To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   "Pasja" już w Tarnowie   -   04/3/2004
Na ekrany obu tarnowskich kin, podobnie jak w całym kraju, wchodzi - w aurze wielu kontrowersji ale i wielkiego już sukcesu kasowego (tydzień od premiery światowej) obraz Mela Gibsona "Pasja", który z naturalistyczną dokładnością przedstawia ostatnie 18 godzin życia Jezusa Chrystusa. Ten film żadnego z dotychczasowych jego widzów nie pozostawił obojętnym ! Będzie tak zapewne również w przypadku inTARnautów, którzy jako pierwsi obejrzą film w Tarnowie. Ciekawi jesteśmy Waszych wrażeń.

Ogloszenie

PASJA
USA/Włochy 2004,
dozwolony od 15 lat,
Reżyseria: Mel Gibson
Obsada: James Caviezel, Maja Morgenstern, Rosalinda Celentano, Monica Bellucci

Film zaczyna się w Ogrodzie Getsemani, w którym Jezus modli się po Ostatniej Wieczerzy.
Opiera się pokusom Szatana. Zdradzony przez Judasza Iskariotę, zostaje aresztowany, zabrany do Jerozolimy, gdzie arcykapłani oskarżają go o bluźnierstwo i skazują na śmierć.
Jezus przyprowadzony zostaje przed oblicze Poncjusza Piłata, rzymskiego namiestnika Judei, który wysłuchuje oskarżeń Wysokiej Rady. Zdając sobie sprawę, że staje przed politycznym konfliktem, Piłat uchyla się od wydania wyroku i odsyła więźnia do króla Heroda. Herod jednak oddaje Jezusa Piłatowi, a ten zwraca się do tłumu o dokonanie wyboru, którego złoczyńcę uwolnić: Jezusa czy Barabasza. Tłuszcza postanawia uwolnić Barabasza, a skazać Jezusa.
Rozpoczyna się Męka Pańska ...
Siła obrazu, którego autorem jest ultrakatolik - Gibson jest jednak wielokrotnie silniejsza od znanych wielu chrześcijanom misteriów pasyjnych i - z całą pewnością - wielokrotnie silniejsza od potocznych wyobrażeń o tym wydarzeniu, poprzedzającym bezpośrednio śmierć Chrystusa na krzyżu i jego późniejsze zmartwychwstanie, jako Zbawiciela. "Trudno zaprzeczyć, że słowa wypowiadane czasem bez myśli: ukrzyżowan, umarł i pogrzebion dla ludzi, którzy widzieli ten film, będą znaczyły coś bardzo konkretnego" - powiedział po wczorajszej przedpremierowej projekcji filmu ks. Adam Boniecki, red. nacz. Tygodnika Powszechnego.
Scenariusz „Pasji” został stworzony przez Mela Gibsona i Benedicta Fitzgeralda na podstawie przekazów z Ewangelii św. Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Film jest niecodzienny z wielu względów.

Powstał za prywatne pieniądze reżysera (25 milionów dolarów), który dość miał już chodzenia po wytwórniach, obawiających się kontrowersyjnego tematu, który film miał podjąć. W ciągu zaledwie kilku pierwszych dni wyświetlania za oceanem obraz przyniósł już wpływy w wysokości 150 milionów dolarów. Trzeba w tym miejscu zauważyć, że tzw. "machina promocyjna" w przypadku "Pasji" jest nadzwyczaj skromna. Mimo tego obraz Gibsona na wiele miesięcy przed premierą stał się jedną z najbardziej oczekiwanych produkcji w historii kina. Świadczą o tym zresztą nie tylko tłumy widzów za oceanem, ale również olbrzymie zainteresowanie filmem w Polsce, która będzie go pokazywać jako pierwszy kraj w Europie (obok Grecji).

Wszystkie postaci w filmie posługują się językami, jakimi porozumiewano się w tamtych czasach: Żydzi, w tym Jezus i apostołowie, mówią po aramejsku, Rzymianie – „uliczną łaciną”. Greka, która była w powszechnym użyciu pośród ówczesnej inteligencji, nie odegrała tu szczególnej roli.
„Pasja” była filmowana we Włoszech, w dwóch miejscach: w pięknym mieście Matera w południowym regionie Basilicata, nieopodal miejsca, gdzie Pier Paolo Pasolini kręcił w 1965 „Ewangelię wg św. Mateusza” oraz w wytwórni Cinecitta na przedmieściach Rzymu. W Cincecitta Studios powstała gigantyczna scenografia, której autorami byli Francesco Frigeri i Carlo Gervasi. Skonstruowano wielki kompleks składający się ze świątyni, w której kapłani sądzą Jezusa, dziedzińca przed pałacem Piłata i miejsca chłosty.
Reżyser zasugerował operatorowi Celebowi Deschanelowi („Patriota”, „Pierwszy krok w kosmos”), aby wzorował się na malarstwie włoskiego mistrza baroku – Caravaggio, którego obrazy słyną z niezwykle realistycznych światłocieni i spektakularnego kontrastu między światłem a mrokiem.
40 procent zdjęć kręcono w nocy lub we wnętrzach, w których przesłonięte zostały źródła światła, aby stworzyć wrażenie światła z trudem przedzierającego się z ciemności.

Oto niektóre z recenzji filmu:

“Pasja” to arcydzieło. I coś więcej. Gibson wprawił mnie w zachwyt swoim filmem, wiarą, zapałem i odwagą w jego realizacji.”
William Peter Blatty, autor powieści i scenariusza „Egzorcysty”

„Pasja” to majstersztyk. Kreacje aktorskie, scenografia, zdjęcia, narracja są spełnieniem mych filmowych oczekiwań. Obejrzenie tego filmu było dla mnie zaszczytem. Wywarł na mnie nieprawdopodobne wrażenie, z którego dotąd nie mogę się otrząsnąć.”
Dean Devlin, producent „Dnia Niepodległości” i „Patrioty”

Zasady cotygodniowego konkursu kinowego OKAY nie ulegają zmianie. Podwójne zaproszenie na wybrany seans w "Millennium" w trakcie rozpoczynającego się weekendu trafi do rąk szczęśliwca, którego wylosujemy spośród wszystkich zgłoszeń e-mailowych, jakie napłyną do nas do jutra (piątek, 5 marca) do godz. 14.00. Wystarczy zatem przesłać nam e-maila z tematem "PASJA" na adres: tarnow@okay.pl, podać swoje nazwisko i nr tel. a także podać datę i godzinę wybranego seansu. Zwycięzcę poinformujemy o nagrodzie i sposobie jej odebrania telefonicznie.
Pełny repertuar kina "Millennium" znajdziecie na stronie: www.okay.pl/millennium.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, January 17, 2022 10:01:11
IP     : 54.224.117.125
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html