Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Nowak: wszystko było z góry ustalone   -   12/3/2008
Krzysztof Nowak, radny tarnowski i sekretarz powiatu bocheńskiego w jednej osobie, przesłał do naszej redakcji oświadczenie, w którym odnosi się do ostatnich ruchów personalnych w tarnowskich spółkach skarbu państwa. Nowak, od lat konsekwentny oponent Aleksandra Grada w lokalnych strukturach PO (w najbliższym czasie sąd koleżeński ma nareszcie zdecydować o tym, czy odebrać Nowakowi legitymację partyjną) zarzuca ministrowi skarbu sprzeniewierzenie się obietnicom o przejrzystości i jawności w obsadzaniu rad nadzorczych i zarządów w spółkach Skarbu Państwa a także to, że minister "interes prywatny przedkłada nad interes publiczny". Nowakowi nie podoba się m.in. sposób powołania i kwalifikacje nowego, wybranego wczoraj, prezesa "Azotów" a także okoliczności, w jakich doszło do zawieszenia prezesa Zakładów Mechanicznych. - Jako radny Platformy Obywatelskiej w Tarnowie czuję zażenowanie, że Minister Grad legitymizuje swoje niejasne, publiczne działania, wykorzystując do tego dobre imię członków tarnowskiej PO - pisze Krzysztof Nowak (na zdjęciu).

Ogloszenie
Poniżej cytujemy w całości treść listu - oświadczenia, które nadesłał nam radny Nowak (zachowujemy oryginalną pisownię):

Od wyborów parlamentarnych i powołania nowego rządu PO - PSL minęło już kilka miesięcy. Nowa rzeczywistość polityczna zmieniła również układ sił w regionie tarnowskim. Członkiem rządu, pełniącym obowiązki Ministra Skarbu został nie kto inny, ale właśnie Aleksander Grad. Nowy Minister głośno zapowiadał przejrzystość i jawność w obsadzaniu rad nadzorczych i zarządów w spółkach Skarbu Państwa. Obserwując działania kolegi Grada, można odnieść wrażenie, że zapowiedzi o nowej jakości w sposobie zarządzenia mieniem publicznym można włożyć między bajki. Z wielką obawą więc patrzę na przyszłość tarnowskiej PO. Aleksander Grad doprowadził bowiem do sytuacji, w której wykorzystuje dziś członków tarnowskiej Platformy do legitymizowania swoich działań.

Ostatnie posunięcia personalne Ministra Grada przypominają nam bowiem czasy, z których niechlubnie zasłynął, jako ostatni wojewoda tarnowski.

Pozwolę sobie tylko przypomnieć, iż był jednym z nielicznych wtedy wojewodów, którzy „nie zdążyli" przekazać majątku vide Urząd Wojewódzki czy Ratusz Miejski na rzecz ówczesnych władz Tarnowa, a jego posunięcia kadrowe były co najmniej kontrowersyjne.

To co łączy Ministra Grada z tym, niewątpliwie nieszczęśliwym okresem jego „wojewodowania" to zapewne postać Jerzego Marciniaka...
To właśnie wtedy z mianowania ówczesnego wojewody Jerzy Marciniak, pełniący wówczas funkcję Dyrektora Urzędu Wojewódzkiego, pod koniec 1999 roku został powołany na stanowisko dyrektora miejskiego szpitala. No cóż, zarządzanie służbą zdrowia Marciniakowi nie wyszło „na zdrowie". Kiedy na sesji Rady Miejskiej w Tarnowie 20 listopada 2003 roku składał publiczną rezygnacją zostawiał miejski szpital ze zobowiązaniami finansowymi w wysokości około 27 milionów złotych.
Dziś ten sam Jerzy Marciniak został wybrany nowym Prezesem Zakładów Azotowych, notabene kandydat Platformy w ostatnich wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Niestety, sam konkurs okazał się w rzeczywistości fikcją i nie miał nic wspólnego z szumnymi zapowiedziami Ministra Grada o odpolitycznieniu spółek i przejrzystością konkursów.

Praca Pana Marciniaka w ministerstwie (gabinet polityczny) przy jednoczesnym, dalszym szefowaniu Tarnowską Agencją Rozwoju Regionalnego miała zmienić jego wizerunek w oczach społeczeństwa. Teraz miał on się stać fachowcem, który poradzi sobie z zarządzaniem spółką i wprowadzi ją na giełdę.
Zatem wniosek, iż to właśnie minister Grad już parę miesięcy temu namaścił właśnie tą osobę na szefa największej firmy w Tarnowie, nasuwa się sam.
Zwłaszcza, że dalsze sukcesy zawodowe Jerzego Marciniaka, jak choćby zarządzanie tarnowską koszykówką, która stanęła na skraju zapaści finansowej nie predysponowały go do ubiegania się o tak ważne stanowisko.
Wielce wymowny przy tym jest sam komunikat ministerstwa ….w dniu 29 lutego 2008 r. Pan Jerzy Marciniak - doradca Ministra Skarbu Państwa zakończył pracę w Gabinecie Politycznym Ministra Skarbu Państwa w związku z zamiarem ubiegania sie o stanowisko w zarządzie spółki z udziałem Skarbu Państwa: Zakładach Azotowych w Tarnowie – Mościcach S.A. Ministerstwo Skarbu Państwa podkreśla, że dla przejrzystości prac komisji konkursowych i wyłącznie merytorycznych ocen dokonywanych przez rady nadzorcze w sytuacjach ubiegania się o stanowiska w zarządach spółek z udziałem Skarbu Państwa przez pracowników pełniących funkcje kierownicze (lub równorzędne) stosowana będzie taka praktyka.

W tym miejscu nasuwają się więc pytania. Czy powołując w grudniu 2007 roku Jerzego Marciniaka do pracy w gabinecie politycznym Minister Grad planował już wtedy jego obsadzenie w fotelu prezesa? Jeśli tak, to po co zatrudniał Marciniaka w swoim ministerstwie i dlaczego on sam nie zrezygnował w tym czasie z funkcji Prezesa TAAR.

Dlaczego postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska Prezesa Zarządu, Członków Zarządu odpowiedzialnych za sprawy ekonomiczno – finansowe i handlowe, zawierało zapis, że każdy kandydat może złożyć tylko jedno zgłoszenie i tylko na jedno stanowisko? Przecież taki sposób rozpisania konkursu to nic innego jak tylko wyeliminowanie potencjalnych konkurentów, jak choćby były Skarbnik Miasta Witold Golemo, aktualnie jeszcze pełnomocnik Zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach S.A. ds. finansowych, którzy nie podjęli rękawicy, bo i po co skoro wszystko z góry ustalone.

Podobną, niejasną dla mnie decyzją personalną w której pośrednio uczestniczył Minister Grad było zawieszenie prezesa zarządu Zakładów Mechanicznych „TARNÓW" S.A. Jacka Ramiana, którego zastąpił do czasu konkursu Lesław Hirsz, który niespełna miesiąc wcześniej w niejasnych okolicznościach został odwołany z funkcji dyrektora handlowego tejże spółki. Zawieszono prezesa, choć sytuacja ekonomiczno-finansowa firmy w porównaniu z poprzednimi laty jest nieporównywalnie lepsza, a uzyskiwane wyniki finansowe na sprzedaży były w ostatnich latach dodatnie, co w dużej części było właśnie zasługą zawieszonego prezesa. W tej sytuacji nie mogło być jednak inaczej, skoro poprzednik Jacka Ramiana Artur Łysakowski i zarazem zaufana osoba Ministra Grada, objął funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Bumar Sp. z o.o., która pełni rolę spółki dominującej w stosunku do tarnowskich Zakładów Mechanicznych.

Konkludując, chyba nie tak miała wyglądać przejrzystość i jawność w wybieraniu władz spółek Skarbu Państwa. Niemiłą więc satysfakcją jest dla mnie fakt, że ostrzegałem władze Platformy, że powierzenie Aleksandrowi Gradowi teki ministra skarbu, który ma blade pojęcie o zarządzaniu spółkami skarbu państwa, a interes prywatny przedkłada nad interes publiczny, zakończy się katastrofą w odbiorze społecznym.
Jako radny Platformy Obywatelskiej w Tarnowie czuję zażenowanie, że Minister Grad legitymizuje swoje niejasne, publiczne działania, wykorzystując do tego dobre imię członków tarnowskiej PO.

Krzysztof Nowak
Radny PO w Radzie Miejskiej w Tarnowie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 52)Dodaj komentarz
(12-03-2008) wiki :
z Gradem bylo do przewidzenia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2008) tarnowianin :
zobaczymy czy Tusk rozliczy Grada za tą szopkę

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2008) Reksio :
Odezwał się ten co zawsze wygrywa i wszystko zawdzięcza swoim wysokim kompetencjom. Żenada panie bezradny na sekretarskim stołku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2008) iks :
to co robi Pan Minister to zwykła prywata ciekawi mnie tez jakim cudem nikt nie zlozyl protestu do takich ustalonych regul konkursowych

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2008) zdyb :
panie a jak pan zostałeś tym sekretarzem a szefem Rynku Hurtowego ?? Co?? panie Nowak? No jak. za kompetencje? Przyganial kociał garnkowi. I to jeszce kompletnie skompromitowany kocioł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2008) zdyb :
może go końcu wyrzucą z tej platformy bo obciach!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2008) marco :
brak nowaka w PO spowoduje prywate Grada. na taka partie wiecej ja nie zaglosuje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2008) cóż :
mocny lider może więcej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2008) keris :
nihil novi...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2008) drwal :
jak obserwuje poczynania Pana Ministra to mnie skreca wciska, wciskał i bedzie wciskac ludziom kit jeszcze chwilka i przeniosą stolice z tarnowa do pleśnej radny nowak bardzo konkretnie wypunktowal calą otoczke tej sprawy i za to mu chwala ze ma odwage mowic to co inni widza i mysle ale boją sie mówic

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-03-2008) znawca :
to dopiero początek :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2008) obserwator :
Ale i tak nie przebiją tego co wyprawiał PIS dwa lata temu. To były Himalaje !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2008) Witek :
Himalaje właśnie zostały przez Chiny zamknięte ... obserwatorze od 7 boleści...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2008) red :
a czy Rada Nadzorcza poda pełną liste kandydatów na poszczegolne stanowiska mieszkańcy chcieliby wiedziec

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2008) red :
czyżby na portal intarnet był zamach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2008) do red :
nie wiadomo czy zamach ale wyglada to podejrzanie w swietle kilku niepoprawnyh politycznie tekstów

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2008) Jan :
Notomiast, jest już ustalone, iż miejsce po Marciniaku zostanie zajęte przez młodego Nowickiego. Ciekawe, czy też będzie przeprowadzany konkurs?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2008) hehe :
aaaa, to dlatego sie Nowicki szybcikiem wycofał z plastikowej doliny , eeeech jak to układzik sobie działa, prawie bez zarzutu, tylko nie wiedziec czemu troszke sie zacina wypychajac swoich to tu to tam za wczesnie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2008) wiki :
a kto to jest Nowicki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2008) krajan :
Grad to sie juz z nikim nie liczy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2008) Jan :
Do Wiki: Nowicki, to ten co wygrał konkurs na prezesa Plastikowej Doliny i po trzech godzinach - wystraszony - zrezygnował z tej funkcji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2008) Poprawka :
Nowicki nie by wystraszony, tylko dostał telefon od sąsiada z Pleśnej (przypadkowo zupełnie ministra), żeby sie nie wygłupiał bo czekają na niego lepsze konfitury, tylko bedzie trzeba zaczekać bo "konkursu" na azotach nie da se zrobic jednej nocy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2008) xxx :
Nowicki to ten , który bez stażu pracy "wygrał konkurs na naczelnika najważniejszego wydziału w Starostwie POwiatowym w Tarnowie. Jest w PO

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2008) tarnow :
przeniosą nam stolice z Tarnowa do Pleśnej ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2008) samodzielny :
Witam Czytam Wasze komentarze i powiem szczerze, ze bardzo sie dziwie....ze Wy sie dziwicie. nie mam jeszcze 30 lat ale nigdy nie mialem zludzen, ze kolejna "nowa" ekipa zafunduje nam kogos obiektowynego. kryteria konkursu zawsze beda poddawane watpliwosciom i krytycy. ponadto, co za roznica kto bedzie prezesem czy dyrektorem tej czy innej spolki, skoro wiadomo, ze prawdziwa wartoscia dla gospodarki i spoleczenstwa jest wlasnosc prywatna, gdzie dobor kadr zarzadzajacych jest ryzykiem wlasciciela. Naszym zadaniem jest domaganie sie mozliwie szybkiej prywatyzacji tego co zostalo jeszcze panstwowe, abysmy mieli jak najmniej taki spraw. Znam region tarnowski od podszewki i wydaje mi sie, ze jest on dosc reprezetnatywny dla pozostalej czesci naszego kraju. Z przykroscia musze przyznac, ze duza osob, ktore piastuja srednie i wyzsze stanowiska w firmach komunalnych po prostu dostaja te fukcje tylko z tytulu wieku. W prywatnych firmach (w polskich i zagranicznych) te osoby zostalyby kompetencyjnie rozjechane przez mlodsze towarzystwo. nie patrzy zatem na skutki lecz przyczyny i cisnijmy Pana Grada aby obiecana komercjalizacje wprowadzil. A co do mlodszego dzialacza ... nie znam go, trudno go oceniac, ale czy takie sprawy nie powinny byc zalatwiane po cichu ? no chyba ze ktos chce miec darmowy PR jako obronca ucisnionych sciskam !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2008) psl :
no pewnie, że gościu jest w PO , jest chyba szefem koła w Pleśnej a z tym stażem to chyba nie tak do końca bo ten przepis jest i tak o d...rozbić i można go nie stosować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2008) blondyna :
Do tego z Platformy został Przewodniczącym Rady Gminy Pleśna.tylko, że ten czowik zna spółkę na wylot bo o ile wiem to kilka lat tam pracował.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2008) zorietntowany :
Lesiu nowicki od grada tak znał spółke ze nie wiedział ze nie moze laczyć prezesa spólki z radnym bo w społce ma plesna udzialy stad zredygnowal :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2008) kasandra :
ostatnio czytam swietną ksiązkę Polactwo Ziemkiewicza i chociaz nie przepadam za tym autorem bo zbytnio prawicuje..to jednak wypisz wymaluj jego tezy tak pasuja do tej sytuacji z Gradem i Marciniakiem ze po prostu jestem w szoku i chyba zaczne wierzyc w jego czarne proroctwa....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2008) zszargowicz :
no to gość ma, trzeba przyznać jaja, jk zostawił dużą kasę dla małej kasy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2008) nowak bezradny:D :
Nowak to taki sam typ polityka jak Grad, tyle ze Grad ma pieniadze i wladze a Nowak kredyty i zobowiazania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2008) Gnojnik :
no i oczywiscie nowakowi sloma z butow wychodzi. marciniak nie zna sie na zarzadzaniu spolkami no ale prezencje choc ma - choc to nie tlumaczy jego wyboru. nowak to do kopania ziemniakow sie nadaje i rozrzucania gnoju na polu. Taka ma opinia. mozecie sie z tym niezgodzic ale ja to wiem bo go znam.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2008) do gnojnika :
po twoim pisaniu emocjopnalnym sadze ze gnojem raczej ty sie zajmujesz a nie nowak

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2008) emocjopnalnym :
"emocjopnalnym" - masz cos szczegolnego na mysli?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2008) polityka to stara ku...... :
mozna nazwac polityke albo bagnem albo gnojowka. tak jesli o ogol chodzi. nowaka nie ma co bronic bo nie lepszy od pozostalcyh tylko ze nie ma mozliwosci rozwoju. w polityce jest tak ze kazdy mowi inaczej ale i tak na koncu okazuje sie ze wszyscy robia podobnie. nowak nic nie robi w tej radzie tlko troche szumu i blazenstwa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2008) nowak prezesem:D :
przesadzacie z tymi atakami na nowaka. on taki niegrozny i wiele w polityce nie osiagnal mimo nakladow. moze mu jakies male wspracie dac, moze prezesa mu zalatwic?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2008) Cytat :
Co komentatorzy sceny politycznej powiedzą na cytat z www.obywatele.org ???????? ...Ciepiela będzie startował na przewodniczącego PO w Tarnowie wiec musiał sie poukładać z ministrem żeby pokojowo obalić przewodnictwo Posłanki i samemu zabrać sie za to co teraz robi w Urzędzie Marszałkowskim, czyli konkurs za konkursem dla swoich ludzi łącznie z podrzędnymi fuchami dla współpracowników z kampanii której jeszcze nie spłacił nawet Nowakowi :) i to jest HIT !!! bo przecież razem sobie pomagali do wyborów do Sejmu :)...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2008) bos :
PO tak a Grad nie.Ten pan niszczy wszystko co mu się sprzeciwia.Jest kilku dobrych polityków, którzy nie są w partii.Natomiast bardzo lubi lojalnych , cienkich , ale wiernych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-03-2008) rys :
rada nadzorcza bezsilna co z tego ze kandynaci byli merytorycznie lepsi jak z gory bylo wiadomo kto ma wygrac. Szkoda azotow czlowiek pokroju Marciniak z zawodu wieczny dyrektor napewno nie poprawi sytuacji zat , ale spelni polecenia bylego dilera azotow p.Grada. Dlaczego nie podano nam listy kandydatow.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-03-2008) JW :
Nie ujawnienie listy kandydatów na członków Zarządu wynika z prostego faktu, iż nie wyrażają na to zgody kandydaci. Chyba nie trudno zrozumieć fakt, iż ci ludzie będąc zatrudnieni u innych pracodawców, nie chcą rozgłaszać faktu że szukają innej pracy. Żadnej polityki, czysta logika i samo życie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2008) dec :
do JW ale bzdury piszesz przecie to spólka skarbu państwa a tu niejawność w postępowaniu jest ustawowo wyłączona to nie spólka prywatna

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2008) JW :
Ustawa o ochronie danych obowiązuje wszystkich bez wyjątku. Bzdurą byłoby robienie wyjątków, np. dla spółek skarbu państwa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2008) dec :
to są konkursy na stanowiska publiczne a poza tym ochrona danych osobowych w tym względzie bardziej dotyczy danych adresowych lub innych a nie samego nazwiska kandydata

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2008) mak :
Nadejdzie kiedys dzień że na zawsze zniknie PO i Grad

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2008) aaa :
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-04-2008) bog :
PO nie ma kadr i nie dziwcie się ,że tak jest.W powiecie dobrze , że działają wspólnie z PiSem to coś się dzieje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-04-2008) zbysio :
początek końca platformy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-04-2008) ipis :
LPR wróć !!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2008) normalny :zbyszek77@onet.eu 
Ej, tarnowianie! Zamiast się cieszyć,że ktoś swój-ministrem -,Polaka natura ,zazdrość,nic więcej....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-04-2008) popaprańcy :
w Pleśnej takich "ekspertów" jak Nowicki jest kilku np, wielki przyjaciel Grada, niejaki Jacek Włodek - sfrustrowany człowiek, któ wójtem chciał zostać ale mu sie nie udało - cham i buc.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-05-2008) tt :
POPAPRAŃCY NOO OCZYWIŚCIE ŻE POPAPRAŃCY

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-05-2008) pracownik :
prezes marciniak zwalnia ludzi po 50 a co innego mowi tusk po 50 aktywizacja ludzi a prezes za w tarnowie po 50 degradacja smietnik

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl