To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Woda w malarstwie   -   02/11/2007
W dniu 28 października w Villa Badia w Leno (Włochy), w galerii Fondazione Dominato Leonense, miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej tematyce wody pt. Terre d acqua. Wystawa ta będzie prezentowana w miesiącach listopad - grudzień 2007 we Włoszech. Jest to trzeci, po dwóch poprzednich wystawach („Gabriel Morvay - powrót”, Tarnów 2006 i „Karol Wojtyła i jego ziemia”, Leno 2007), projekt Muzeum Okręgowego w Tarnowie, realizowany wspólnie z Fondatione Dominato Leonense we Włoszech.

Ogloszenie
>

Otwarta we Leno ekspozycja inauguruje cykl wystaw, poświęconych tematyce wody, prezentowanych kolejno w krajach partnerskich w 2008 roku: w Polsce, na Węgrzech i na Słowacji. Założeniem realizowanych wystaw jest, z jednej strony - ukazanie wspólnych wątków tematycznych, niemalże identycznych w różnych krajach i obszarach kulturowych, a drugiej - wskazanie na lokalne tematy i specyfikę krajobrazową danego obszaru. Jest szukaniem nie tylko wspólnych europejskich korzeni, ale zwróceniem uwagi na różnorodność wynikającą z tradycji i specyfiki danego kraju. Jest jednak, przede wszystkim, promocją kraju i jego artystów, tak dawnych jak i współczesnych. Temat wody, stał się inspiracją malarstwa, na całym świecie. Zmieniał się wraz z przeobrażeniami zachodzącymi w sztuce na przestrzeni wieków.

Zbiory malarstwa w Muzeum Okręgowy w Tarnowie liczą obecnie ponad 5 tys. eksponatów. Są to zasadniczo dwa zespoły: kolekcja sztuki polskiej (XVIII-XX w.) i druga - związana z tarnowskim środowiskiem plastycznym. Tarnów jest miastem leżącym w dorzeczu dwóch górskich rzek, Dunajca i Białej. Przez samo miasto, jego historyczną, najstarszą zabudowę, przepływa potok Wątok, motyw pojawiający się w pracach tarnowskich plastyków. W pobliżu miasta, znajdują się jeziora i sztuczne zbiorniki wodne, zapory w Czchowie i Rożnowie, miejsca rekreacji i sportów wodnych. Woda jako motyw przedstawień malarskich, rzeki, jeziora, strawy, strumienie, często pojawia się w obrazach miejscowych artystów. Prace współczesnych, tarnowskich plastyków, uzupełnią prezentację dawnego malarstwa polskiego w przyszłym roku w tarnowskim Ratuszu.
Zapowiedzią wystawy w Muzeum Okręgowym w Tarnowie w marcu 2008 roku, była w Leno informacja z tekstem wprowadzającym do tarnowskiej ekspozycji i z reprodukcjami obrazów: Jana Nepomucena Głowackiego (1802-1847), Morskie Oko; Józefa Chełmońskiego (1849-1914), Zachód słońca. Jezioro o zmierzchu; Michała Dziewańskiego (1863-1947), Drewniany most na rzece Białej pod Tarnowem i Zofii Stryjeńskiej (1894-1976), Dziewczyna rzuca wianek na wodę.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, July 23, 2024 00:15:52
IP     : 100.28.0.143
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html