To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Ks. Isakowicz - Zaleski w Tarnowie   -   06/12/2007
We wtorek 11 grudnia gościć będzie w Tarnowie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, niezłomny kapłan, autor książki "Księża wobec bezpieki", laureat tegorocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Otwarte spotkanie z księdzem Zaleskim zaplanowane w hotelu "Tarnovia" zorganizowane zostało przez Polskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców oraz Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz. Początek spotkania o godzinie 18:00.

Ogloszenie
>

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (ur. 1956) jest katolickim kapłanem obrządków ormiańskiego i łacińskiego. Był opozycjonistą w czasach PRL, jest popularyzatorem kultury ormiańskiej i duszpasterzem Ormian w Polsce.
W latach 70. jako seminarzysta współredagował podziemne pismo Krzyż Nowohucki. Działał w Studenckim Komitecie Solidarności oraz w NSZZ "Solidarność". Z tego powodu był represjonowany przez SB i dwukrotnie brutalnie pobity przez jej funkcjonariuszy. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1983. W 1988 r. towarzyszył z posługą duszpasterską strajkującym na terenie Huty im. Lenina, przeżywając pacyfikację kombinatu.
W 1987 roku współzakładał Fundację im. św. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom upośledzonym (dziś jest jej prezesem).
W 2006 roku zaapelował o ujawnienie agentów SB działających wśród duchowieństwa Archidiecezji Krakowskiej. Sam zaczął badać dokumenty, które otrzymał od IPN jako pokrzywdzony. Spotkało się to z niechęcią środowisk kościelnych. Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz zdecydował w końcu o powołaniu komisji "Pamięć i Troska", która ma zająć się problemem inwigilacji krakowskiego duchowieństwa w okresie PRL. Z powodu bierności komisji ks. Zalewski postanowił sam ujawnić nazwiska agentów SB w kościele. Otrzymał jednak zakaz od Stanisława Dziwisza. Później jednak kardynał zapewnił, że ksiądz Zaleski może kontynuować swoje badania. Ich efekty opisał w książce "Księża wobec bezpieki", która ukazała się w sprzedaży 28 lutego 2007 roku. Za tę publikację 11 listopada br. w Warszawie odebrał literacką nagrodę imienia Józefa Mackiewicza.
Jego pasją jest historia i literatura. Jest autorem takich książek jak: Biskup Izaak Isakowicz "Złotousty" (Kraków, 2001) oraz Słownik biograficzny duchownych ormiańskich (Kraków, 2001).
Z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Tadeusz Isakowicz-Zaleski otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 11:15:49
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html