Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Przeciwni podwyżkom   -   06/3/2004
Dąbrowscy radni jednogłośnie odrzucili wniosek Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji o wprowadzenie nowej taryfy opłat za wodę i odprowadzenie ścieków. W ciągu kilkugodzinnej dyskusji zarządcy komisarycznemu "wodociągów" Mieczysławowi Włoskowi nie udało się przekonać radnych o słuszności zaproponowanych podwyżek.

Ogloszenie

Najwięcej wątpliwości radnych wzbudziła podwyżka ceny ścieków, która obejmuje również opłatę za wody opadowe i roztopowe wpływające do oczyszczalni ścieków. Kosztami nieprodukowanych przez siebie ścieków obciążeni byliby w ten sposób wszyscy odbiorcy. Radni uznali również za niesłuszne ustalenie takich samych opłat za ścieki dla wszystkich, w sytuacji, kiedy mieszkańcy Nieczajnej Górnej mają na swoim terenie nowoczesną oczyszczalnię i nie są podłączeni do kanalizacji opadowej. Cenę wody uznano za zbyt wysoką, w kalkulacji przedsiębiorstwa miałaby wzrosnąć o 27,8 proc.

O potrzebie wprowadzenia nowych taryf przekonywał radnych zarządca komisaryczny "wodociągów" Mieczysław Włosek. "Jeśli chcemy inwestować, to nie można unicestwiać przedsiębiorstwa. Chciałbym uniknąć sytuacji, w której "przejadane" będą pieniądze przeznaczone na inne cele. Dlatego apeluję do radnych o przyjęcie nowych stawek. Inaczej działania inwestycyjne będą musiały zostać odłożone" - argumentował Mieczysław Włosek.

Podkreślał również, że opłatami za wody opadowe powinni być obciążeni zarządcy dróg publicznych i budynków, dla których przygotowano by odpowiednie stawki. Jednak nie da się tego zrobić w ciągu miesiąca, ponieważ wymaga to dużej pracy.

Radny Wiesław Krajewski zakwestionował również niewłaściwie jego zdaniem podane wyliczenia w przygotowanym przez RPWiK wniosku. Kalkulacja została przeprowadzona w oparciu o ceny pobierane w ubiegłym roku, podczas gdy stawki te zostały uznane przez NSA za wprowadzone niezgodnie z prawem. Z tym, że obliczenia powinny być wykonane z uwzględnieniem cen, jakie obowiązywały w roku 2002, zgodzili się pozostali radni.

Jednak, jak zauważył Wojciech Buczek, takie podejście do sprawy stanowi pewną niekonsekwencję w sytuacji, kiedy równocześnie rada miasta przyjęła wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. "Z jednej strony uchwalamy inwestycje na przyszłość, a zaraz później obcinamy fundusze, z których te inwestycje miałyby być pokrywane" - podkreślał radny.

Ostatecznie rada jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której odmawia zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków. Rozszerzono także uzasadnienie do tej decyzji. Mimo takiej uchwały rady miasta przedsiębiorstwo może wprowadzić nowe taryfy. Jeśli tak się stanie, to ceny wody wzrosną o 79 groszy do 3,54 zł brutto, zaś ścieków o 31 groszy, do 3,24 zł brutto. (BAJA)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(06-03-2004) AZA :
No to po co obraduje rada,gdy bez niej przedsiębiorstwo może podnieść ceny wody? 1zł10gr więcej?To chyba pomysł nie do zaakceptowania dla biednych mieszkańców.Radni-brońcie naszych racji,w końcu mieliśmy w was nadzieję.Nie bądzcie bezradni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2004) Joanna :
Wypowiedz pana radnego Buczka odbieram jako zgodę na podwyżki.Oj panie radny na inwestycje można poszukać innych pieniędzy a nie z naszych rachunków za wodę i kanał.Słabo się pan orientujesz w tej sprawie.Dobrze ,że Dziennik podaje wypowiedzi radnych.Boję się że niektórzy nie wiedzą po co sa w radzie.Nie tak dawno była wzmianka,ze jeden z radnych prawicy wpadł na pomysł likwidacji jednego przedszkola w mieście i podobno ochronki.Ciekawe jak się nazywa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2004) wiesiek :
buczek weś się za leczenie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2004) Marian W. :
Koledzy dlaczego nie korzystacie z funduszu SAPARD (tu znajdziecie kasę na inwestycje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl