To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   UWAGA! „Slam” poetycki   -   15/11/2007
Slam to swoisty pojedynek na słowa, w którym scena jest otwarta zarówno dla młodych piszących do szuflady studentów, profesjonalnych poetów z wydanymi książkami na swoim koncie jak i dla przedstawicieli wszelkich możliwych zawodów z kulturą czy sztuką niewiele mających wspólnego. Podczas takich pojedynków można usłyszeć wiele form wyrazu artystycznego; od poezji i prozy zaczynając, poprzez performance i free style, na comedy stand up czy zwykłym słowotoku kończąc. Stowarzyszenie Pro artystyczne „Integracja” oraz klub Carpe Diem zapraszają do udziału w slamie poetyckim – „pojedynek na słowa” odbędzie się 18 listopada w Tarnowie, w Carpe Diem (Rynek 16) o godz. 17:00.

Ogloszenie

Samo słowo SLAM pochodzi od języka staroskandynawskiego, gdzie określenia slamra i slambra (współczesne szwedzkie slämma i norweskie slemma) oznaczały odgłos zamykanych drzwi lub dźwięk, jaki słychać, gdy ktoś kogoś mocno policzkuje. W angielskim jeszcze w XVIII wieku odpowiadało czasownikom: trzaskać, uderzać z trzaskiem. Wyrazów: slam i slammer do dzisiaj używa się w sporcie. Oznaczają doskonałe uderzenie, bez szans na odparcie przez przeciwnika.
„ ...Należy mu (Slamowi) przyklasnąć jako ciekawej inicjatywie z pogranicza kultury i rozrywki, odświeżającej zaśniedziałe już nieco życie klubowo-literackie...” „...Cieszę się, że slam rozbija śmiertelną powagę ortodoksji, wprowadza do poezji ducha happeningu, zacierając granicę między twórcą a odbiorcą, przekraczając podziały na literaturę, muzykę i teatr, otwierając wiersz na wymiar improwizacji i efemeryczności, który komplikuje pokutujące do dzisiaj, choć nie zawsze wyrażane wprost, przekonanie o ponadczasowym, a więc sakralnym poniekąd charakterze dzieła...” - pisał Jerzy Jarewicz w „Gazecie Wyborczej” (13.02.2004).
W slamowym pojedynku zwycięzcę rywalizacji wyłania publiczność głosując za pomocą specjalnych kartek z punktami po każdym występie. Jednak jeszcze ważniejszą rolą publiczności jest żywe reagowanie na to co dzieje się na scenie poprzez głośne wyrazy aprobaty lub gwizdy, co sprawia, iż jest znaczącą częścią całego przedstawienia.

SLAM poetycki „Grand Prix o puchar Carpe Diem” organizowany przez Stowarzyszenie Pro artystyczne „Integracja” z siedzibą w Katowicach oraz klub Carpe Diem rozpoczął się 4 listopada, w „Carpe Diem” w Krakowie, przy ul. Floriańskiej. Po tarnowskiej rywalizacji kolejne slamy odbędą się w Rzeszowie, Częstochowie i Katowicach, finał zaplanowano na 2 marca w Carpe Diem 2 przy ul. Sławkowskiej 6 w Krakowie. Sieć klubów jest fundatorem nagrody Grand Prix w wielkim finale w wysokości 1.000 zł. Główna nagroda w eliminacjach wynosi 200 zł, I nagroda w wielkim finale 400 zł, II nagroda – książki: poezja i proza najnowsza.
Występ podczas eliminacji jest otwarty dla każdego. Punkty ulegają sumowaniu – slumer może wziąć udział we wszystkich eliminacjach. Każdy ma maksymalnie trzy minuty na przekonanie do siebie jurorów. Jury składa się z czterech osób. Prowadzącym pojedynki jest Wojtek Kowalski, aktor Teatru From Poland.
Organizatorzy i patroni: slam.art.pl, ha!art. i klub Carpe Diem.

-Impreza ta wzorem swoich zachodnich krewniaków ma na celu wyłonienie najlepszego slamera w Polsce (a przynajmniej jej południowej części), który swoją wyższość udowodni poprzez cyklicznie zdobywane i kolekcjonowane punkty – stwierdza Mateusz Szkop ze stowarzyszenia Pro artystycznego „Integracja”. -Z drugiej strony przedsięwzięcie to jest próbą usystematyzowania imprez typu SLAM w południowych regionach Polski, co pozwoli na regularne uczestnictwo w zabawie samym startującym jak i również biernym fanom tego zjawiska.
Warto dodać, iż inicjatywa ta jest pierwszą tego typu w kraju. Dotychczasowe turnieje SLAM miały charakter zbyt efemeryczny i nieregularny co nie sprzyjało okrzepnięciu tego zjawiska w Polsce i wypracowaniu rzetelnego oglądu jego stanu.
Osoby zainteresowane udziałem w slamie proszone są o kontakt w klubie Carpe Diem lub z Mateuszem Szkopem, tel 500 006 746.
Tarnów, Carpe Diem, Rynek 16, 18 listopada godz. 17:00

Foto: Slam w Cafe Kulturalna, Warszawa, 8 listopada b.r. (ze strony www.gilling.info)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 23:02:37
IP     : 100.28.0.143
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html