To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowska wystawa na Węgrzech   -   11/3/2008
Marzec, to dla Węgrów szczególny miesiąc. W dniu 15 tego miesiąca w roku 1848 młodzi liberałowie węgierscy ogłosili we Wiedniu manifest, w których domagali się od cesarza austriackiego zniesienia cenzury, pańszczyzny i innych wolności dla ludu. Datę tę świętuje się dziś jako główne święto narodowe Republiki Węgierskiej. W tym roku organizacja polonijna z Szolnok (istnieje tu samorząd polski, mający reprezentację w lokalnym samorządzie) zwróciły się do tarnowskiego muzeum z propozycją zorganizowania wystawy sztandarów ludowych z kolekcji wierzchosławickiego Muzeum im. W. Witosa. Trzydzieści sztandarów z lat tuż po I wojnie, z czasów wojny (wzruszające skromne proporce partyzanckie BCH) i późniejsze – zawisły w galerii Muzeum im. Janosa Damjanicha.

Ogloszenie

13 marca 1849 r. gen. Józef Bem mianowany przez L. Kossutha wodzem powstania w Siedmiogrodzie odniósł spektakularne zwycięstwo nad armią austriacką, zdobywając Sybin (Sibiu). Tę bitwę, która przeszła do historii węgierskiej, jako symbol zwycięstwa i braterstwa z Polakami – Węgrzy postanowili uwiecznić w 50 lat później w formie olbrzymiego obrazu, znanego potem jako Panorama Siedmiogrodzka. To jej fragmenty kolekcjonuje i eksponuje tarnowskie muzeum. Lokalnie czci się i inne daty z powstania 1848-49 r. Oto w marcu 1849 r., jeszcze przed bitwa sybińską, bo dnia piątego, wojska powstańcze oswobodziły Szolnok. W szturmie na to miasto, bronione przez garnizon austriacki udział wziął Legion Polski pod wodzą gen. Józefa Wysockiego. Kilka lat temu, z udziałem delegacji z tarnowskiego muzeum, odsłoniono przy ul. Legionu Polskiego w Szolnok pamiątkową tablicę poświęconą temu wydarzeniu. Od wielu lat tego dnia organizuje się wielkie historyczne rekonstrukcje tej bitwy z udziałem barwnych oddziałów dawnej broni z Węgier, Czech i Niemiec . Występuje też niewielki oddział polski, sformowany z zamieszkałych tu Polaków – to na pamiątkę udziału w bitwie Legionu Polskiego.

W tym roku organizacja polonijna z Szolnok (istnieje tu samorząd polski, mający reprezentację w lokalnym samorządzie) zwróciły się do tarnowskiego muzeum z propozycją zorganizowania wystawy sztandarów ludowych z kolekcji wierzchosławickiego Muzeum im. W. Witosa. Trzydzieści sztandarów z lat tuż po I wojnie, z czasów wojny (wzruszające skromne proporce partyzanckie BCH) i późniejsze – zawisły w galerii Muzeum im. Janosa Damjanicha. Wystawę otworzył dyrektor muzeum Laszlo Horvath w towarzystwie burmistrza miasta Ferenca Szalaya. Po wystawie oprowadzała kustosz wierzchosławickiego muzeum – Janina Kupiec. Lokalna TV tego wieczoru relacjonowała otwarcie wystaw w 10 minutowej prezentacji.
Delegacja muzeum tarnowskiego, której przewodniczył dyrektor Adam Bartosz odbyła rozmowy na temat wymiany kolejnych wystaw z szolnockim Muzeum. Obecna na uroczystościach ambasador RP w Budapeszcie Joanna Stępińska poinformowała o toczących się rozmowach na temat urządzenia w 160 rocznicę bitwy pod Sybinem wielkiej wystawy fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej przygotowanej przez tarnowskie Muzeum Okręgowego, która zostanie pokazana w Muzeum Narodowym w Budapeszcie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 22:27:43
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html