To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Art
  
   Etno-jazz-rock w TCK   -   15/3/2004
Niecodziennego koncertu bedą mogli wysłuchać goście Tarnowskiego Centrum Kultury w najbliższy piątek 19 marca. Wystąpi zespół Gen-DOS z Tuwy (autonomiczna republika w azjatyckiej części Rosji, przy granicy z Mongolią). Zespół Gen-DOS to z jednej strony genetyka i komputery, nowoczesny świat, ciągły pośpiech i zmiany a z drugiej strony natura, przyroda, siły nadprzyrodzone, szamani, tradycyjna muzyka i khoomei - gardłowy śpiew. Sami muzycy określają swoją twórczość jako szamański etno-jazz-rock.

Ogloszenie
Te światy przeplatają się w Tuwie. Naturalnym było połączenie tradycyjnego gardłowego śpiewu z elektronicznymi brzmieniami i rockową estetyką.
Gennady Gendos Tchamzyryn (od jego imienia zespół wziął swoją nazwę) – to muzyk, śpiewak i instrumentalista, szaman od trzech pokoleń , nauczyciel (mistrz) śpiewu gardłowego, rzeźbiarz w kamieniu i drewnie. Postać nieprzeciętna na tuwińskiej scenie muzycznej. Jego zainteresowania wybiegają daleko poza „muzykę ludową”. Ojciec i dziadek Gennadyja byli szamanami. On też obrał tę drogę. Rozwijał muzyczny talent poszukując nowych rozwiązań.
Gennady posiadł do perfekcji wszystkie style gardłowego śpiewy od Sygyt do Kargyra. Posługuje się również tradycyjnymi instrumentami chadegan, homus, dosphuloore oraz wiolonczelą. W występy wplata elementy szamańskie.

KHOOMEI - oznacza śpiew gardłowy, który pozwala na wydobywanie do czterech dźwięków jednocześnie. Pierwszy to dźwięk podstawowy - o stałej, piekielnie niskiej częstotliwości, brzmiący głęboko niczym dubowy bas. Pozostałe to dźwięki harmoniczne, świszczące wysoko. Daje to niezwykłą wibrację o pierwotnym, atawistycznym wręcz posmaku, przenikającym słuchacza na wskroś. Stwarza to poczucie obcowania z czymś tajemniczym i naturalnym zarazem. Operując znajdującymi się w krtani organami głosowymi, Tuwińcy perfekcyjnie modulują częstotliwość fal dźwiękowych, jakby czynili z gardła syntezator. Taka technika ćwiczona jest dziś na Zachodzie jako śpiew alikwotowy lub harmoniczny. Jej naturalną kolebką jest Azja Centralna, bezkresna przestrzeń stepów oferująca niezwykłe warunki akustyczne i postrzegająca naturę jako świat duchów, religia animistyczna. Khoomei zrodziło się jako próba naśladowania odgłosów wiatru, potoków i zwierząt, rodzaj uczestnictwa w naturalnym otoczeniu.
Grupa “Gen–DOS” bardzo szybko zdobyła sobie sympatię słuchaczy. Występy na festiwalach przyniosły liczne nagrody. Wydana jeszcze w 2000 roku płyta „Schizo id.” pozwoliła ugruntować zdobytą pozycję. Kolejne lata przyniosły tytuły "najlepszej awangardowej grupy roku (2001)" i "najlepszej rockowej grupy (2002)". Cztery lata koncertów pozwoliły grupie Gen-DOS zająć jedno z czołowych miejsce w muzycznym świecie Tuwy.
Pozostali członkowie zespołu :
- Alexander "Darky" Medvedev - gitara
- Alexey Saaja – gitara basowa
- Cyril Smashnikov – perkusja.

Bilety na koncert, rozpoczynajacy się o godz. 19.30 rozprowadza TCK, Rynek 5.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, January 17, 2022 10:18:37
IP     : 54.224.117.125
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html