To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Warsztaty społeczne w Starostwie Powiatowym w Tarnowie   -   13/3/2008
Dlaczego ekonomia społeczna jest atrakcyjna dla gmin i powiatów? Skąd wziąć pieniądze na finansowanie przedsięwzięć społecznych? To przykłady zagadnień, które były tematem warsztatów zorganizowanych przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej oraz powiat tarnowski.

Ogloszenie

Warsztaty prowadzili eksperci fundacji – Jakub Głowacki i Robert Chrabąszcz. W spotkaniu w starostwie uczestniczyli pracownicy ośrodków pomocy społecznej, wolontariusze, samorządowcy. Było ono okazją do prezentacji rozwiązań z zakresu ekonomii społecznej stosowanych z dużym powodzeniem w Europie oraz wskazania źródeł finansowania tego typu przedsięwzięć. Powiat tarnowski wzorców nie musi zresztą szukać poza granicami, tak zwane „przedsiębiorstwa społeczne” coraz liczniej pojawiają się również w naszym kraju – informuje starostwo.
-Ekonomia społeczna w Europie odgrywa bardzo ważną rolę, u nas ten sektor gospodarki jest ciągle jeszcze niedoceniany, a przecież jest to droga zarówno do poprawy sytuacji ekonomicznej, jak i rozwiązania wielu problemów społecznych. Główny cel to działanie na rzecz użyteczności w wymiarze lokalnym i regionalnym, a nie dla zysku. Ekonomia społeczna to sprawdzony sposób na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i biedzie, urzeczywistnienie idei społeczeństwa obywatelskiego, poprawę poziomu życia, solidaryzm, rozwój. Stąd pomysł zorganizowania szkolenia i przybliżenia tej idei. Wiele rozwiązań można z powodzeniem zastosować w naszym powiecie, z korzyścią dla jego mieszkańców – mówi Mieczysław Kras, starosta tarnowski, który objął patronat nad warsztatami.

Istota przedsiębiorstwa społecznego opiera się na prymacie celów społecznych nad zyskiem oraz otwartym i dobrowolnym członkostwie. Może ono przybierać różnorakie formy – stowarzyszeń, fundacji, centrów integracji społecznej, spółdzielni. W Europie idea ta wykorzystywana jest w bardzo wielu przedsięwzięciach, w różnych dziedzinach życia. We Francji na zasadzie „przedsiębiorstwa społecznego” działają na przykład żłobki rodzicielskie, w Anglii – spółdzielnie opieki domowej, w Finlandii spółdzielnie wiejskie prowadzące sklepy, pocztę, szkoły, w Belgii – zakłady integracji zawodowej dla młodzieży.

Fot. Uczestnicy warsztatów w tarnowskim Starostwie Powiatowym
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl