To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pasje artystyczne dyrektorów tarnowskiego Muzeum   -   03/11/2007
Muzeum Okręgowe ma przyjemność zaprosić w dniu 15 listopada o godz. 12:00 do Ratusza na wernisaż wystawy prac Józefa Edwarda Dutkiewicza (1903-1968), organizatora i pierwszego powojennego dyrektora Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Wystawa organizowana jest w ramach obchodów 80-lecia Muzeum Okręgowego w Tarnowie, zaś prezentowane prace pochodzą ze zbiorów rodziny artysty.

Ogloszenie

„Józef Edward Dutkiewicz - Malarz, jakiego nie znamy”
Józef Edward Dutkiewicz urodził się 13 marca 1903 r. w Krakowie. W latach 1921-1927 studiuje równolegle historię sztuki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz malarstwo w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczęszcza na zajęcia z malarstwa prowadzone pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Feliksa Kowarskiego.
W roku 1927 otrzymuje dyplom Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (ze stopniem celującym). Zostaje członkiem grupy „Pryzmat”, bierze udział w wielu wystawach tej grupy. Regularnie uczestniczy w corocznych salonach organizowanych przez Instytut Propagandy Sztuki w Warszawie. W tym czasie opracowuje i realizuje projekty polichromii (w Ptaszkowej i Jodłowej). Trzy lata później otrzymuje stopień doktora filozofii w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wkrótce potem wyjeżdża do Paryża. Tam przez pół roku studiuje malarstwo w oddziale filialnym ASP – u profesora Józefa Pankiewicza oraz konserwację w Ecole du Louvre. W Paryżu wystawia swe prace w Galerie de Art Francais.

Po powrocie do kraju poświęca się pracy konserwatorskiej, przyjmując stanowisko konserwatora zabytków sztuki w Warszawie, potem w Łucku i w Lublinie. Uczestniczy także w licznych wystawach malarstwa (Lublin, Warszawa) otrzymując w Paryżu nagrodę Komitetu Olimpijskiego za szkic o tematyce sportowej. Okres Lubelski przerywa wybuch II wojny światowej. Okupację niemiecką spędza w Tarnowie, gdzie podejmuje prace nad projektem polichromii do kościołów z okolic Tarnowa i Sącza. W tym czasie dużo maluje – są to przede wszystkim portrety rodzinne i pejzaże.
W roku 1946 obejmuje stanowisko Konserwatora Zabytków Miasta Krakowa i Województwa Krakowskiego, którą to funkcję pełni do 1951 roku. Wówczas współorganizuje Wydział Dzieł Sztuki przy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i do końca swych dni kieruje Katedrą Konserwacji Malowideł Ściennych i Rzeźby Architektonicznej przy tym Wydziale. Oprócz pracy naukowej i dydaktycznej projektuje i realizuje polichromie malarskie np.: kościoły w Ciężkowicach, Ruszczy, Dębnie k. Brzeska, w Katedrze Tarnowskiej, w Olkuszu, dekorację drewnianego stropu na zamku w Pieskowej Skale. Projektuje aranżacje wnętrz (kościół w Dziekanowicach, fara w Olkuszu). Realizacje te często stanowiły kompleksowy efekt prac konserwatorskich, autorskich projektów polichromii powiązanych własną wizją aranżacji. Oprócz prac o charakterze monumentalnym, pozostało w spuściźnie malarskiej profesora Dutkiewicza wiele obrazów olejnych, głównie o tematyce rodzinnej, oraz pejzaże wykonane w technice akwareli i kredce.

Artysta całe życie był bardzo blisko związany z Tarnowem. Tutaj znajdował się jego rodzinny dom, którego wnętrze pojawia się wielokrotnie w obrazach malowanych, szczególnie podczas okupacji, gdy z całą rodziną przebywał w Tarnowie. To tu do ostatnich chwil przyjeżdżał do swej pracowni, a także, aby odwiedzić ukochanego brata Zdzisława. Z Tarnowem poza związkiem emocjonalnym łączyła go również praca. Z wielkim zaangażowaniem działał w Muzeum Ziemi Tarnowskiej, tworząc na przykład dział sztuki współczesnej. Dzięki jego oddaniu i poświęceniu zabezpieczone zostały zbiory Sanguszków z Gumnisk, które obecnie są chlubą zbiorów tego Muzeum. Jego zainteresowanie sztuką sakralną i zabezpieczeniem zabytkowych obiektów kościelnych stało się bezpośrednią przyczyną założenia wraz z księdzem prałatem Stanisławem Bulandą Muzeum Diecezjalnego, gdzie aktywnie działał, wraz z siostrami Anną i Zofią Pawłowskimi, przy konserwacji szeregu bezcennych obiektów. Po wojnie prowadził również prace konserwatorskie, tworząc koncepcję odnowy zabytkowego rynku w Tarnowie i adaptacji wnętrz ratusza.
To tu po latach ma miejsce czasowa wystawa jego obrazów, pochodzących ze zbiorów rodziny, ukazująca bardzo osobisty stosunek do malarstwa. Oglądając wiele rodzinnych portretów (głównie dzieci), wnętrza domu czy pracowni, ulubione miejsca w krajobrazie miasta, widzimy część świata artysty. Większość dzieł powstała w latach 30., 40. i 50. XX wieku. Widać w nich wyraźny wpływ nie tylko mistrzów Akademii Krakowskiej, ale także środowiska „paryskiego”, gdzie przebywał ponad rok. Kompozycje niektórych obrazów przywodzą na myśl dzieła Bonnarda, szczególnie gdy patrzymy na specyficzny sposób „kadrowania” wnętrz i postaci tam ukazanych. Martwe natury przypominają dzieła Pankiewicza, ale malarstwo to posiada swój własny urok. Jasne, czyste, ciepłe kolory obrazów, malowane często urywanymi pociągnięciami pędzla – dają niezwykły efekt malarski. Odbieramy je jako prace pogodne, pełne optymizmu, ale również cichej refleksji.
Z całą pewnością można powiedzieć, że przy niezwykle bogatej działalności Profesora Dutkiewicza jako konserwatora i historyka sztuki, był On nade wszystko artystą, a Jego największą pasją było malarstwo i rysunek o niezwykłej lekkości, perfekcji i wdzięku.
Józef Edward Dutkiewicz zmarł tragicznie 7 września 1968 roku kończąc prace przy polichromii i konserwacji wnętrza fary w Olkuszu.
Joanna Dutkiewicz-Szlezynger

Wernisaż: Ratusz, 15 listopada, godz. 12:00 Wystawa czynna będzie do stycznia 2008r.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 22:27:29
IP     : 100.28.0.143
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html