To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   10 lat posługi biskupa Skworca w diecezji    -   12/12/2007
Dziesięć lat temu, 13 grudnia 1997 roku, Jan Paweł II mianował kapłana ze Śląska, wikariusza generalnego archidiecezji katowickiej, ks. Wiktora Skworca biskupem tarnowskim. Wspominając początki swej posługi w diecezji tarnowskiej Biskup Skworc przypomina sobie, że najpilniejszą ze spraw była wówczas pomoc powodzianom, po słynnej "powodzi stulecia", która nie ominęła również naszego regionu. Późniejszym priorytetem była też pomoc ludziom dotknietym bezrobociem. Wśród innych ważnych inicjatyw i sukcesów swojej biskupiej posługi ordynariusz diecezji wymienia: powstanie centrów edukacji młodzieży KANA, Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu a także troskę o misje i obecną rozbudowę seminarium duchownego.

Posłuchaj jak bp Skworc wspomina pierwsze tygodnie na swoim urzędzie w diecezji tarnowskiej :

Ogloszenie

10 lat temu zaskoczeniem i radością było dla nowego biskupa w objętej przez niego diecezji duże zaangażowanie świeckich i duchownych w pracę duszpasterską.
Za najważniejsze wydarzenie mijającej dekady biskup uznaje wizytę w Starym Sączu Ojca Świętego Jana Pawła II, który w 1999 roku kanonizował bł. Kingę. Historyczny ołtarz papieski, symbol i świadek tego wydarzenia stoi do dziś. Obok niego powstaje Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II.
Posłuchaj wypowiedzi Biskupa na ten temat :Biskup Wiktor Skworc (ur.1948) jest przewodniczącym Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski. Każdego roku posyła kilkunastu tarnowskich kapłanów do pracy w różne rejony świata. Jak mówi nie dlatego, że mamy nadmiar księży, ale z troski o Kościół Powszechny. Duchowni pracują nie tylko w Afryce, Ameryce Południowej czy dalekim Kazachstanie, ale także w krajach Europy, dokąd w ostatnim czasie wyjechało wielu Polaków.
W trosce o dobre przygotowanie przyszłych kapłanów diecezja kontynuuje rozbudowę seminarium. Udało się wykończyć dom alumna, nową kaplicę i kuchnię. Trwają prace przy auli seminaryjnej i projektuje się przyszłą bibliotekę, z której będą korzystać także świeccy studiujący na Wydziale teologicznym w Tarnowie.
Ordynariusz tarnowski powołał także do życia rodzinę szkół noszących imię Jana Pawła II oraz rodzinę szkół, którym patronują święci i błogosławieni. Troszczy się również o wychowanie i dobre wykształcenie młodzieży poprzez działalność w diecezji czterech ośrodków KANA, które nieodpłatnie pomagają zdobywać wiedzę i ciekawe umiejętności młodym ludziom pochodzącym z niezamożnych rodzin.
W 2006 roku Bp Skworc zdecydował o rozpoczęciu procesu kanonizacyjnego bł. Karoliny. Ogłosił ją patronką szkolnych kół Caritas.
W wolnym czasie stara się chodzić po górach, słucha muzyki poważnej, codziennie znajduje czas na lekturę gazet. Lubi czytać pamiętniki.

Ważnym rysem posługi Biskupa Tarnowskiego jest dbałość o sprawy duchowe. Na początku swojej posługi w diecezji sprowadził do Tarnowa klauzurowe siostry Karmelitanki. Diecezja wybudowała nowy klasztor a siostry mają obowiązek modlić się za diecezję. Wielu z diecezjan słyszało i mile wspomina ARKĘ w Gródku nad Dunajcem. To dom rekolekcyjny, wybudowany kilka lat temu, gdzie, jak mówią ci, którzy wybrali się tam na rekolekcje – łatwiej odnajduje się Boga w czterogwiazdkowym standardzie.
Jedną z najważniejszych inicjatyw w przyszłości będzie zwołanie synodu diecezjalnego, który podsumuje działania duszpasterskie oraz wypracuje nowe metody pracy w diecezji.

Obchody jubileuszu dziesięciolecia posługi biskupa Wiktora Skworca w diecezji tarnowskiej zaplanowano na 6 stycznia, w rocznicę przyjęcia sakry biskupiej w Rzymie. W Bazylice Katedralnej w Tarnowie o godzinie 15.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. (eb)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 11:04:29
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html