To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jeszcze jedna placówka muzealna w Tarnowie   -   28/2/2008
Jak już informowaliśmy, tarnowskie Muzeum Okręgowe rozszerza swoją ofertę o historię zmagań niepodległościowych w tej części Małopolski. Od niedawna pod szyldem Muzeum w budynku przy ul. Mościckiego 27 czynna jest stała ekspozycja o działalności Armii Krajowej.

Ogloszenie
>

Tuż przy skrzyżowaniu ruchliwych ulic Mościckiego oraz Szkotnik w niepozornym budynku dawnej wartowni i akumulatorowni tzw. „dolnych koszar”, znajduje się siedziba tarnowskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który w ramach swoich możliwości i pod kierunkiem płk. Zdzisława Baszaka stara się prowadzić nie tylko działalność związkową i kombatancką ale także edukacyjną, dzięki czemu znaczna liczba młodzieży szkolnej mogła spotkać się z weteranami, by poznać niejako z bliska wydarzenia które miały miejsce w regionie tarnowskim w latach 1939-1945, a także zgromadzone pamiątki z tamtego okresu.
Od 1 stycznia 2008 roku oficjalnie Muzeum Okręgowe w Tarnowie przejęło budynek z takim jednak zastrzeżeniem, że kolekcja stanowiąca owoc pracy i wytrwałości kombatantów pozostanie własnością Światowego Związku Żołnierzy AK. Ideą, która przyświecać będzie nowym opiekunom Izby Pamięci jest stworzenie miejsca, które łączyć będzie wszystkie środowiska weteranów. Powinno ono sprzyjać pojednaniu oraz możliwości współpracy wszystkich, albowiem warto wspomnieć, że przed budynkiem znajduje się pomnik upamiętniający stacjonowanie w koszarach 16 pułku piechoty, który zapisał piękną kartę w dziejach międzywojennego Tarnowa, a podczas polskiego września 1939 roku ofiarnie walczył ponosząc olbrzymie straty w krwawej bitwie pod Pszczyną.
20 maja 2004 roku odsłonięto w sąsiedztwie Izby Pamięci, od ulicy Szkotnik, niewielki obelisk wykonany według projektu Jerzego Martynowa poświęcony pamięci żołnierzy 14 Kołobrzeskiego Punktu Zmechanizowanego, biorącego udział w walkach o Warszawę, Kołobrzeg, a także w krwawych potyczkach o przełamanie Wału Pomorskiego. Pułk stacjonował w Tarnowie w latach 1947-1993.
Osobny rozdział stanowi także historia, stacjonującego w Tarnowie w okresie międzywojennym 5 pułku strzelców konnych, którego kawaleryjskie tradycje podtrzymywane są przez stowarzyszenie Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych. Miejscem szczególnym dla pamięci o żołnierzach 5 pułku strzelców konnych jest zapomniany nieco, odsłonięty w 1923 roku niewielki pomnik poświęcony poległym za wolność Polski, który znajduje się przy alei Matki Boże Fatimskiej 2, tuż obok Pogotowia Ratunkowego.
Planowane jest poświęcenie części projektowanej ekspozycji właśnie dziejom 5 psk.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie świadome jest swojej funkcji oraz roli jaką powinno spełniać w dziele przywracania oraz utrwalania dziedzictwa historycznego Tarnowa, dlatego właśnie wszelakie przedsięwzięcia organizowane w „dolnych koszarach” służyć będą pokazaniu prawdziwego oblicza przeszłości, nie tylko samego miasta ale i regionu oraz znaczenia ludzi związanych z Tarnowem dla najnowszej historii Polski – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Na zdjęciu – jedna z sal wystawowych przekazanej Muzeum Okręgowemu Izby Pamięci podczas uroczystego opłatka Światowego Związku Żołnierzy AK, styczeń b.r.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, February 9, 2023 09:07:37
IP     : 44.212.99.248
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html