Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Święto Niepodległości w Tarnowie    -   09/11/2007
Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej rozpoczną się w dniu 11 listopada o godz. 15:00 tarnowskie obchody 89 rocznicy odzyskania niepodległości, których organizatorem jest w roku bieżącym Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała. Główne uroczystości odbędą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza; jednym z punktów programu obchodów będzie wmurowanie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 15 generałów Wojska Polskiego – synów ziemi tarnowskiej. Natomiast w przededniu święta prezydent zaprasza na charytatywny raut z okazji 89 rocznicy odzyskania niepodległości. Dochód z tej imprezy przeznaczony zostanie na rzecz stowarzyszenia „Tarnowska Kropla”. Organizatorzy liczą na hojność uczestników imprezy i znaczące wsparcie kosztownych badań honorowych dawców szpiku kostnego.

Posłuchaj, co o tegorocznych obchodach Święta Niepodległości mówi prezydent Ryszard Ścigała :

Ogloszenie
>

Inicjatorem wmurowania tablicy upamiętniającej generałów Wojska Polskiego jest tarnowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, koszt projektu i wykonania pokryty został z funduszy Urzędu Miasta Tarnowa, Wojewódzkiego Komitetu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz gmin regionu tarnowskiego i prywatnych sponsorów. Autorem projektu jest tarnowski artysta Klaudiusz Stachaczyński, na tablicy uwieczniono nazwiska 15 generałów, pochodzących z Tarnowa i regionu tarnowskiego, m.in. Mariana Kukiela, autora prac i książek z zakresu historii wojskowości, Kordiana Zamorskiego, w latach 30. Komendanta Głównego Policji Państwowej, Tadeusza Klimeckiego, który zginął wraz z premierem Władysławem Sikorskim, czy Gustawa Łowczowskiego. Odsłonięcia tablicy dokona syn tego ostatniego, Krzysztof Łowczowski, również oficer Wojska Polskiego.
Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej odczytany zostanie Apel Pamięci, zapłoną również Światła Pamięci, uczestnicy otrzymają okolicznościowe śpiewniki, wydane przez Urząd Miast Tarnowa, by wspólnie móc zaśpiewać patriotyczne i wojskowe pieśni.
W dniu 11 listopada po raz pierwszy zaprezentuje się tarnowianom powołana do życia z inicjatywy Prezydenta Miasta Tarnowa kompania honorowa złożona z policjantów. O godzinie 17. odbędzie się koncert orkiestry dętej i pokaz sztucznych ogni.

Prezydent Ryszard Ścigała zaprasza wszystkich mieszkańców Tarnowa, przedstawicieli różnych środowisk, młodzież, do wzięcia udziału w obchodach Święta Niepodległości. -Chciałbym, aby święto to miało przynależny mu, radosny charakter - stwierdza prezydent. -Pokażmy, że potrafimy je uczcić, że warto, aby właśnie w Tarnowie, pierwszym polskim mieście, które odzyskało niepodległość, w roku przyszłym odbyły się ogólnopolskie obchody tego święta.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 12)Dodaj komentarz
(10-11-2007) Ktoś wie? :
Gdzie i kiedy odbędzie się turniej piłki nożnej, o którym wspomina prezydent w swojej wypowiedzi, jakie drużyny mogą grać?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-11-2007) piekut :
Nie bardzo rozumiem zawłaszczania przez Kościół rocznicy odzyskania niepodległości. Przecież tu nie było cudu jak nad Wisłą w 1920 gdzie tylko opatrzność decydowała a nie wojsko czy pomoc zagraniczna czy tez bałaganiarskie dowodzenie rosjan. Mam znajomych innowierców którzy mocno się oburzaja.I trudno im się dziwić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-11-2007) rrrr :
znów klechy sie wpierda ... we wszystko ze swoimi czarami i bełkotem w kółko !!!ej klechy klechy !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-11-2007) do piekuta... :
Piekuta... ty jak zauwazyłem niezbyt wiele rozumiesz. I jeszcze sie powtarzasz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-11-2007) Skinhead Polska :
do rrr wypad z Polski lewaku

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-11-2007) Skinhead Polska :
chwala tym ktorzy polegli za Ojczyzne

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-11-2007) bolek :
Kto bedzie swietowal? 70% ugnojonego ,uwiklanego w dawne badz nowe ukladziki, tych glosujacych na lid badz po?kapus co jeszcze niedawno kapowal na mojego tate? zlodziej ktoremu wszystko sie kleilo do lapy?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-11-2007) Skinhead Pol;ska :
do bolek wiecej optymizmu nie kazdy jest zlodziej i lewak sa jeszcze ludzie poządni w tym kraju byłem wczoraj na uroczystosciach pod grobem nieznanego zołnierza widzialem duzo młodzych ludzi starszych tez sa jeszcze w Polsce prawdziwi Patrioci pozdrowiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-11-2007) MAK :
Z historii: Swięto Niepodległości ustanowione w II RP obchodzone było w Polsce do 1944r. Potem władze PRL ustanowiły Swięto Odrodzenia Polski 22 lipca ( które niestety upamiętniało datę zniewolenia Polski przez Sowietów) a Swięto Niepodległości 11 listopada nadal obchodzone było jedynie w kościele katolickim (msze za Ojczyznę – zwykły dzień pracy). Dopiero Sejm kontraktowy w 1989 roku ponownie przywrócił to święto (dzień wolny od pracy). Zatem młodzi koledzy nie odmawiajcie kościołowi katolickiemu szczególnego zaangażowania przy obchodach tego święta w myśl brzydkiej zasady „murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść”. I proszę Was nie mówcie kto może żyć w tym kraju a kto nie i nie sądźcie ludzi po pozorach a po czynach. „Jedynie słuszna droga”, „prawdziwi patrioci” itp. hasła z PRL-u i IV RP myśle że już przeszły do historii, tej niechlubnej. Żyjmy uczciwie, pracujmy rzetelnie, wybierajmy jak najlepszych rządzących i patrzmy im na ręce – bo Ojczyzna to MY i tak nasz kraj wyglada jacy MY jesteśmy! ( A nie ciągle jacyś ONI).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-11-2007) future :
bzdury pleciesz Mak - dopiero w 1937 ustanowiono 11 listopada Świętem Niepodległości i obchodzono go w II RP tylko dwa razy, w listopadzie 1939 byliśmy pod okupacją. Dopiero, jak słusznie piszesz, właśnie Sejm kontraktowy, ustanowił 11 listopada Świętem NIepedległości. Znajomość historii jest potrzebna, niestety.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-11-2007) ola :
Jest taka ulica w Tarnowie: 11 listopada. Jest tam dom "naszego" ......... . W Święto Niepodległości na kilkadziesiąt domów, tylko na jednym z nich właścicele manifestowali swoją przynależność narodową. I nie był to dom "naszego" ................. .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-11-2007) MAK :
Do future. Hmm – wszystko co napisałem poprzednio jest prawdziwe. Nie pisałem kiedy ustanowiono to swięto ( zaiste w 1937) natomiast ono było oficjalnie świętem narodowym do 1944 roku!!!! Dopiero władze PRL w 1945 go zniosły. A że w czasie okupacji nie było oficjalnych obchodów Swięta Niepodległości Polski - to oczywiste.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl