To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Panorama Siedmiogrodzka prawie w całości   -   03/11/2007
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie, wspólnie z Instytutem Polskim, planuje na przyszły rok, w terminie marzec - kwiecień 2008, zorganizować wystawę wszystkich fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, znajdujących się w zbiorach w Polsce. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, podjął się tego przedsięwzięcia, w oparciu o zbiory własne i obrazy znajdujące się w innych muzeach: w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Niepodległości w Warszawie, w Muzeum Podkarpackim w Krośnie i w Muzeum w Łęczycy.

Ogloszenie

W sumie na wystawie zaprezentowanych zostanie 22 obrazy. Większość 14 – z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wystawę uzupełnią 2 oleodruki, przedstawiające Bema i Petöfiego na koniu, oraz grafiki z wizerunkiem gen. Józefa Bema. Znakomitym zobrazowaniem scen przedstawionych na fragmentach płócien, będzie fotograficzna wersja Panoramy, z naniesionymi – zidentyfikowanymi fragmentami (także spoza Polski: USA, Niemcy i Wielka Brytania), oraz wykonana w skali 1:10 – kopia Panoramy, namalowana przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie.
Muzeum Narodowe w Budapeszcie, gdzie będzie prezentowana wystawa, uzupełni przestrzeń wokół obrazów trójwymiarowymi realiami z epoki (broń, mundury, itd.), stanowiącymi tło do rozgrywających się scen bitewnych. Zabieg ten, tworzący dioramę, był typowym sposobem eksponowania panoram w XIX wieku, a także współcześnie, jak to ma miejsce w rotundzie „Panoramy Racławickiej” we Wrocławiu.
Tak prestiżowa wystawa, stanie się także pretekstem do wznowienia w druku poprawionego i uzupełnionego katalogu wystawy „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Pomiędzy pierwszym drukiem książki w 1997 roku, a chwilą obecną, Muzeum Okręgowe w Tarnowie stało się właścicielem kolejnych części Panoramy. Pierwszy zakupiony obraz znalazł się w Tarnowie w 1977 roku. Obecnie Muzeum posiada 14 fragmentów oraz jeden depozyt oraz... informacje o 31 obrazach, które się zachowały z pociętej przed I wojną Panoramy.
Podobnie jak to ma miejsce w Polsce, prezentacji obrazów towarzyszy zawsze akcja informacyjna w mediach, polegająca na poszukiwaniu kolejnych fragmentów obrazu. Tylko poprzez tego typu działania, można dotrzeć do prywatnych kolekcjonerów i właścicieli płócien, często nieświadomych, że posiadają części poszukiwanej Panoramy. Dyrekcja i pracownicy Muzeum Okręgowego mają nadzieję, że prezentacja Panoramy na Węgrzech, pozwoli odszukać kolejny istniejący fragment, tego wielkiego, bo liczącego 120 metrów długości i 15 metrów wysokości historycznego płótna.
Eksponowanie Panoramy Siedmiogrodzkiej w Budapeszcie, ma szczególne znaczenie w roku okrągłego jubileuszu wydarzeń marcowych 1848, które rozegrały się właśnie na schodach gmachu Muzeum Narodowego. Przypomni także udział Polaków tych wydarzeniach. W otwarciu wystawy wezmą udział prezydenci obydwóch państw, Polski i Węgier.
Wystawa stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych jubileuszowych obchodów na Węgrzech. Inicjatorem wystawy jest pani ambasador RP w Budapeszcie Joanna Stempińska, która była obecna na prezentacji kilku fragmentów Panoramy w Przemyślu latem br. Wówczas to prezydent Węgier Laszlo Solyom otwierający wystawę zachwycił się pomysłem sprowadzenia wystawy do swej stolicy.
Innym, tarnowskim akcentem obchodów rocznicowych na Węgrzech będzie panelowa wystawa, ukazująca sprowadzenie prochów generała Józefa Bema do Polski w 1928 roku.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 12:54:19
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html