Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   100 dni Tuskowych, 100 dni Gradowych ...   -   13/2/2008
Mijające właśnie sto dni funkcjonowania rządu Donalda Tuska stało się okazją do podsumowań w ogólnopolskich mediach. Podsumowań dotyczących także poszczególnych ministrów – w tym ministra skarbu Aleksandra Grada. „Nasz człowiek” w Warszawie w rankingach nie wypada, delikatnie mówiąc, najlepiej.

Ogloszenie

”Gwiazdy Tuska na razie zawodzą” – pisze Puls Biznesu, dodając, iż pierwsze tygodnie w gospodarczej układance premiera przyniosły rozczarowanie, które dostrzegł również Donald Tusk, zapowiadając w sierpniu rekonstrukcję rządu. Owa rekonstrukcja może oznaczać „odstrzelenie” niektórych ministrów, szczególnie tych, których pole działania związane jest mniej lub bardziej z gospodarką. A właśnie „mocne ogniwo ekipy Tuska, jakim miały być resorty gospodarcze, nie wytrzymują krytyki”. Krytyka obejmuje również Ministra Skarbu - o ile Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową stwierdza, iż Aleksander Graf nie jest słabym ogniwem w tym rządzie, gdyż „zapowiedział jawność obsadzania władz w spółkach skarbu państwa i mamy jawne, powszechnie dostępne konkursy do rad nadzorczych”, a poza tym, jeśli chodzi o prywatyzację „z natury rzeczy nie można jej przeprowadzić w krótkim czasie”, o tyle zgoła inną opinię wyraża w „Pulsie Bizensu” Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha: „Trudno oceniać ministra, który zarządza niepotrzebnym resortem” – pisze. „MSP powinno być zlikwidowane, a centrum dowodzenia umieszczone w Ministerstwie Gospodarki. Aleksandrowi Gradowi należy się minus za brak odwagi i odwlekanie decyzji. Przykład to obawa przed podjęciem decyzji o zastawieniu nieruchomości Grupy Lotos dla zabezpieczenia kredytu. Wahanie szefa MSP będzie kosztowało spółkę kilka milionów dolarów. Powszechne konkursy do rad nadzorczych to gra pod publiczkę. Jeśli ma się do obsadzenia radę w poważnej spółce, powinno się zaprosić fachowców wysokiej klasy i zaproponować im, by w niej zasiedli.

Z kolei w rankingu „Wprost”, oceniającym, który z ministrów w obecnym rządzie jest najlepszy / najgorszy, Aleksander Grad zebrał 0,5% głosów pozytywnych – 42,5 % respondentów wybrało odpowiedź „nie wiem”, stawkę otwiera Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski (20,6%), kolejny jest Waldemar Pawlak (7,1%) i Ewa Kopacz (6,5%). Gorzej od Ministra Skarbu wypadło czterech ministrów, z zamykającą stawkę Minister Rozwoju Regionalnego Elżbietą Bieńkowską (0,2% głosów pozytywnych).
Według jeszcze innej statystyki, najwięcej, bo 32% badanych uważa, że rząd nie spełnił żadnych obietnic, ale być może spełni je w przyszłości, 23% podpisuje się pod zdaniem iż „stara się spełnić tylko niektóre obietnice”, a 19% sądzi iż „nie spełnia i nie spełni żadnych obietnic”. Jeden ze śródtytułów artykułu we „Wprost” „Studniówka Tuska” brzmi wymownie: „Leniwy pokój”...

Zajrzeliśmy również do lewicowego tygodnika „Przegląd”, który po raz ósmy opublikował ranking najbardziej wpływowych ludzi w Polsce. Tutaj Aleksander Grad nie wypada najgorzej. W rankingu otwieranym przez premiera Tuska oraz wicepremierów Schetynę i Pawlaka minister Grad plasuje się na 30 pozycji. Przed nim w rankingu „Przeglądu” znajdują się m.in. prezydent Lech Kaczyński i jego brat Jarosław, arcybiskupi Leszek Sławoj Głódź i Józef Michalik, Jan Wejchert i Mariusz Walter (TVN/ITI), Ryszard Krauze, ojciec Tadeusz Rydzyk, czy Adam Michnik. Spośród polityków PO przed liderem PO w regionie tarnowskim są jeszcze: marszałek Bronisław Komorowski, Sławomir Nowak (szef gabinetu politycznego Premiera), Tomasz Arabski (szef Kancelarii Premiera), Zbigniew Chlebowski (szef klubu parlamentarnego PO) oraz ministrowie: Mirosław Drzewiecki, Zbigniew Ćwiąkalski, Radosław Sikorski i Marek Sawicki. Za ministrem skarbu uplasowali się jednak m.in. tacy ministrowie jak: Jacek Rostkowski, Cezary Grabarczyk, Ewa Kopacz, Bogdan Klich czy Katarzyna Hall. Mniej wpływową od Grada jest także według „Przeglądu” prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Również wpływ arcybiskupa Dziwisza oceniany jest niżej od wpływu A.Grada.
W charakterystyce osobowej ministra skarbu, zamieszczonej w rankingu, czytamy m.in.: „Minister skarbu państwa. Czyli pan wielkiej szkatuły z państwowymi firmami. Ma opinię jednego z najlepiej przygotowanych ministrów. Jednoznaczny zwolennik prywatyzacji. W tym roku zamierza sprzedać majątek publiczny wart 4,5-5,5 mld zł. Ma tylko pecha - na giełdzie bessa. Jego również cechuje odmienny rodowód polityczny od elity Platformy. Karierę polityczną zaczynał w Ruchu 100, następnie działał w SKL. Człowiek wszechstronny.”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl