To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Michał Poręba: „Magiczny Środek Ziemi”   -   29/1/2008
Galeria – Pub „Studio” zaprasza w dniu 8 lutego o godz. 20:00 na wernisaż wystawy tarnowianina Michała Poręby. Artysta jest nauczycielem z kilkunastoletnim doświadczeniem, wraz w Elżbietą i Witoldem Pazerą prowadził pracownię plastyczną w TCK, gdzie stworzył także autorski teatr plastyczny Aprapla. Uczestnik wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, członek ZPAP, jest m.in. autorem pomnika Jana Szczepanika. Za projekt „Magiczny Środek Ziemi” otrzymał I nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie Projektów Edukacyjnych Vademecum – pójdź ze mną organizowanym przez InSEA Europejski Kongres w Poznaniu.

Ogloszenie

Michał Poręba - maluje, rzeźbi, kocha performance , teatr uliczny i bluesa. Jego specyficzny rodzaj pasjonowania się chwilą, akcją, tempem życia nie pozwala mu na jednowymiarowość - pisze o nim Witold A. Pazera. -Realizuje się twórczo na wielu płaszczyznach jednocześnie - co dość jednoznacznie określa jego charakter, jako człowieka może nie tyle renesansu - ile postmodernizmu, który także daje twórcom wielowymiarową swobodę działań.
Michała znam dość długo...by nie rzec za długo nawet, aby móc pisać o nim i jego twórczości w sposób obiektywny. Ale mój subiektywizm w tym przypadku zwiększa tylko wiarygodność tego co piszę. Chociaż przyznać muszę, że o nikim jeszcze nie pisałem z taką przyjemnością jak o Michale !
Michał jest postacią złożoną i jako człowiek i jako artysta. Artystą był od zawsze. Od dziecka pasjonował się sztuką: plastyką , teatrem. Malując razem z nim w jednej pracowni rychło zauważyłem, że ciężko mu było przystosować się do wymogów tzw. „pracy u podstaw”. Nie mogę więc nawet pochwalić się że był moim uczniem, bo... i nie był. Chadzał własnymi ścieżkami . W trakcie studiów wykładowcy także nie mieli z nim lekko. Posiadając wrodzoną wrażliwość, zmysł obserwacji i niepospolity talent, nie dawał się zamykać wyłącznie w kanony studyjnego i analitycznego widzenia świata. Zawsze znajdował czas na realizację własnych pomysłów. Na przykład projektu, który potem wykorzystał zaproszony do udziału w jednej z moich wystaw; zaprezentował słoik z woda zawierający „Czapkę NieWitka”.

Jakiś czas potem los znowu nas zetknął i razem nauczaliśmy młodzież w Autorskiej Pracowni Plastycznej. A podczas jednego z plenerowych wyjazdów narodziła się pierwsza wersja wyznaczania Michałowego MAGICZNEGO ŚRODKA ZIEMI. Do dzisiaj istnieje gdzieś wśród beskidzkich wzgórz pole, na którym zimą 1995 roku Michał wspólnie z młodzieżą nakreślił na śniegu przy pomocy prostych środków (plakatowej farby) ogromne spiralne koło, archetyp - totem, krąg - Środek Ziemi.
Potem założył Teatr Aprapla , a w nim powstało wiele rożnych akcji plastycznych , etiud pantomimicznych i performance. Były ; "OTO", "Rysunek I", "Rysunek II", "Żywioły". To wtedy zaszokował podróżnych ruchomą instalacją na tarnowskim dworcu kolejowym... Potem były wyjazdy i udział w festiwalach teatralnych. Były nagrody i uznanie dla jego twórczości...
Były też rzeźby i realizacje pomnikowe, ale pomimo różnych działań zawsze było z nim JEGO MALARSTWO. Bo jego obrazy były ( i są ) zawsze jednak inne od bieżących nurtów. Chociaż wyrosłe na tradycjach krakowsko-tarnowskiego postkoloryzmu o metafizyczno - symbolicznym zabarwieniu , posiadają bardzo osobliwy indywidualny charakter. Malarstwo Michała Poręby cechuje bowiem ekspresyjne posługiwanie się, kolorem, fakturą i kontrastem barw. Wynika to stąd, że dla artysty obok finalnego efektu ważny jest sam proces powstawania obrazu, na podobieństwo wydarzenia parateatralnego. Sam o tym mówi tak : "Akt ten to pantomima będąca kłębowiskiem stanów emocjonalnych i zupełnego zapamiętania się, które w szamańskiej ekstazie przenosi mnie na drugą stronę rzeczywistości".
Antropomorficzne formy w jego obrazach zdają się to przywodzić na myśl kształt korzenia - kręgosłupa, to sznura uplecionego z wielu cząstek biologicznej żywotności - swoistego łańcucha DNA. Ale tak naprawdę myślę, że Michałowi nie do końca chodzi o dosłowność w identyfikacji , to raczej tylko zaproszenie do tańca kolorów, które budują strukturę, powierzchnię tych płócien - "Osiem", "Smak Aszu", czy "Zielona winnica" to obrazy których przestrzeń wibruje, drży zderzeniami koloru. Obrazy te maja odniesienia do konkretnej rzeczywistości , ale tworzą samoistną nową rzeczywistość. Rzeczywistość , która w swoim obszarze często dzielona jest poprzez charakterystyczne dla Michała Poręby swoiste, świetlne limes interior, które dzieli, lub łączy obie strony płótna. Obojętnie, czy będzie to horyzontalnie orientowana kraina, czy pionowa kompozycja archetypicznego słupa.......Hmm, chyba dlatego czasami jako poniekąd malarz tradycjonalista, jestem zaskakiwany agresywnością niektórych kompozycji ( "Zagag"), ale też jak w przypadku "Galfonów", zauroczony subtelnością kolorystycznego zestawienia wyrafinowanych fioletów i organicznej zieleni....
Myślę, że nie powinienem juz dokonywać kolejnej reasumpcji osoby - artysty Michała Poręby . Myślę też, że w zasadzie niepotrzebna mu jest moja "rekomendacja"... Dotychczasowa wszechstronna twórczość artystyczna Michała, jego prace i spotkanie z nim samym - stanowić będą najwłaściwsze zakończenie mojej "subiektywnej" opowieści o Michale Porębie.
Michale - alea iacta est !


Michał Poręba urodził się w 1964 roku w Tarnowie. Malarstwo studiował w WSP w Krakowie w pracowni prof. Ireny Popiołek i prof. Aleksandra Pieńka. Uprawia rysunek, malarstwo, rzeźbę zajmuje się też działaniami parateatralnymi i performance. Nauczyciel z kilkunastoletnim doświadczeniem, działał na różnych szczeblach edukacji w różnych jej formach . Pracował zarówno w szkole podstawowej jak i gimnazjum oraz szkole średniej. Był wykładowcą Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Wraz z Elżbietą i Witoldem Pazera prowadził pracownię plastyczną w Tarnowskim Centrum Kultury. Tam też organizował plenery, seminaria, wykłady i warsztaty we współpracy z InSEA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Wychowania przez Sztukę) Polski Komitet w Łodzi i ODM w Tarnowie np. Sztuka w procesie edukacji. Stworzył w TCK autorski teatr plastyczny APRAPLA, który swoje realizacje prezentował na różnych festiwalach np. na Festiwalu Działań Plastycznych i Teatralnych w Tczewie oraz Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie. Pracował w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie gdzie nauczał malarstwa i rysunku. Jest wykładowcą na podyplomowym kursie z zakresu „Sztuka” organizowanym przez MCDN. Wielokrotnie był komisarzem wystaw sztuki.
Jest autorem pomnika Jana Szczepanika polskiego Edisona usytuowanego w centrum Tarnowa. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Publikacje: „Wakacyjny romans muzyki z plastyką” – tygodnik TEMI, lipiec 1993r.; „W magicznym kręgu” – dwumiesięcznik PLASTYKA I WYCHOWANIE 4- 1999 (305) Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne; „Magiczny Środek Ziemi” wydawnictwo okolicznościowe PROJEKT EDUKACYJNY pod redakcją prof. Wiesława Karolaka ASP Łódź; Magiczny Środek Ziemi w internecie http://republika.pl/projekty_edukacyjne/kale.htm; Ilustracje do wydawnictwa albumowego „Wizytówki miasta Tarnowa” Anna Pragłowska wydawnictwo S-Can 2005.
Nagrody: 2000 - I Nagroda za projekty zrealizowane: Magiczny Środek Ziemi w Ogólnopolskim Przeglądzie Projektów Edukacyjnych Vademecum – pójdź ze mną organizowany przez InSEA Europejski Kongres w Poznaniu; 2002 - Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa; 2003 - Wyróżnienie Specjalne za performance Vitae... w międzynarodowym konkursie sztuki współczesnej Tarnowskie Klimaty.
Wystawy: 1991 - Kraków – Synagoga ul. Szeroka Młodzieżowy Dom Kultury na Kazimierzu, A.Pęksa, W.Mazur, M.Poręba – malarstwo; 1993 - Francja, Concarneau – Centre des Arts et de la Culture Louis Aragon - Artistes Polonais de Cracovie; 1994 - Tarnów – Galeria Sztuki Współczesnej BWA - Salon Noworoczny; 1995 - Belgia, Schoten - Kasteel Van Schoten - Kunstenaars uit Tarnow; Tarnów – Galeria Sztuki Współczesnej BWA - Salon Noworoczny; 1996 - Tarnów – Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, Michał Poręba – malarstwo (premiera Ślubów Panieńskich reż. Jerzy Bińczycki); Rzeszów – Wojewódzki Dom Kultury - XII Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki; 1997 - Tarnów – Galeria Sztuki Współczesnej BWA - Salon Wiosenny; Tarnów – Tarnowskie Centrum Kultury - III Wystawa Twórczości Artystycznej Nauczycieli; 1998 - Tarnów – Art Cafe, Michał Poręba – malarstwo; Kraków – Sukiennice Cafe - Michał Poręba – malarstwo; 1999 - Tarnów – Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego - Michał Poręba – malarstwo; 2000 - Poznań – Centrum Sztuki „Zamek” (Europejski Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA), Projekt Edukacyjny; 2001 - Wrocław- BWA, Łódź- Galeria Manhattan, Tarnowskie Centrum Kultury, Warszawa- Galeria Działań Freda Ojdy, Toruń- Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Projekt Edukacyjny; Tarnów – Dworzec Kolejowy 12 X (5 Festiwal Komedii Talia), Rysunek 2 –performance APRAPLA; Tarnów – Plac przed Teatrem 14 X (5 Festiwal Komedii Talia), Rysunek 1 –performance APRAPLA; 2002 - Tczew – Plac Hallera (Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych ZDARZENIA-Tczew-Europa) - Magiczny Środek Ziemi-performance APRAPLA 6.09. 7.09.; Rysunek 2 –performance APRAPLA 8.09.; 2003 - Tarnów- plac pod Bimą - Tarnowskie Biennale Sztuk Wszelkich Tarnowskie Klimaty, Vitae-performance APRAPLA; 2004 - Tarnów- piwnice TCK - Oto - spektakl Teatru Plastycznego APRAPLA; 2006 - Węgry, Tokaj – Galeria Dawna Cerkiew, Malarstwo Polskie; 2007 - Tarnów – Kawiarnia Teatralna (Tarnowski Oddział ZPAP-Tygiel Kultury - Zielona Góra, Gubin, Zgorzelec, Słubice, Berlin, Biała Cerkiew, Edynburg), Michał Poręba – malarstwo; 2008 - Katowice - galeria ZPAP - Wystawa prac Okręgu Tarnowskiego ZPAP.

Galeria – Pub Studio, ul. Żydowska 3, 8 lutego godz. 20:00

Foto: obraz Niespokojne flombarty
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 06:11:50
IP          : 18.117.142.248
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html