To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Tarnów w czasach Burmistrza Tertila   -   06/11/2007
Za nami kulminacja obchodów Roku Tadeusza Tertila, przed nami - jeszcze w listopadzie - ostatnie akordy jubileuszu stulecia objęcia urzędu przez najwybitniejszego burmistrza w historii Tarnowa. Podczas niedawnej, uroczystej wspólnej sesji Rady Powiatu i Rady Miasta w Ratuszu odbyła się promocja okolicznościowej publikacji "Tarnów w czasach Burmistrza Tadeusza Tertila". Publikacja ma charakter popularno-naukowy i jest adresowana do szerokiego grona czytelników, zainteresowanych historią Tarnowa i regionu w określonych wcześniej ramach chronologicznych.

Ogloszenie

Tytuł publikacji nawiązuje do uroczystej sesji naukowej, która odbyła się w maju w Tarnowie. - Nie jest ona jednak typowym wydawnictwem posesyjnym. Poszczególne artykuły stanowią rozbudowane wersje referatów wygłoszonych przez autorów podczas sympozjum. Jednocześnie publikację wzbogacają nowe teksty autorów, którzy nie brali w nim udziału. Wszystkie razem stanowią próbę nakreślenia obrazu dziejów i osiągnięć miasta Tarnowa w dobie autonomii galicyjskiej i początkach II Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem kadencji burmistrza Tadeusza Tertila - mówi Paweł Juśko z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół - Świat Pracy", inicjatora obchodów Roku Tadeusza Tertila.
Na całość książki składają się teksty następujących autorów (historyków tarnowskich, specjalistów w swoich dziedzinach, posiadających duży dorobek publicystyczny): Grzegorza Kubackiego (Tarnów w dobie autonomii galicyjskiej i latach Wielkiej Wojny /1967-1918/), Kazimierza Bańburskiego (Tadeusz Tertil /1864-1925/ - tarnowski burmistrz przełomów /przyczynek do biografii/), dra Andrzeja Niedojadło (Portrety burmistrzów miasta Tarnowa w okresie autonomii galicyjskiej), dra Stanisława Potępy (Życie codzienne w Tarnowie w pierwszych latach niepodległości /1918-1924/), Pawła Juśko (Dzieje Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Tarnowie w latach 1883-1939), dra Krzysztofa Moskala, (Kościół tarnowski w latach 1886-1925), dra hab. Edmunda Juśko (Szkolnictwo ludowe w Tarnowie i powiecie tarnowskim pod koniec XIX i na początku XX wieku), Wacława Szczepanika (Wojsko w Tarnowie w latach 1907-1914), Janusza Kozioła (Żydowski Tarnów /1867-1918/ - Zapomniane dziedzictwo) oraz dra Jana Hebdy (Obraz wsi galicyjskiej w regionie tarnowskim od początków autonomii do odzyskania niepodległości).
Publikację poprzedzają przedmowy Prezydenta Tarnowa, Starosty Tarnowskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Tarnowa oraz doktora Romana Tertila, wnuka wybitnego burmistrza. Całość wydawnictwa uzupełniają materiały źródłowe ukazujące różne etapy działalności Tadeusza Tertila, a także wykaz najważniejszej literatury do historii Tarnowa doby autonomicznej i początków II Rzeczypospolitej. Redakcja, autorzy i osoby pracujące nad omawianym, okolicznościowym tomem dołożyły wszelkich starań, aby spełniło ono postawione przed nim cele i wzbogaciło dorobek historiograficzny dotyczący dziejów naszego miasta i regionu.

Publikacja ma charakter popularno-naukowy i jest adresowana do szerokiego grona czytelników, zainteresowanych historią Tarnowa i regionu w określonych wcześniej ramach chronologicznych. Jednakże jej celem jest również wsparcie nauczycieli historii w realizowaniu historycznej edukacji regionalnej oraz bycie swoistym „podręcznikiem” historii Tarnowa we wspomnianym okresie dla uczniów oraz studentów. Oprócz wymiaru popularyzatorskiego autorzy w swych tekstach nie unikali celów poznawczych i badawczych. Dążyli do tego, aby zawarta w nich wiedza była rzetelna, oparta na źródłach i literaturze przedmiotu, ale jednocześnie przekazana językiem zrozumiałym i przystępnym.

W recenzji do książki prof. dr hab. Marian Stolarczyk podkreślił, iż ukazuje się ona także w 140 rocznicę ustanowienia nowoczesnego samorządu terytorialnego i utworzenia politycznego powiatu tarnowskiego. „Co prawda - podkreśla recenzent - Tarnów również wcześniej był siedzibą władz terytorialnych, ale nie były to władze wybieralne” - przypomina M.Stolarczyk.
- Książka jest istotną pozycją popularyzującą wiedzę o Tarnowie i jego wybitnym burmistrzu, Tadeuszu Tertilu, wartą polecenia wszystkim, którzy współcześnie dostrzegają właściwą rangę naszego wspólnego dziedzictwa i lokalnej historii - podkreśla Paweł Juśko.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, March 19, 2024 03:04:24
IP          : 44.197.251.102
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html