To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   RPG: Rozwija wyobraźnię czy demoralizuje?   -   09/1/2008
Gry RPG wielu ludziom kojarzą się z demoralizacją młodzieży, wyniszczającym psychikę zjawiskiem, czy dla niektórych nawet z siedliskiem szatana. Zjawisko zyskuje coraz to większe rzesze fanów. Dla graczy to często jedyny sposób ucieczki od rzeczywistości i rozwój wyobraźni czy też okazja do spotkania z przyjaciółmi.

Ogloszenie
>

Na samym początku warto by wytłumaczyć, co tak naprawdę kryje się za skrótem RPG czyli w wolnym tłumaczeniu „Gra w role” (Role-Playing Game). Tłumaczenie to jednak jest zbyt wąskie i laikom nie powie zbyt wiele. Otóż RPG to gra, w której to gracze odgrywają postacie, niczym aktorzy podczas trwania spektaklu. Różnica polega na tym, że jedynym ograniczeniem dla graczy jest tylko i wyłącznie ich wyobraźnia. Nie mają narzuconego z góry scenariusza, którego to muszą się kurczowo trzymać, za którym mają podążać niczym ślepiec prowadzony przez psa przewodnika. Tutaj wszystko jest zależne od nas samych, od tego jak chcemy się zachować, niezależnie od tego czy chcemy zostać bogobojnym paladynem czy też podstępnym złodziejaszkiem. Stąd wziął się fenomen gier RPG, zwanych inaczej grami fabularnymi. Tu możemy być kim tylko zechcemy!
Pojawia się więc pytanie, skąd bierze się niechęć i podejrzenia o demoralizację czy wyniszczanie psychiki? W moim przekonaniu - głównie z niewiedzy, dotyczącej tego typu spędzania wolnego czasu. Często gry RPG osadzone są w światach mrocznych przepełnionych nekromantami, demonami, wampirami itd., wprowadza się różnych bogów, magię, elementy ponadnaturalne. Jednak ciężko byłoby się doliczyć ile już razy podobne tematy były poruszane w kinie, telewizji czy w literaturze? Gracze często w RPG`ach tworzą postacie nadając im cechy charakteru, które sami chcieliby mieć (odwaga, cnotliwość), lub takie, które są dla nich niemoralne (nienawiść, egoizm, pycha). Tu właśnie przeciwnicy gier RPG widzą niebezpieczeństwo, iż gracze, którzy tworzą postacie morderców, oszustów itp. podświadomie mogą przenosić pewne cechy do realnego życia. Szczerze powiedziawszy dla wielu miłośników gier fabularnych te zarzuty są co najmniej dziwne, bo przecież nadal - nawet intensywnie "wczuwając" się w odgrywane postaci - potrafią oni odróżnić prawdę od fikcji.
Myślę, że warto byłoby powołać się na zasadę, że tak naprawdę każde narzędzie w złych rękach może wyrządzić wiele krzywdy. Idąc dalej tym tokiem myślenia sądzę, że spędzanie wolnego czasu w gronie znajomych, w dodatku rozwijające wyobraźnię to zdecydowanie lepszy pomysł niż bezproduktywne przesiadywanie pod klatkami i spożywanie alkoholu. Lecz to tylko moje subiektywne zdanie. Gdzie więc leży prawda? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam wam, inTARnauci.
(Jill)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 02:32:20
IP          : 3.145.206.169
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html