To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Podpisy w Brukseli    -   05/12/2007
„Działamy dzisiaj dla lepszego jutra” – takie zdanie w różnych językach znalazło się na tysiącach balonów wypuszczonych w niebo w Brukseli. W ten sposób podsumowano akcję zbierania miliona podpisów przeciw dyskryminacji osób niepełnosprawnych, prowadzoną we wszystkich unijnych krajach, także w Polsce, gdzie - według Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 r. – żyje 5,4 mln osób niepełnosprawnych (14,3% ludności). W Tarnowie i Bochni podpisy zbierali podopieczni i pracownicy Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro”. Lokalną twarzą kampanii był żużlowiec i radny Robert Wardzała.

Mówi Krzysztof Drwal, prezes Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro” w Tarnowie :

Ogloszenie

Kampania „Milion podpisów na rzecz osób niepełnosprawnych" trwała we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej. Podpisy zbierano zarówno w internecie, jak i na ulicach. W Tarnowie i Bochni udało się zebrać blisko dwa tysiące w czasie trzech trzygodzinnych zbiórek. Na zakończenie kampanii odbyła się manifestacja w Brukseli z udziałem ponad 2 tys. osób. Przyjechali przedstawiciele niepełnosprawnych z 30 europejskich krajów. Przy podium ustawiono samochód z pudłami, a w nich znalazło się ponad 1,2 mln kart z podpisami, które wręczono przedstawicielom Unii Europejskiej. W niebo wypuszczono tysiące balonów z napisem: „Działamy dzisiaj dla lepszego jutra”.
-Nasza akcja odniosła sukces. Zwróciliśmy uwagę na problemy niepełnosprawnych, nie tylko bariery architektoniczne, ale tzw. bariery psychologiczne, tkwiące w mentalności społeczeństwa –podkreśla Krzysztof Drwal, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro” w Tarnowie. Dodaje, że twórcy unijnego prawa usłyszeli czytelny sygnał – ludzie z niepełnosprawnością potrzebują konkretnej pomocy, chcą się uczyć, pracować, chodzić do kina, zwiedzać muzea. Jednak – jak podkreśla Klaudia Padoł z zarządu Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro” – najważniejsze jest działanie lokalne, likwidacja pierwszych barier, często tych najmniejszych, uniemożliwiających postawienie człowiekowi niepełnosprawnemu kolejnego kroku.
Dlatego Stowarzyszenie prowadzi w Tarnowie przy ul. Hodowlanej 6 Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II dla 36 osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz Aktywną Świetlicę Terapeutyczną dla 40 dzieci i ich rodziców. Terapia najmłodszych jest nowością, dopiero powstają specjalistyczne placówki dla dzieci i ich rodziców, często bezradnych i przerażonych przyjściem na świat małego człowieka z niepełnosprawnością. –Jesteśmy po to, żeby ułatwić start, żeby oswoić niepełnosprawność i zmienić niepewną przyszłość w „jutro” z perspektywami – mówi Klaudia Padoł z Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej. -Z kolei Warsztat Terapii Zajęciowej jest po to, aby zwiększyć udział w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
W ostatnich miesiącach Warsztat przy Hodowlanej opuściły trzy osoby, które podjęły pracę. To wciąż kropla w morzu, ponieważ niepełnosprawni stanowią 10% populacji w wieku produkcyjnym, ale ich udział w zatrudnieniu wynosi zaledwie 3,8%. Zgodnie z zaleceniami Strategii Lizbońskiej, odsetek ten powinien dochodzić do 70%, jednakże dopiero kilka państw Europy Zachodniej - w tym najbardziej Wielka Brytania i Niemcy - dochodzą do tego poziomu.

Działacze Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro” podkreślają, że dyskryminacja niepełnosprawnych nie jest mitem. W czasie listopadowej warszawskiej konferencji w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego zwrócono uwagę, że mimo obowiązujących gwarancji konstytucyjnych i zapisów Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, w Polsce potrzeba ustawy o zakazie dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że połowa Polaków przyznaje, iż społeczeństwo w naszym kraju źle odnosi się do osób niepełnosprawnych. Aż 76% badanych opowiada się za tworzeniem miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych wśród ludzi zdrowych (po odpowiednim przystosowaniu stanowisk pracy). Polacy uważają, że opieka nad osobami niepełnosprawnymi i wspomaganie ich w codziennych sprawach to obowiązki przede wszystkim: rodziny (94%), służby zdrowia (75%) oraz pracowników opieki społecznej (67%). Ponad dwie trzecie badanych deklaruje gotowość udzielania bezinteresownej pomocy sąsiedzkiej osobie niepełnosprawnej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 10:41:24
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html