Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Śmierć w czasach popkultury, czyli portrety trumienne Marka Sobczaka   -   01/4/2008
Portret trumienny, nazywany niegdyś klepsydrą, portretem epitafijnym, portretem na blasze to specyficzny wytwór sarmackiej kultury szlacheckiej. Pojawił się w pierwszej połowie XVII wieku, stając się zjawiskiem zupełnie wyjątkowym w sztuce europejskiego barku, ale też niestety krótkotrwałym, bo zniknął w połowie XVIII wieku i nigdy już nie odrodził się w tej postaci. Dziś dalekim echem tej tradycji są umieszczane na cmentarnych nagrobkach fotografie zmarłych. Z powodzeniem nawiązuje do niej również Marcin Sobczak, malarz i etatowy grafik „Polityki”, którego wystawę „Portrety trumienne” można oglądać w BWA do połowy kweitnia.

Ogloszenie
>

Ciemne płótna rozpięte na ośmiokątnych blejtramach, a na nich ekspresyjnie przedstawione popiersia pewnych siebie, niemal butnych zmarłych naszych czasów, ubranych w swoje najlepsze stroje, patrzących wprost pustymi szparami oczu – oto portrety trumienne Marka Sobczaka. Jak mówi autor, „malowanie portretów trumiennych jest w opozycji do kultury masowej, która wypiera ze świadomości problem śmierci, problemy historyczności, ciągłości, nawiązania”. Bohaterowie jego malarstwa żyją w tym świecie i nie potrafią go opuścić marząc o nieśmiertelności, której złudną namiastkę daje kultura masowa. Sobczak niewątpliwie mierzy się z trudnymi eschatologicznymi problemami. Co więcej, potrafi mówić o śmierci jak mało kto w dzisiejszych czasach – w czasach sztuki doraźnej, zupełnie oderwanej od dramatu ludzkiej egzystencji. Poniekąd jego sztuka jest trochę trudna, bo wymaga od odbiorcy dużego zaangażowania wrażliwości, ale jednocześnie przystępna, bo prostą formą dialoguje z kulturą masową, choć nie tylko. W pracach Sobczaka nie ma publicystyki, nachalnej retoryki czy cynizmu, jest natomiast miejsce do dialogu z odbiorcą. A czyż nie o to chodzi w sztuce?
Agnieszka Setlik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(02-04-2008) Obserwator :
Pani Agnieszko te płótna wcale nie są ciemne, no chyba że się zgasi światło, utrzymane sa raczej w barwach radosnych - błękit, czerwienie, oranże. Z tymi strojami też Pani przesadza, na obrazach Pana Marka są raczej symbolicznie zasugerowane. Jedno jest pewne w sztuce chodzi o dialog artysty z odbiorcą i tutaj zaiskrzyło.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2008) Do obserwatora :
Czy Pan się czasem nie czepia? :-) Ciemny kolor nie znaczy od razu czarny - ciemne są również czerwienie, a stroje dzięki temu, że są jak pan mówi "symbolicznie zasugerowane", są też okazałe (mundury etc.)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2008) Obserwator :
Wystarczy po prostu zobaczyć obrazy w orginale, ja w każdym razie widziałem i stanowczo stwierdzam że przymiotnik "ciemny" nie ma zastosowania do 95% wystawionych prac. A co do czepiania, to owszem czepiam się za kazdym razem gdy czytam coś co mija się z prawdą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2008) Brunonek :
Zgadzam się obserwatorze, także z tym, że przymiotnik "ciemny" ma zastosowanie do ciebie:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2008) Edi :
No, ale Brunonek błysnął nie ma co, elokwencja, erudycja, oraz wielka kultura, pozazdrościć błyskotliwej riposty. Widziałem tę wystawę, jest naprawdę dobra, nawet bardzo dobra, od wielu miesięcy nie było tak dobrej. Dywagacje na temat osobistych interpretacji zestawów kolorystycznych nie mają sensu, wszak każdy widzi trochę inaczej, jedno jest pewne, że jeśli ktoś już wyraża tutaj swoją opinię to niech to robi z sensem, nieważne czy pozytywnie czy wręcz przeciwnie, liczą się różne opinie lecz chamów po prostu ignorujmy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-04-2008) Martha :
Strach patrzeć, brrr...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947