To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wybory do Sejmu w regionie: wszystko jasne   -   22/10/2007
Mandaty poselskie w okręgu otrzymają: Barbara Marianowska, Edward Czesak, Michał Wojtkiewicz, Jacek Pilch i Józef Rojek (wszyscy PiS), Aleksander Grad, Urszula Augustyn i Jan Musiał (wszyscy PO) oraz Wiesław Woda (PSL). Poza Sejmem znów znajdzie się Krzysztof Janik, który miał najlepszy wynik na liście LiD. To jeszcze wyniki nieoficjalne. Najwięcej głosów do Sejmu (blisko 30 tysięcy) w okręgu nr 15 otrzymał lider PO Aleksander Grad. Drugim wynikiem może się pochwalić liderka listy PiS Barbara Marianowska (ponad 21 600 głosów).

Ogloszenie
>

Wybory do Sejmu zdominowało w okręgu Prawo i Sprawiedliwość (45,64%), które uplasowało się daleko przed Platformą Obywatelską (32.33%) i PSL (11,23%). LiD uzyskał 7,33 % poparcia, ale nie weźmie udziału w podziale mandatów.
LPR otrzymał 1,56 % głosów, Samoobrona - 1,15% a PPP - 0,87%.
Frekwencja w wyborach w siedmiu powiatach, które obejmuje okręg nr 15 wyniosła 52,56%.

Na listę PiS zagłosowało ponad 128 tysięcy wyborców w okręgu. Najwięcej na liderkę listy - poseł Marianowską. Bardzo dobrym wynikiem (prawie 18 tys.) może się też pochwalić Edward Czesak. Były starosta i poseł Michał Wojtkiewicz dostał 13.400 głosów. O dwa ostatnie mandaty, które powędrują do partii J.Kaczyńskiego walczyło kilku kandydatów. Ostatecznie Józef Rojek (11901 głosów), jedynie o 165 głosów wyprzedził radnego wojewódzkiego Jacka Pilcha. Obaj panowie zasiądą w ławach poselskich. Nie uda się to na pewno wiceministrowi sprawiedliwości Andrzejowi Dudzie (11 158 głosów) i kolejnemu w tym wyborczym rankingu posłowi Robertowi Panterze (prawie 9 tysięcy głosów).

Trzy mandaty poselskie zawdzięcza Platforma Obywatelska blisko 91 tysiącom swoich wyborców w regionie tarnowskim. Poza znakomitym wynikiem posła Grada, mamy tu jeszcze do czynienia z reelekcją posłanki Urszuli Augustyn (prawie 10,5 tysiąca głosów) i zaskakująco dobrym wynikiem Jana Musiała (7 705 głosów), którego wybór do Sejmu oznacza w Brzesku ... kolejne wybory, tym razem wybory zastępcy Musiała na fotelu burmistrza.
Około tysiąca głosów do mandatu poselskiego brakło znanemu żużlowcowi Robertowi Wardzale (6 723 głosów), byłemu burmistrzowi Wieliczki Józefowi Dudzie (6 695) i wicemarszałkowi województwa Romanowi Ciepieli (6535).

Ponownie zostanie posłem lider PSL w regionie Wiesław Woda (ponad 13 tysięcy głosów z prawie 31,5 tysięcy oddanych na całą listę). Uzyskał zatem kilkakrotnie lepszy wynik niż kolejni kandydaci ludowców na liście. Mandatu poselskiego nie udało się jednak zdobyć ani przewodniczącemu sejmiku małopolskiego Andrzejowi Sztorcowi (prawie 3, 5 tys. głosów), Jerzemu Pławeckiemu (prawie 2,5 tys. głosów), członkowi zarządu województwa Wojciechowi Kozakowi (2 119) a także byłemu staroście tarnowskiemu Zbigniewowi Karcińskiego (ponad 2 tysiące głosów).

Wszystko wskazuje na to, że ponownie wielkim przegranym wyborów w okręgu tarnowskim będzie Lewica i osobiście Krzysztof Janik. Z 9825 głosów (prawie połowa wyniku całej listy w okręgu !) udało się Janikowi pokonać liderkę listy LiD - Brygidę Kuźniak z Partii Demokratycznej (4031 głosów), ale system liczenia głosów w obowiązującej ordynacji znów - jak przed dwoma laty - pozbawi mandatu byłego ministra spraw wewnętrznych i szefa SLD.

Z kronikarskiego obowiązku wspominamy jeszcze o wynikach największych przegranych wyborów.
Poseł Jerzy Zawisza nie musi się już martwić szansami kasacji dotyczącej prawomocnego wyroku uznającego byłego już posła Samoobrony kłamcą lustracyjnym. I tak się do parlamentu nie dostał, tym razem uzyskując poparcie jedynie 1463 wyborców (cała lista Samoobrony niewiele ponad dwa razy tyle).

O kompletnej klęsce może mówić LPR (cała lista uzyskała poparcie 4399 wyborców). Lider listy LPR Wojciech Bosak uzyskał tylko 844 głosy, a Czesław Kwaśniak z Prawicy RP 674 głosów. Poseł Bogusław Sobczak uzyskując tylko 430 głosów przegrał nawet z najwyżej "rozstawionym na liście" przedstawicielem UPR - Pawłem Wieciechem.
I na koniec wynik Listy Polskiej Partii Pracy. Uzyskała ona poparcie 2453 głosujących, z czego 1143 głosy liderka listy Katarzyna Ziobro. (pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, March 23, 2023 12:07:36
IP     : 3.236.209.138
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html