Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Rolniczy walczą o euro   -   17/3/2004
Rolnicy z gmin Dąbrowa Tarnowska i Radgoszczy mają szansę na uzyskanie, po wejściu do Unii Europejskiej, wyższych dopłat obszarowych. Chodzi o dodatkowe 38 euro za haktar. Pieniądze te otrzymują rolnicy mieszkający na terenach o ,niekorzystnych warunkach gospodarowania". O tym, że tereny mają niekorzystne warunki gospodarowania decyduje tak zwany "współczynnik waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej".

Ogloszenie
>

Pod tym mało czytelnym określeniem w praktyce kryje się punktacja przyznawana między innymi za klasę gleby, stopień uregulowania stosunków wodnych, zabudowę. Do wspomnianej grupy kwalifikowane są tereny uprawne, które uzyskają 56 lub mniej punktów.

W powiecie dąbrowskim tego kryterium nie spełnia żadna gminy. Dwie - Radgoszczy i Dąbrowa Tarnowska przekroczyły go jednak nieznacznie. Ta pierwsza ma 59, druga - 60 punktów. To właśnie stało się podstawą do wystąpienia do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o obniżenie granicy. Przychylenie się do tego wniosku oznacza, że każdy rolnik mający gospodarstwo na terenie tych samorządów, dostałby dodatkowo 38 euro za hektar. Gdyby takie rozwiązanie nie było możliwe, samorządy sugerują rozpatrywanie wniosków nie w całej gminie, lecz w poszczególnych miejscowościach lub tak zwanych obszarach geodezyjnych. Wspomniane wyżej punkty stanowią bowiem średnią dla wszystkich wsi. Niektóre z nich mają wskaźniki wysokie, inne znacznie poniżej ministerialnego kryterium.

Gdyby takie rozwiązanie zostało zastosowane, w Dąbrowie najprawdopdobniej dodatkowe pieniądze otrzymaliby rolnicy mający gospodarstwo w Sutkowie, Smęgorzowie, Gruszowie Małym, Gruszowie Wielkim i części Dąbrowy Tarnowskiej. Pewne szanse mają również mieszkańcy Lipin, Brnika oraz Szarwarku.

W przypadku gminy Radgoszcz niemal pewne jest, że niekorzystne warunki gospodarowania występują - w myśl przepisów - w Żdżarach i Smykowie. Pewne szanse na zakwalifikowanie do tej grupy mają jednak także rolnicy z innych wsi, z wyjątkiem Małca, gdzie wskaźnik jest stosunkowo wysoki.

Wszelkie wątpliwości rozwiałyby dodatkowe badania w poszczególnych wsiach, przeprowadzone przez Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, zajmujący się oceną terenów uprawnych. Trzeba byłoby jednak wydać na nie od 8 do 11 tysięcy złotych.

- W tej chwili taki wydatek nie ma sensu, bowiem nie wiadomo czy wyniki zostaną w ogóle wykorzystane. Badania będą konieczne, gdy ministerstwo przychyli się do naszego wniosku i każda miejscowości rozpatrzona zostanie oddzielnie. Opinie w tej sprawie są podzielone. Niektórzy twierdzą, że w ustaleniach z Unią sprecyzowano, że pod uwagę brana jest średnia w całej gminie, inni że tego typu regulacje są wewnętrzną sprawą naszego kraju i tylko od ministerstwa zależy czy rozpatrywana będzie cała gmina, czy też osobno wsi lub obszary geodezyjne. To daje nadzieję, że dodatkowe pieniądze przynajmniej dla części mieszkańców obu gmin - tłumaczy burmistrz Dąbrowy Stanisław Początek.

Rolnicy z innych gminy powiatu szans na zwiększenie dopłat praktycznie nie mają. Wspomniane współczynniki znacznie przekraczają bowiem 56 punktów. Olesno ma ich 71, Mędrzechów - 74, Szczucin - 75, Bolesław - 96,5, a Gręboszów aż 102. (dnie)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(17-03-2004) kisiel :
to niesprawiedliwe wszyscy po rowno

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2004) bogdan :
co w tej sprawie zrobili posłowie,wielu z nich weszło do sejmu dzięki głosom mieszkańców wsi?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-03-2004) on :
oni wszyscy maja nas daleko w d...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl