To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   Skąd pieniądze w "Sanepidzie"   -   26/3/2004
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie dzięki wypracowywanym co roku tzw. środkom specjalnym potrafi się utrzymać, ale być może już wkrótce budżet państwa znacznie ograniczy tę możliwość. Zachodzi również obawa, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej utracona zostanie - z przyczyn już ustawodawczych - możliwość "zarabiania" pieniędzy przez takie placówki jak stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Ogloszenie

- Fundusze dotyczące wydatków rzeczowych, którymi dysponujemy w ramach otrzymywanych z budżetu państwa pieniędzy, wystarczają nam na krótko, ale dzięki dodatkowym funduszom, tzw. środkom specjalnym, uzyskiwanym przez naszą placówkę, udaje się nam przeżyć do końca roku - mówi Roman Bartuś, dyrektor PSSE w Tarnowie.
Dodatkowy strumień pieniędzy płynie dzięki działalności tarnowskiego sanepidu i zaangażowaniu jego załogi. Po godzinach pracy w miejscowym laboratorium wykonywane są usługi na zlecenie - badania i szkolenia. W ub. roku uzyskane tym sposobem pieniądze stanowiły 15 proc. ogólnej kwoty budżetowej, wynoszącej w "rzeczówce" 190 tys. zł.
Zleceń tarnowski sanepid ma dużo, z całego województwa, jak i innych województw, gdyż laboratorium posiada w szerokim zakresie akredytację (dotyczy to m.in. badań żywności, powietrza, wody, stanowisk pracy pod względem występowania szkodliwych czynników).

- Problem w tym, że istnieje plan, by od zgromadzonych własnym sumptem środków specjalnych odprowadzać corocznie do budżetu państwa 40 proc. wypracowanej kwoty. Jest więc tak, że sam budżet coraz mniej daje, ale chce coraz więcej zabierać - podkreśla dyrektor Bartuś. - Nie wiem, co w takim razie będzie, gdyż kiedy w 2002 roku trzeba było odprowadzić "tylko" 20 proc. środków specjalnych, ledwie to jako placówka przeżyliśmy.
Zachodzi również obawa, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej utracona zostanie - z przyczyn już ustawodawczych - możliwość "zarabiania" pieniędzy przez takie placówki jak stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Jest prawdopodobne, że na skutek pomniejszenia kwoty, którą dotychczas dysponował sanepid, w znacznym stopniu ograniczone zostaną przez placówkę czynności kontrolne. Stan sanitarny wielu placówek handlowych czy produkcyjnych, które mają do czynienia np. z żywnością, może być rzadziej niż dotychczas nadzorowany. Chodzi zwłaszcza o placówki rozlokowane w terenie.
- W nowej sytuacji, gdyby do niej doszło, plan kontroli założony na ten rok, byłby poważnie zagrożony - dodaje dyrektor Bartuś. (ziob)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, July 19, 2024 08:11:42
IP     : 3.238.116.201
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html