To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jesteśmy najbardziej religijną diecezją    -   13/12/2007
Ponad 72% wiernych diecezji tarnowskiej chodzi na niedzielną Mszę św., a co czwarty przyjmuje komunię św. To najnowsze dane dotyczące praktyk religijnych opracowane na podstawie liczenia wiernych w kościołach. Są zbliżone do ubiegłorocznych co oznacza, że największa liczba wiernych chodzących do kościoła w Polsce jest właśnie w diecezji tarnowskiej.

Posłuchaj, co o wynikach tegorocznego liczenia wiernych w diecezji mówi ks. Jan Banach z wydziału duszpasterstwa ogólnego w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie (na zdjęciu) :

Ogloszenie
>

W ubiegłym roku frekwencja była taka sama. Zwiększyła się natomiast liczba osób przyjmujących komunię św. W ubiegłym roku było to 23% wiernych, teraz ponad 25%. Nie bez znaczenia jest fakt, że liczenie odbyło się trzy dni przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Najwięcej ludzi, bo ponad 92 % chodzi do kościoła w dekanacie Ujanowice na Sądecczyźnie. Wysoka frekwencja jest także w dekanatach: Ropa, Ołpiny, Grybów. Najniższy wskaźnik 59 % odnotowano w dekanacie Mielec Południe. Najwięcej ludzi, bo 43% przystępuje do komunii świętej w dekanacie Ołpiny, a najmniej 15 % w Mielec Północ.
Według danych od kilku lat w diecezji tarnowskiej nie zmniejsza się liczba wiernych uczęszczających do kościoła na niedzielną Mszę św. Jak mówi socjolog ks. Jan Banach z tarnowskiej kurii wyniki cieszą i świadczą o dużej religijności.
W samym Tarnowie do kościoła w niedziele chodzi 69% wiernych, najwyższy wskaźnik wynoszący 183 % odnotowano w kościele księży Filipinów. Frekwencja mniejsza niż 50 % była w Tarnowie – Klikowej, parafii M.B. Szkaplerznej i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Badania prowadzone od siedmiu lat przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii wykazują, iż tylko niecałe 10 % diecezjan w ogólne nie chodzi do kościoła.
Podsumowując, według danych z ubiegłego roku najwięcej ludzi w Polsce chodzi do kościoła właśnie w diecezji tarnowskiej. W kraju w 2006 roku w niedzielnej Mszy świętej uczestniczyło średnio ok. 46 proc. wierzących, a 16 proc. przyjmowało Komunię świętą. Jak widać, w diecezji tarnowskiej te wskaźniki są o wiele wyższe.
Materiał przygotowała Ewa Biedroń z Radia RDN Małopolska
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, July 25, 2024 19:56:01
IP     : 44.210.151.5
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html