Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Pogrzeby na koszt miasta   -   11/3/2004
W ubiegłym roku samorząd miejski Tarnowa sfinansował 7 pogrzebów osób, które były zupełnie samotne i pozbawione źródeł dochodu i których - z powodów finansowych - nie mogła pochować ich rodzina. W Bochni były trzy takie przypadki. Przypuszczalnie w całym kraju będzie ich w przyszłości coraz więcej. - Będzie więcej, gdyż bieda zatacza coraz szersze kręgi - mówi Maria Nytko, kierowniczka oddziału Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie.

Ogloszenie

- W przeszłości urzędy pracy wypłacały zasiłki pogrzebowe, ale teraz jest to już nieaktualne i nasi podopieczni z tą sprawą coraz częściej zwracają się do nas.
- Jeśli umrze na przykład osoba bezdomna, to w pierwszym rzędzie, z pomocą policji, staramy się ustalić jej najbliższą rodzinę - informuje Cecylia Jaglarz, kierowniczka MOPS-u w Bochni. - Rodzina, jeśli jest ubezpieczona, może wystąpić o zasiłek pogrzebowy do ZUS-u lub KRUS-u, dlatego dążymy do tego, by ją odnaleźć. Wiadomo, że opieka społeczna ma dziś niewiele pieniędzy, a bardzo wiele wydatków. W ub. roku bocheński MOPS-u na trzy pogrzeby wydał 4,2 tys. zł. Usługi te zleca się firmom pogrzebowym.

Zgodnie z ustawą o opiece społecznej z 29 listopada 1990, wraz z późniejszymi zmianami, do zadań własnych gmin w zakresie tej pomocy należy m. in. sprawienie pogrzebu osobom samotnym, pozbawionym wcześniej pracy i świadczeń emerytalno-rentowych, bez źródeł dochodu. O darmowy pochówek tych osób mogą zabiegać ich rodziny, jeśli wykażą, że znajdują się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Często ośrodki pomocy społecznej organizują pogrzeby osobom bezdomnym, w tym takim, których tożsamość nigdy nie została ustalona.
Wiesław Ziobro
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl