To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Płyta w hołdzie ofiarom Katynia    -   05/10/2007
W sobotę, 6 października wraz z „Gazetą Krakowską” ukaże się płyta podsumowująca projekt „Tarnowskie guziki” Centrum Animacji Społecznej „Horyzonty”, realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Pamiętam. Katyń 1940”. Na płycie znajdzie się prezentacja multimedialna poświęcona tarnowskim ofiarom zbrodni katyńskiej (nazwiska, zdjęcia, noty biograficzne) oraz dziewięć utworów – pieśni patriotycznych w nowych aranżacjach. Patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje również nasz portal.

Posłuchaj zapowiedzi płyty, przygotowanej z wykorzystaniem fragmentów zawartych na niej utworów :

Ogloszenie
>

Na pytanie „dlaczego Tarnowskie guziki”, koordynator projektu Dawid Janik odpowiada: „W Katyniu i innych miejscach, gdzie leżą polscy oficerowie zamordowani przez sowietów znajdywano guziki z mundurów. Zbigniew Herbert pisał:
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie

są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychwstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi

przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą katyński las

tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów


W Katyniu zginęło około 90 osób związanych z Tarnowem i to właśnie tym ludziom jest poświęcona prezentacja zawarta na płycie - w ciągu niespełna 2 miesięcy udało się zgromadzić materiał, który w dużej części nigdy wcześniej nie był publikowany. Udało się dotrzeć do zdjęć, kartek pocztowych, dyplomów, legitymacji; mamy tu także m.in. kalendarium, „kronikę zbrodni” czy „kronikę kłamstwa”.... Nieodzowną pomocą służyła tu tablica pamiątkowa w Kościele Księży Filipinów w Tarnowie, internetowa lista Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie czy lista sporządzona przez Czesława Sterkowicza, rozmaite książki i artykuły oraz kronika Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia – koło w Tarnowie. Autorami części multimedialnej płyty są:
Dawid Janik (opracowanie prezentacji)
Kamil Kulka (projekt graficzny)
Dominik Świątek (projekt html)

Na płycie znajduje się także dziewięć pieśni patriotycznych w nowych aranżacjach, z wykorzystaniem archiwalnych przemówień, m.in. gen. Władysława Andersa. Autorzy tych aranżacji mają nadzieję, iż udało się im sprawić, by pieśni te przemówiły współczesnym językiem, nie tracąc jednocześnie nic ze swego charakteru. Muzycy:
Arkadiusz Boryczko (gitary, wokal, aranżacje)
Piotr Czarniecki (instrumenty perkusyjne)
Dawid Hallmann (gitara, wokal, teksty)
Anna Jurkiewicz (wokal)
Michał Madura (bas)
Mirosław Poświatowski (flażolet, samphonia, klarnet sopranowy, flet tenorowy, harmonijka ustna, dzwonki)
Nagrania dokonano w IMP Studio. www.impstudio.com.pl

Sama płyta jest jednak fragmentem większej całości – obejmującej wystawę zdjęć, warsztaty plastyczne (”sztandary katyńskie”), uliczną akcję teatralną, koncert i projekcję filmów – dokumentacja z tych zdarzeń również umieszczona została na krążku. I choć sam projekt dobiega końca – to jednak przez kolejne miesiące po szkołach powiatu wędrować będzie poświęcona Katyniowi ekspozycja, której towarzyszyć będą koncerty. Oczywiście całe to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe gdyby nie partnerzy i sponsorzy projektu, przede wszystkim zaś gdyby nie Ministerstwo Edukacji Narodowej i Narodowe Centrum Kultury, w którym projekt „Horyzontów” wygrał konkurs. Patronat nad projektem sprawują: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. Realizatorem jest Centrum Animacji Społecznej „Horyzonty” (manager projektu: Albert Opolski).

Przez wiele lat zakłamywany Katyń w świadomości Polaków i nie tylko Polaków niemalże nie istniał – słowo to było białą plamą, wymawiano je szeptem lub wcale nie wymawiano. To tutaj wiosną 1940 roku NKWD (na podstawie decyzji Stalina i Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku) zamordowało około 4410 polskich oficerów i podchorążych - najlepszych synów Polski więzionych w obozie w Kozielsku. Zbrodnia szybko wyszła na jaw. W kwietniu 1943 roku Niemcy podali do publicznej wiadomości, że w lesie katyńskim odkryto masowe groby polskich oficerów. Ale Katyń nie był jedynym miejscem zbrodni... Kolejne z nich to: Charków (3739 jeńców z obozu starobieskiego wymordowano w Charkowie (pl. Dzierżyńskiego 3 – siedziba obwodowego NKWD). Zamordowani zostali pochowani w zbiorowych mogiłach pod Charkowem, w VI rejonie strefy leśno-parkowej, 1,5 km od wioski Piatichatki); Kalinin (dziś: Twer) (6314 jeńców z obozu ostaszkowskiego wymordowano w Kalininie (ul. Sowiecka 5 – siedziba obwodowego NKWD). Ofiary mordu zostały pochowane w miejscowości Miednoje w ponad 20 zbiorowych mogiłach.); Kijów 3435 (według innych danych 4181) więźniów z Zachodniej Ukrainy zamordowano w Kijowie (ul. Korolienki 17).); Mińsk (3870 (według innych danych 4465) więźniów z Zachodniej Białorusi zamordowano w Mińsku (ul. Lenina 17).). Masowy mord ominął jedynie 395 (wcześniej najczęściej podawano liczbę 448) jeńców wywiezionych z trzech obozów specjalnych do obozu juchnowskiego, a potem do griazowieckiego.

Płyta „Tarnowskie guziki” – „Pamiętam. Katyń 1940” ukaże się w Tarnowie jako bezpłatny dodatek do sobotniego wydania „Gazety Krakowskiej”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 19:32:49
IP     : 44.212.99.208
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html