Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Teatralne plany   -   19/2/2008
Mimo iż na nowego dyrektora Tarnowskiego Teatru przyjdzie nam jeszcze poczekać, „Solski” realizuje przyjęty uprzednio program, szykując kolejne premiery i inne przedsięwzięcia. I tak np. 1 marca na dużej scenie zobaczymy familijny spektakl „Towarzystwo Pana Brzechwy” w reżyserii i ze scenografią Jana Polewki. Ponoć w widowisku tym nie zabraknie efektów pirotechnicznych – tarnowską scenę ogarnie pożar, tym razem w sensie dosłownym...

Ogloszenie

Na miesiąc marzec planowane są również „Romantyczne Wieczory dla Kobiet z okazji Dnia Kobiet” – 7 marca zobaczymy „Romans z Czechowem” w reżyserii Mariusza Pilawskiego. Na spektakl Teatru Nowego z Łodzi składają się trzy jednoaktówki Czechowa: „Oświadczyny”, „Niedźwiedź” i „Łabędzi śpiew”. Z kolei 8 i 9 marca teatr „Solski” proponuje „Pieśni miłości i nienawiści”, przypominające najbardziej znane utwory Leonarda Cohena.
Kolejną propozycją będą „Lewe interesy” Robina Hawdona w reżyserii Jerzego Bończaka – premiera planowana jest na 26 kwietnia (Duża Scena), zaś towarzyszyć jej będzie wystawa plakatów przygotowanych do sztuki przez studentów prof. Mieczysława Górowskiego.
Obiecująco zapowiada się również widowisko multimedialne na głosy pt. „Ukochany kraj”, na podstawie utworów Zbigniewa Herberta, a według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego (6 września b.r.). W spektaklu wykorzystane zostaną m.in. współczesne i archiwalne materiały dotyczące Tarnowa.

Jednak nieco wcześniej „przytrafią się” nam „Dni Tarnowa” – teatr włączy się w działania uliczne poprzez prezentację zdarzeń i widowisk teatralnych na placach i ulicach naszego miasta. Opiekę artystyczną przejął Jerzy Zoń, dyrektor i organizator teatru KTO w Krakowie. Podczas obchodów rozstrzygnięty zostanie konkurs „Karty z Talii” – plebiscyt na najlepszą aktorkę, aktora, reżysera oraz spektakl sezonu 2007/2008.
Innym przedsięwzięciem będzie ponadto udział Tarnowskiego Teatru w „Europejskim Forum Kultury”, połączony z promocją książki Kazimierza Brauna pt. „Listy na Babilon”. 11 czerwca odbędzie się spotkanie z prof. K. Braunem i zostanie wystawiony spektakl „Upadek kamiennego domu”.

Trwają także prace przygotowawcze do dwunastej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia”, który odbędzie się w dniach 27 września – 4 października. Szykowana jest tu pewna zmiana – otóż projekt, w związku z oczekiwaniami publiczności, zakłada prezentację dwa razy tego samego spektaklu, tak aby każdy chętny mógł obejrzeć wszystkie spektakle i wziąć udział we wszystkich towarzyszących im wydarzeniach – dotąd zdarzało się, iż widz musiał dokonywać wyboru. W komisji selekcyjnej zasiada Łukasz Drewniak, krytyk teatralny związany z TVP Kultura, „Dziennikiem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Dotychczas zgłoszono i obejrzano dziesięć tytułów. Festiwalowi towarzyszyć ma konkurs komediopisarski, a w komisji artystycznej udział wezmą Remigiusz Grzela i Łukasz Maciejewski.

Tarnowski Teatr kontynuuje również współpracę z ośrodkami teatralnymi w Polsce, celem wymiany – z Teatrem Groteska w Krakowie, gdzie dyrektoruje Adolf Weltschenk (pokażemy spektakl „Hamlet i inni” – 18 kwietnia, a zobaczymy „Bal w operze” w reż. Kuby Abrahamowicza – 22 czerwca); z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie, prowadzonym przez dyr. Roberta Dorosławskiego i dyrektora artystycznego Piotra Machalicę – tu zespół „Solskiego” wystawi „Moralność Pani Dulskiej” (4 kwietnia), „Cierpienia Starego Wertera (5 kwietnia) oraz „Marysię i krasnoludki” (6 kwietnia) – w zamian za planowaną w Tarnowie inscenizację „Zemsty” w reż. Grzegorza Warchoła (9 maja), „Nowonarodzonego” Łukasza Wylężałka (10 maja) oraz „Jasia i Małgosi” Roberta Dorasłowskiego (11 maja). Współpraca realizowana jest także z Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (dyr. Tadeusz Bradecki) – 12 czerwca, w ramach wspominanego wcześniej Europejskiego Forum Kultury odbędzie się prezentacja spektaklu „Mleczarnia” w reż. Jacka Rykały, we współpracy z firmą „Hortar”, Europejskim Forum Kultury i Teatrem w Katowicach. „Mleczarnia”, którą będziemy mogli u siebie zobaczyć, jest rejestracją niespodziewanego spotkania w izbie wytrzeźwień dwóch pięćdziesięciolatków, którzy kiedyś dzieciństwo i młodość spędzili na tych samych ulicach miasta, w dzielnicy cieszącej się złą sławą.

Prócz tego, wśród różnych przedsięwzięć znajduje się udział „Solskiego” w Festiwalu Przemyska Wiosna Teatralna („Czerwone Komety”), w „Nocy Teatrów” w Krakowie – 13 czerwca odbędzie się pokaz jednego z „naszych” spektakli; sezon zakończony zostanie 24 czerwca, gdzie na Zamojskim Lecie Teatralnym Tarnowski Teatr pojawi się z repertuarem bajkowym. Natomiast we wrześniu w Katowicach pokazane zostaną „Czerwone Komety”; planowany jest także wyjazd ze spektaklem „Moralność Pani Dulskiej” do Teatru na Woli w Warszawie.
O poszczególnych, tarnowskich propozycjach i premierach będziemy jeszcze pisali osobno.

Foto: „Romans z Czechowem”
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(19-02-2008) widz :
Brawo Dyrektor. Ciekawym czy scena w Mościcach ma równie ambitny program? Prezydent ocenia teatr a ciekawym kiedy był ostatni raz na spektaklu prywatnie (na wiecach był za każdym razem)?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-02-2008) Ania :
Z tego co wiem, to Teatr Nie Teraz, bo tak nazywa się ten z Mościc 6 i 7 marca będzie grał spektakl "Na Etapie". Organizują też warsztaty w kwietniu. Wszystko jest na ich stronie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-02-2008) ciekawy :
Jak widać, wstrząśnięto teatrem i nagle ożywił sie..Musieli też dostać dodatkowe chyba fundusze bo inaczej sami z siebie by nie potrafili tak zadziałać...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947