Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Obwodnica zamiast łącznika    -   26/2/2008
Podczas poniedziałkowego spotkania z samorządowcami i parlamentarzystami regionu w tarnowskim magistracie, wiceminister infrastruktury Zbigniew Rapciak poinformował o nowych ministerialnych planach dotyczących rozwiązań komunikacyjnych w obrębie najbliższych Tarnowowi węzłów autostradowych oraz budowy łączników z istniejącą obwodnicą. Ministerstwo - ku zadowoleniu wszystkich obecnych na spotkaniu - zaproponowało budowę wschodniej obwodnicy Tarnowa, która miałaby połączyć węzeł Krzyż na odcinku autostrady A4 na północy z węzłem Lwowska, w ciągu drogi krajowej nr 4 na południu.

Ogloszenie
>

Ostatecznie upadł natomiast pomysł budowy łącznika Wierzchosławice - obwodnica. Niemniej jednak GDDKiA obiecuje wybudować z wierzchosławickiego węzła autostrady nowoczesną drogę dojazdową do Mościc. - Wschodnia obwodnica i skomunikowanie Zakładów Azotowych z autostradą przez Wierzchosławice - to pakiet rozwiązań komunikacyjnych dla Tarnowa, które należy traktować łącznie - mówi Zbigniew Rapciak, nie ukrywając, że tylko pod warunkiem przeprowadzenia takiego wspólnego planu zdecydowali się je poprzeć uczestnicy poniedziałkowego spotkania w Tarnowie.
Wschodnia obwodnica Tarnowa, według zaproponowanego wstępnie przebiegu, prowadzić ma od węzła w okolicach obecnej ulicy Wilczej i dalej wzdłuż obecnej granicy administracyjnej miasta - terenami za wysypiskiem śmieci, za laskiem Lipie, przez ulicę Orkana, za szpitalem św. Łukasza aż do węzła Lwowska, przy wylocie na Ładną.
Nie ma jeszcze planu przebiegu łącznicy węzła Wierzchosławice z Mościcami. Ten ma się jednak pojawić w najbliższych tygodniach.
Warto nadmienić, że inwestycje te zrealizowane mają być w całości w ciągu najbliższych 4 lat a sfinansowane zostaną z budżetu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Już jednak w tym roku wyremontowana zostanie nawierzchnia południowej obwodnicy Tarnowa. Spowoduje to oczywiście pewne kłopoty dla podróżujących tym odcinkiem. Przez większą część obecnego roku ruch na obwodnicy odbywał się będzie tylko jednym pasem.

Na poniedziałkowym spotkaniu obecny był również minister skarbu Aleksander Grad. Poinformował on o tym, że uczestnicy spotkania z ministrem Rapciakiem zgodzili się na powołanie specjalnego zespołu złożonego z przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron. Co pół roku odbywać się mają zatem cykliczne fora samorządowo -rządowo -parlamentarne. W ich trakcie posłowie a także wójtowie, burmistrzowie i Prezydent Tarnowa, będą mogli na bieżąco monitorować postępy prac w zakresie przygotowania i budowy infrastruktury drogowej związanej z odcinkiem autostrady A4 przebiegającym przez region tarnowski. (pd)

Uwaga: jeszcze dziś w tym miejscu znajdziecie dźwiękowe wypowiedzi uczestników poniedziałkowego spotkania z wiceministrem infrastruktury.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 13)Dodaj komentarz
(26-02-2008) ten co wie :
Przeniesione z poprzedniej informacji Nie muszę już dalej wyjasniać. Moje podejście jest takie jak zaprezentowane na spotkaniu w poniedziałek o którym notka pojawiła sie na tej stronie. Węzeł Wierzchosławice .TAK. Dojazd do Azotów TAK Łącznik nie -bo nie ma sensu .NIe łączy żadnych ważnych kierunków ,a jedynie bezsensownie przecina spokojne dzielnice mieszkaniowe na pół. Brawo dla ministerstwa za mądrą decyzję!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2008) krzyś :
oby tylko to zrealizowali .bo jeżeli pozostanie to tylko na papierze to ALEJA JANA PAWŁA 2 najzwyczjniej się rozsypie .remont który był przeprowadzany w ciągu ostatnich dwóch lat niewiele pomógł poniewaz juz widac koleiny zwłaszcza na pasie prawym .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2008) Jan :
A ja uwazam ze najlepszym rozwiazaniem bylaby obodnica polnocna tarnowa z prawdzowego zdarzenia biegnaca obok azotow .wydaje mi sie ze zyskalibysmy sporo terenow inwestycyjnych . a gdyby wczesniej planowano przebieg autostrady to uwazam ze wystarczylby jeden zjazd w okolicy niedomickiej sierowany na obwodnice polnocna

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2008) R2D2 :
Widac wyraźnie, że projektowi brakuje jeszcze łacznika węzęł Wierzchosławice z węzłęm Krakowska. Tarnów zasługuje na pełną obwodnicę. Gdyby to chodziło o Kraków to pan Rapciak (były dyrektor krakowskiej GDDKiA) od razu skorzystałby z okazji i oplótł by Kraków. Widać też bezsens dla pojazdów jadących do Nowego Sącza, które żeby z Warszawy miały dostać się do siebie i tak muszą jechać na rondo Lwowska i całą obwodnicą dalej aż do Wojnicza. Brawo, ale cóż jak ktoś już zasmakował bycia centusiem.......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2008) Przemek :
Rozwiązanie idealne. A pomysły oplatania Tarnowa dookoła obwodnicami niczym Paryża świadczą o ignorancji przedmówcy. Poza tym samochody z Warszawy do Nowego Sącza właśnie jeżdżą do wschodniego węzła obwodnicy, więc nic się nie zmieni. Droga przez miasto jest o około 3 km krótsza - rzeczywiście bardzo dużo. Obejście zachodnie to dojazd krótszy o około kilometr - rzeczywiście sensowne :) Moja propozycja do przedmówcy - najpierw się zastanowić, a potem pisać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2008) Wiciu :
kilka artykułów wcześniej mowa jest o połączeniu ul Nowodąbrowskiej z Tuchowska. Czyli ktoś jadący z Wawy śmignie tą nowa trasą do obwodnicy i już ma trasę skróconą i wcale nie musi zahaczać o rondo na Lwowskiej ;) A nowa obwodnica to moim zdaniem strzał w 10. Przede wszystkim jest to ułatwienie dla zjeżdżających z autostrady i jadących w kierunku Pilzna a później Jasła i Krosna ;)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2008) gordon :
Czytajcie ze zrozumieniem - jak wynika z artykułu nie bedzie łącznika jako drobi przelotowej (nie wiem samo miasto może wybuduję drogę ale to inny temat) Nowądąbrowska Tuchowska ale będzie wschodni odcinek obwodnicy. Jadący do Sącza od strony Warszawy może jechać obwodnica-wschodnia-obwodn ica południowa-Wojnicz-N.Sącz alb o: wjazd na odcinek autostrady na wężle Krzyż -zjazd do Mościc nową drogą - dojazd do 4 Najprościej: węzeł Krzyż-autostrada-węzł Brzesko- droga do Sącza

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-02-2008) toomas :
Wydaje mi się, że w przypadku gdy nie będzie łacznika istniejącej obwodnicy z węzłem Wierzchosławice to jest dobry pomysl. Wiadomo, najlepiej jakby btyła obwodnica od wschodu - czyli ta planowana i taka sama od zachodu. Ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Najważniejsze żeby zrobili takie rozwiązany aby odciążyć miasto.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2008) Do tego co wie :
A czy uwazasz ze madra decyzja jest laczenie wezla autostradowego z obwodnica przez srodek miasta? Bo na taka inwestycje wstepna umowe podpisalo miasto z marszalkiem ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2008) do :
(01-03-2008) donosiciel : - za onet.pl donosiciel 2... donosiciel 2008-03-01 10:08:58 za onet.pl donosiciel 2008-03-01 10:07:15 Roztrwonili pieniądze na pomnik Chrystusa w Tarnowie "Gazeta Krakowska": Gigantyczna, mierząca 80 metrów wysokości statua Chrystusa Króla góruje nad całym Tarnowem. U stóp pomnika na górze św. Marcina stoją budynki imponującego kompleksu Centrum Jedności Polonii. Tak miało być. Z planów spektakularnej inwestycji nic jednak nie wyszło. Tarnowska Fundacja "Millenium 2000 Pomnik Chrystusa Króla" planowała zebrać wśród Polonusów z całego świata 17 mln dolarów. Zebrała niespełna 317 tys. dolarów. "Polska Gazeta Krakowska" dotarła do dokumentów, z których wynika, że niemal połowę pieniądzy wydano na samo utrzymanie fundacji i podróże do USA, Kanady, Australii oraz Ameryki Płd., które miały promować ideę budowy pomnika. Na przełomie tysiącleci zapał do budowania był olbrzymi. Tarnowska figura postawiona dla upamiętnienia dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa miała być dwukrotnie wyższa niż Chrystus z Rio de Janeiro. Zorganizowanie pieniędzy obiecywali Polonusi pod przewodnictwem Adama Ocytko. Ówczesny prezes Związku Klubów Polskich w Chicago miał w tym środowisku silną pozycję. Zbiórkę rozpoczęto w 2000 r. W ciągu czterech lat na konto powołanej w Tarnowie fundacji zamiast 17 mln dolarów ze zbiórek za oceanem trafiło jednak niespełna 317 tys. dolarów. W przeliczeniu po ówczesnym kursie dolara - ponad 1,2 mln zł. Na pomnik i centrum trzeba było 60 razy więcej. To oznaczało, że monumentu wystawić się nie uda. Przez jakiś czas fundatorzy wspominali jeszcze o budowie samego Centrum Jedności Polonii. Nic z tego. Fundacja ma wciąż co prawda dwa hektary ziemi na górze św. Marcina, ale już nie wiąże z działką żadnych planów. - Zabrakło pieniędzy - powtarza Bożena Malaga-Wrona, prezes Fundacji Millenium 2000. - Szkoda, że się nie udało - mówi. Co się stało z zebranymi funduszami? W kraju o pieniądzach prawie się nie dyskutowało. Inaczej niż w Stanach, gdzie krytykowano przejedzenie dużej części gotówki przez samą fundację. - Dla tych, którzy wpłacali pieniądze, nie wszystko było do końca jasne. Choćby urządzanie biura fundacji i jego kosztowne utrzymywanie - opowiada jeden z naszych rozmówców ze środowiska polonijnego. Bożena Malaga-Wrona jest zdziwiona. - Nigdy nie spotkałam się z takimi zarzutami - twierdzi. Przygotowanie inwestycji - według finansowego sprawozdania fundacji, do którego dotarliśmy - kosztowało ponad 600 tys. zł. Pieniądze poszły przede wszystkim na projekty urbanistyczne i architektoniczne, modele, badania geologiczne i prace archeologiczne na przyszłym placu budowy. Niewiele mniej - niemal pół miliona zł - pochłonęło jednak wyposażenie i utrzymanie biura fundacji, a także wynagrodzenia. Na prezentację projektu w środowiskach polonijnych wydano 62 tys. zł, a na materiały promocyjne, foldery i cegiełki na budowę - 67 tys. zł. - Po naszej stronie żadnych nieprawidłowości nie było - zapewnia Malaga-Wrona. Jej zdaniem fiasko zbiórki miało kilka przyczyn. Wspomina o "braku porozumienia w środowisku Polonii" i oświadczeniu tarnowskiej kurii diecezjalnej, która zdecydowanie odcięła się od inicjatywy. Andrzej Sasak, wiceprezydent Tarnowa w minionych dwóch kadencjach samorządu, działał w radzie doradczej fundacji. Podkreśla, że samorząd ostrożnie podchodził do pomysłu pomnika Chrystusa Króla. I nigdy nie deklarował zaangażowania finansowego. - Żal, że z projektu nic nie wyszło, bo miasto zyskałoby symbol rozpoznawalny na całym świecie. Ale chyba w pewnym momencie pomysłodawcom zabrakło determinacji - ocenia. W Tarnowie przed dwoma laty rozważano likwidację Fundacji Millenium 2000. Ale zbierająca się w USA rada fundacji zdecydowała się przedłużyć jej byt. Bożena Malaga--Wrona przesłała ostatnio radzie nowy projekt do akceptacji. Chce organizować wymianę młodzieży i przyznawać stypendia zdolnym uczniom. Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas wyślij link strona do druku Dodaj swój komen

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2008) jmax :
pytanko - co ma pomnik do obwodnicy i autostrady? chyba lekce sie lekko poluzowaly gosciu, bo to chyba nie do tego artykulu pasuje....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-03-2008) http://m.ciesielczyk.salon24.pl/63471,index.html :
tu - w jednym miejscu znajdziesz ponad 200 artykułów na temat Tarnowa i okolic

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2008) pogodynka :
co do realizacji łącznika z węzłem Wierzchosławice: musi nastąpić GRADobicie i po tej klęsce zostanie on zrealizowany

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947