Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Zmarł biskup Józef Gucwa   -   09/3/2004
W poniedziałek wieczorem zmarł ks. bp Józef Gucwa emerytowany biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Miał 81 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek o 15:00 w tarnowskiej Katedrze. W piątek o 10:00 odprawiona zostanie Msza św. w Bazylice Katedralnej, natomiast pogrzeb odbędzie się o 16:00 w Kąclowej - rodzinnej miejscowości biskupa.

Ogloszenie

Biskup Józef Gucwa urodził sie 20 grudnia 1923 w Kąclowej. W Kąclowej uczęszczał do szkoły podstawowej zaś do Gimnazjum w Grybowie i do I Gimnazjum im. K. Brodzińskiego w Tarnowie. Maturę złożył w tajnym nauczaniu 8 czerwca 1944 w Grybowie. Podczas okupacji pracuje jako robotnik rolny i równocześnie walczy w ruchu oporu, najpierw w szeregach Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej w rejonie Grybowa. Ścigany przez gestapo jest w 1942 jest współorganizatorem oddziału partyzanckiego AK "Świerka Kmicica" należącego do I Pułku Strzelców Podhalańskich AK i walczy i walczy tam do końca II wojny światowej.

Po wojnie wstępuje do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjmuje z rąk ks. Bpa Jana Stepy w 1948 roku Tarnowie. Po święceniach przez 4 lata pełni obowiązki wikariusza w Kolbuszowej (bardzo szczery i serdeczny, prowadzi przykładne i wzorowe życie kapłańskie, oczytany, przygotowany do kazań - na podst. opinii Józefa Tryga - prob. w Kolbuszowej), zyskuje tytuł magistra teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (K-ów 14.07.1950 , wszystkie oceny z egzaminów z wynikiem celującym). Od 1952 - 1968 pracuje w Nowym Sączu najpierw jako wikariusz (bardzo dobry kaznodzieja i katecheta, lubiany przez księży i młodzież, ceniony przez inteligencję - na podstawie opinii prob. Wł. Lesiaka), a od 1953 jako katecheta szkół średnich i rektor przy kościele św. Kazimierza.

W 1968 mianowany biskupem pomocniczym w Tarnowie. Od 1969 pełni obowiązki wikariusza generalnego. W Episkopacie pełni funkcje: zastępcy przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Misji, zastępcy przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Kobiet, członek kKomisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego.

Odznaczony - Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami - w Londynie (Koło Byłych Żołnierzy AK), Krzyżem Armii Krajowej również z Londynu, rzyżem Partyzanckim przez prezyd. L. Wałęsę Odznaką Weteran Walk o Niepodległoś, Złotym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju" tytuł Honorowego Podhalańczyka I Batalionu Strzelców Podhalańskich.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl