To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Stary Cmentarz: kolejne remonty   -   28/3/2008
Zarząd Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem podjął decyzję o remoncie w r. 2008 z pieniędzy uzyskanych podczas kwesty 1 i 2 XI 2007 r. grobowca znajdującego się w kwaterze XXI. Konserwację będzie wykonywał mgr Marek Jeziorowski, konserwator zabytków. Cena konserwacji ok. 10 tys. zł. ostateczny termin wykonania 15 X 2008 r.

Ogloszenie
W grobowcu tym spoczywają: KAROL NITSCHE (1829-1842) - uczeń III klasy gimnazjum tarnowskiego. Zmarł podczas wakacji 12 VIII 1842 r. na gruźlicę. Pochowany jest tu także STANISŁAW ŁACHOCIŃSKI (1848-1903) urzędnik tarnowskiego Sądu Powiatowego.
O nagrobku pisze Marek Trusz, znawca architektury sepulkralnej Starego Cmentarza: „Do wyjątków należy natomiast klasycystyczna rzeźba figuralna w kamieniu. Takim wyjątkiem jest usytuowany w kw. XXI nagrobek H. Nitsche i S. Łachocińskiego z ok. poł. XIX w., mający formę postumentu z rzeźbą klęczącego aniołka. Zwężający się ku górze trzon postumentu z tablicą inskrypcyjną osadzoną na płycinie szerszej, frontowej ściany, nakryty jest płytą z ustawioną na niej figurką klęczącego aniołka o spuszczonej głowie. Znakomicie zestawiona architektura postumentu z zastygłą w naturalnej pozie postacią, z której emanuje spokój i pogodzenie się z nieuchronną koniecznością śmierci, ”pozwala zaliczyć to dzieło do najlepszych realizacji rzeźbiarskich w skali całego cmentarza” (A. Sypek, Alejami Starego Cmentarza, s. 31-32, Tarnów 2005).
Zarząd KOnSC rozpocznie niebawem starania o zezwolenie Konserwatora Wojewódzkiego oraz MZC w Tarnowie o wyrażenie zgody na konserwację tego nagrobka.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl