Państwa Podziemnego   -   01/10/2007
27 września odbyły się w Tarnowie uroczystości z okazji 68 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. O godzinie 11 odprawiono okolicznościową mszę świętą, po niej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ogloszenie

W 68 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, 27 września o godzinie 11.00 w kościele księży Filipinów odprawiona została msza święta, po niej uczestnicy uroczystości – członkowie organizacji kombatanckich, przedstawiciele władz miasta i powiatu tarnowskiego, uczniowie tarnowskich szkół złożyli wieńce i kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Początki działalności Polskiego Państwa Podziemnego sięgają 27 września 1939 roku, kiedy to powołano w oblężonej Warszawie Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mająca prowadzić walkę przeciw okupantom. Organizacja ta została przekształcona w listopadzie 1939 roku w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający rządowi emigracyjnemu. W lutym 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową, której Komendantem Głównym został generał Stefan Rowecki. Pod koniec 1942 roku AK liczyła około 200 tysięcy żołnierzy.
Podziemne organa cywilne i wojskowe kierowane były z Paryża, a potem z Londynu przez Delegata Rządu Na Kraj, który był najwyższą władzą i kierował pracami na szczeblu centralnym i oddziałami obejmującymi województwa i powiaty.
Przez całą okupacje działało tajne szkolnictwo i sady oraz kilkanaście departamentów, które miały stworzyć podwaliny władzy na oswobodzonych terenach. Głównym pismem był redagowany przez Aleksandra Kamińskiego „Biuletyn Informacyjny”, który ukazywał się w pewnych okresach w nakładzie 40 000 egz.
Największym bohaterskim przejawem działalności Polskiego Państwa Podziemnego było Powstanie Warszawskie, które było także próbą zachowania ciągłości państwa i bytu narodu. Najwyższe władze Polskiego Państwa Podziemnego - na czele z delegatem Rządu, przewodniczącym Rady Jedności Narodu oraz Komendantem Głównym AK – zostali podstępnie aresztowali przez Sowietów i wywiezieni do Moskwy, gdzie odbył się sfingowany tzw. proces szesnastu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, March 23, 2023 10:27:40
IP     : 3.236.209.138
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html