To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Sporu o karetkę ciąg dalszy    -   11/12/2007
Nie milkną, opisywane przez nas parokrotnie, spory związane ze zmianą dyslokacji karetek pogotowia – decyzją starostwa nastąpi to od dnia 1 stycznia 2008. Przeciwnicy proponowanych zmian uważają, iż na ich skutek wydłuży się czas dojazdu do pacjenta na terenie miasta Tarnowa. Stosowną uchwałę, wyrażającą zaniepokojenie zmianami podjęli, jak już informowaliśmy, radni Rady Miasta Tarnowa, choć nie zaproszono wówczas na obrady nikogo z zarządu powiatu by usłyszeć, jakie argumenty przemawiają za projektowanymi zmianami. W ostatnich dniach spłynął do nas również list otwarty pracowników tarnowskiego pogotowia, który w całości prezentujemy poniżej. Starosta zapytany zarówno o uchwałę RM, jak i o powyższy list nie zgadza się z tezami, że na pewno wydłuży się czas dojazdu na terenie miasta, dodając przy tym, iż jego obowiązkiem jest zadbać o wszystkich mieszkańców powiatu – z tej perspektywy pacjent w trudno dostępnej wiosce jest tak samo ważny jak mieszkaniec naszego miasta. -Staramy się, aby przyznano nam jeszcze jeden zespół wyjazdowy -dodaje Mieczysław Kras.

Posłuchaj, co o uchwale RM oraz o liście pracowników pogotowia mówi starosta Mieczysław Kras :

Ogloszenie
(MP)

List otwarty pracowników pogotowia ratunkowego
Zwracamy się z apelem do Społeczeństwa Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego, Radnych Miejskich i Powiatowych, Posłów i Senatorów naszego regionu o poparcie naszych działań na rzecz zwiększenia ilości zespołów wyjazdowych na naszym terenie.
W planie Wojewody na lata 2008 – 2010 w powiecie tarnowskim nastąpiło przesunięcie jednego zespołu z miasta Tarnowa do Żabna. Dodatkowo dołożono obsługiwany dotychczas przez pogotowie w Dąbrowie Tarnowskiej teren gminy Żabno i gminy Wietrzychowice. Jako załoga PSPR nie jesteśmy w najmniejszym stopniu przeciwni temu działaniu. Z jednym zastrzeżeniem. Jeszcze przed przyłączeniem tego terenu powiat tarnowski ma jeden z najgorszych wskaźników ilości karetek na ilość mieszkańców oraz na obszar jaki ma obsługiwać. Dane te pochodzą z opracowań wojewody zamieszczonych na stronach internetowych. Po dodaniu terenu na pewno wskaźnik ulegnie dalszemu pogorszeniu. Jednocześnie w innych powiatach nastąpiło zwiększenie ilości karetek m.in. w Krakowie, Bochni i Brzesku. Z raportu wojewody wynika, że np: w powiatach bocheńskim i brzeskim liczba mieszkańców obsługiwanych przez jedną karetkę to odpowiednio 25 i 22 tysiące osób. W Powiecie tarnowskim wskaźnik ten jest blisko o 50 % wyższy i wynosi 34.4 tysiąca osób na jedną karetkę. Miasto Tarnów leży na przecięciu szlaków komunikacyjnych północ-południe (trasa krajowa nr 73) oraz wschód zachód (trasa międzynarodowa E40), o wysokim stopniu wypadkowości, w Tarnowie znajduje się duży węzeł kolejowy przez który przejeżdża tysiące osób i tony materiałów niebezpiecznych, w Tarnowie umiejscowione są jedne z największych w Polsce zakładów chemicznych zagrażających bezpośrednio (awarie) jak i pośrednio (wysoka zachorowalność na choroby układu oddechowego) mieszkańcom Tarnowa. Kolejnym bardzo ważnym argumentem przemawiającym za dodatkowym zespołem jest ilość wyjazdów realizowana przez jedną karetkę w Tarnowie i okolicach. Na dzień dzisiejszy jest to około 10,6 wyjazdu na jedną karetkę w porównaniu np: z 1 wyjazdem w Szerzynach.
Już na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie realizować zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym naszych podstawowych zadań – czasy wyjazdów są opóźnione, pacjenci są źle zabezpieczeni a stan ten od stycznia 2008 ulegnie w mieście Tarnowie drastycznemu pogorszeniu.

Jako załoga Pogotowia nie jesteśmy w stanie zrozumieć polityki wojewody małopolskiego i Ministra Zdrowia, którzy pozwalają na zaistnienie takiej sytuacji.
Na ratownictwo techniczne w powiecie tarnowskim nie brakuje pieniędzy i tym bardziej sytuacja jest dla nas niezrozumiała. Straż pożarna posiada dwie nowoczesne przestronne bazy wyposażone w najnowocześniejsze wozy bojowe które realizują około 2 tysiące wyjazdów na rok. Pogotowie ma około 22 tysiące wyjazdów na 5 rozklekotanych karetek.
Powyższe fakty przemawiają same za siebie – chyba nie musimy dodawać jak bardzo rozgoryczeni jesteśmy postawą włodarzy miasta, powiatu i województwa, którzy nie dbają w odpowiedni sposób o zapewnienie obywatelom naszego regionu wystarczającego a nie mówimy już o dobrym czy bardzo dobrym zabezpieczeniu przez ratownictwo medyczne.

Podpisali:
Załoga PSPR
Przewodniczący ZZPiP- Piotr Potępa
Przewodniczący Komisji Koła przy PSPR MK NSZZ „Solidarność” Pracowników Służby Zdrowia w Tarnowie - R. Wilk

Poparcia naszych dążeń udzielili
Przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” Pracowników Służby Zdrowia w Tarnowie - Danuta Kądziołka
Przewodniczący Oddziału Nr II w Tarnowie Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” - Romuald Jewuła Solidarności w Tarnowie
Zarząd Regionu Małopolska NSZZ Solidarność w Krakowie

Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, June 25, 2022 16:53:27
IP     : 3.238.125.76
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html