To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Spóźniony protest   -   08/3/2004
Protest w sprawie zaplanowanej przez UMT wycinki topoli wpłynął w czwartek do magistratu, na ręce wiceprezydenta miasta Andrzeja Jelenia. - Nie powinno się w jednym czasie wycinać aż 64 topoli rosnących przy al. Tarnowskich - uważają tarnowscy ekolodzy. Wycinkę właśnie tylu topoli rosnących wzdłuż ostatniej tarnowskiej alei topolowej przeprowadził już natomiast Urząd Miasta.

Ogloszenie
>

- Zarząd Okręgowy LOP-u, wspólnie z prezesem Polskiego Klubu Ekologicznego w Tarnowie, panią Urszulą Hajek, jest przeciwny wycięciu jednocześnie wszystkich 64 sztuk topoli rosnących przy al. Tarnowskich - czytamy w oświadczeniu.
Zdaniem ekologów, wycięcie jednocześnie wszystkich drzew zakłóci ekosystem tego terenu. - Topole te są także ostoją lęgową różnego rodzaju ptactwa, drzewa te wytwarzają tlen potrzebny do życia ludzkiego, w weekendowe dni al. Tarnowskich jest poza tym ulubionym miejscem spacerowym tarnowian - argumentują ekolodzy.
Ich zdaniem, wycinkę należałoby prowadzić według jakiegoś klucza. - Proponujemy stopniową wycinkę tych drzew, na przykład najpierw tych najstarszych i chorych - mówi Artur Pająkowski, członek Zarządu Okręgowego LOP-u.

Na wycinkę 64 topoli zgodzili się natomiast radni z komisji rozwoju miasta, choć nie wszyscy członkowie tej komisji poparli pomysł. Radny Jacek Łabno był przeciwny wycince wszystkich 64 drzew naraz.

- Nie powinno się wycinać w jednym czasie i miejscu ponad 60 dorodnych drzew - uważa radny Łabno. - Mają rozbudowane korony i w okresie wiosny oraz lata produkują duże ilości tlenu. Tarnów należy do miast, gdzie tzw. współczynnik zadrzewienia jest bardzo niski, niższy nawet niż w Krakowie. Dlatego tym bardziej tego typu wycinki należałoby przeprowadzać etapami. Wyciąć najpierw 10 drzew, posadzić w ich miejsce na terenie miasta od 100 do dwustu nowych, które przynajmniej w pewnym stopniu zrekompensują utratę zieleni. W kolejnych latach tę akcję ponawiać.
Według Łabny, wiadomym jest powszechnie o wielu wadach, które topole posiadają jako drzewa, ale trzeba też brać pod uwagę właśnie to, że posiadają piękne, zielone korony. Jego zdaniem wycinkę kilkudziesięciu topoli rosnących przy al. Tarnowskich należało rozłożyć w czasie na sześć do ośmiu lat.

Urząd Miasta przeprowadził tymczasem wycinkę 64 topoli już pod koniec ubiegłego tygodnia. W ich miejsce magistraccy urzędnicy zaplanowali posadzenie 66 lip drobnolistnych. Będą to drzewa o wysokości od trzech do trzech i pół metra. Dzięki temu za cztery do pięciu lat al. Tarnowskich powinna nabrać zupełnie nowego charakteru. Topole wzdłuż al. Tarnowskich posadzono jeszcze w latach 60. Zdaniem Józefa Czypryny z tarnowskiego magistratu, drzewa nadawały się już do wycinki. Były przyczyną obumierania i słabego wzrostu pozostałych drzew. (Smol)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, December 9, 2023 11:14:14
IP     : 44.212.94.18
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html