To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Powiatowe podsumowania    -   11/12/2007
Starosta Tarnowski Mieczysław Kras i wicestarosta Mirosław Banach podsumowali kilka dni temu pierwszy rok działalności nowego zarządu powiatu. Obok rozlicznych inwestycji, jedną z podstawowych zmian wprowadzonych w tym czasie było powołanie – ze względów ekonomicznych, ale też i logistycznych – Powiatowego Zarządu Dróg. Powstało także pierwsze w Polsce powiatowe biuro projektowe.

Posłuchaj, jak starosta M.Kras uzasadnia konieczność powołania Powiatowego Zarządu Dróg: :

Ogloszenie

Gdyby aktywność zarządu powiatu mierzyć w posiedzeniach – w ciągu ostatnich 12 miesięcy odbyło się ich 55; podjęto wówczas 492 uchwały, rozpatrzono 708 wniosków złożonych przez wydziały czy jednostki organizacyjne powiatu. Jednak właściwym miernikiem działalności władz są odczucia mieszkańców, czy chociażby jakość obsługi petentów. Na pewno udało się zlikwidować długie kolejki w Wydziale Transportu i Komunikacji – m.in. poprzez wdrożenie systemu zapisów do rejestracji pojazdu i wdrożenie dodatkowych stanowisk do obsługi.

Ważnym przedsięwzięciem okazało się powołanie Powiatowego Zarządu Dróg w Zgłobicach. Utrzymaniem dróg zajmował się wcześniej Wydział Infrastruktury, co okazało się nieefektywne – przede wszystkim ze względu na długą, sformalizowaną drogę decyzyjną. Zdaniem starosty, choć znalezienie i wyremontowanie budynków dla Zarządu wiązało się z kosztami, to jednak taka forma utrzymywania dróg jest korzystniejsza ze względów ekonomicznych.
W mijającym roku wyremontowano 7 mostów, most w gminie Rzepiennik Strzyżewski został całkowicie przebudowany, położono 18 km nowej nawierzchni asfaltowej, pogłębiono i udrożniono 60 km przydrożnych rowów, przebudowano 21 przepustów na drogach. Zlikwidowano również pozostałości z poprzednich lat – chodzi o 3 osuwiska, na jednym, w Brzozowej w gminie Gromnik, położono nową nawierzchnię na odcinku 600 metrów. Poprawiło się również bezpieczeństwo, bowiem ustawiono 400 metrów metalowych barier ochronnych przy drogach. W porozumieniu z gminami budowane są nowe chodniki, dzięki którym piesi mogą poruszać bez obawy o własne życie i zdrowie.
Powołaną przez starostwo nowością jest również funkcjonujące przy Powiatowym Zarządzie Dróg biuro projektowe. Takim rozwiązaniem nie może się pochwalić prawdopodobnie żadna gmina w Polsce, a spowodowane tym oszczędności są ogromne.
Posłuchaj wypowiedzi starosty na ten temat :


Wśród planowanych inwestycji znajduje się remont czterech dróg powiatowych – w Zgłobicach, Zbylitowskiej Górze, Wierzchosławicach oraz Woli Rzędzińskiej; drogi te łączą się z planowanymi zjazdami z autostrady i mają także ułatwić dojazd do Tarnowa. Starostwo jest gotowe do złożenia wniosku o dofinansowanie inwestycji z środków UE na kwotę 15 mln zł. Gotowe są również wnioski z zakresu turystyki i kultury – efekt działania specjalnego zespołu powołanego w starostwie. Przygotowana jest ponadto strategia rozwoju powiatu na najbliższe lata.

Władze powiatu chwalą się także osiągnięciami w oświacie. Obecnie prawie na ukończeniu znajduje się nowoczesna, pełnowymiarowa hala sportowa przy szkole w Gromniku; gotowa jest dokumentacja kolejnych hal – w Wojniczu i Radłowie; tu starostwo liczy na dofinansowanie ze środków europejskich. Z kolei przy szkole w Ryglicach budowane jest boisko ze sztuczną nawierzchnią – inwestycja ta pochłonie 300 tys. zł, z czego połowę wyasygnowało Ministerstwo Sportu. Boisko ma być dostępne także dla mieszkańców, zaś pierwsze mecze rozegrane zostaną wiosną 2008 roku.
Utrzymany został również dobry nabór uczniów do szkół, pomimo ostrej konkurencji ze strony miasta Tarnowa – utrzymuje się on na poziomie ponad 5.200 uczniów. Młodzież otrzymuje dobre wyniki na maturze, a 80% młodych ludzi podejmuje dalsze kształcenie.

Wśród sukcesów zarząd powiatu wskazuje ponadto na dostosowywanie wszystkich Domów Pomocy Społecznej do wymogów nakładanych przez ustawę (w DPS-ach tych pracuje ponad 400 osób), remonty w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i zmiany w funkcjonowaniu Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej. Powiat kupił od gminy Tuchów budynek, w którym niegdyś miała się znaleźć szkoła, dzięki czemu DWD będzie w przyszłym roku funkcjonował w dwóch obiektach; w starym przeprowadzony zostanie kompleksowy remont. Jako sukces władze powiatu wskazują również udaną prywatyzację szpitalu w Tuchowie; na mocy umowy dzierżawy podpisanej ze spółką Centrum Zdrowia Tuchów, przejmie ona formalnie od 1 lutego 2008 świadczenie usług medycznych. -Dzięki temu nowatorskiemu w skali kraju rozwiązaniu niepubliczny już ZOZ stanie się bardziej konkurencyjny, budynki i majątek nadal pozostaną własnością powiatu tarnowskiego, a czynsz płacony przez spółkę pozwoli nam spłacać długi szpitala - mówi starosta. -Oczywiście, mieszkańcy nadal będą leczyli się za darmo. Udanym rozwiązaniem było również połączenie pogotowia tuchowskiego z tarnowskim. Przyczyni się to do bardziej efektywnej pracy tej jednostki. Poprawi się również tabor – pogotowie będzie miało nową karetkę z pełnym wyposażeniem.

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, July 25, 2024 19:40:24
IP     : 44.210.151.5
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html