To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
  Żużel w Muzeum   -   28/3/2004
Pogoda nie pozwoliła planowo zainaugurować sezonu żużlowego w Tarnowie. Do 13 kwietnia nie zobaczymy w mieście żużlowców na żywo, ale możemy zobaczyć ich ... na wystawie. Muzeum Okręgowe przygotowało niecodzienną ekspozycję. Nie przypadkowo datę wernisażu ustalono na wigilię planowego rozpoczęcia sezonu. Wystawę "Z jaskółką na plastronie" udostępniono dziś dla wszystkich zwiedzających. Żaden prawdziwy kibic "jaskółek" nie może przegapić takiej okazji !

Ogloszenie
>

Pomysł wystawy "Z jaskółką na plastronie" zrodził się w głowach dwóch młodych pracownikow Muzeum - Łukasza Gozdka i Janusza Kozioła. Jeszcze przed ubiegłorocznym awansem żużlowców Unii do ekstraligi rozpoczęły się pierwsze przygotowania. Nabrały one tempa po tym wydarzeniu. Ekspozycja pokazuje tarnowskie dzieje sportu żużlowego.

Żużel w Tarnowie pojawił się po raz pierwszy w 1956 r., kiedy to w miejscowym klubie sportowym Unia Tarnów utworzono sekcję motocyklową. Ale pierwsze wyścigi motocyklistów ścigających się w kółko na torach miękkich rozgrywano od 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Sympatycy tego sportu uważają jednak, że początkiem nowoczesnego żużla był wyścig w West Maitland (Australia), zorganizowany w 1923 r przez Nowozelandczyka J. Hoskinsa. Stamtąd przybył ten sport do Europy i w 1928 r. pierwsze zawody rozegrano w Anglii. W 1929 r. powstała w Anglii liga żużlowa, a w 1935 r. odbył się w Sydney pierwszy mecz międzypaństwowy Australia - Anglia.
Od 1956 roku tarnowscy żużlowcy ze zmiennym szczęściem rywalizowali z innymi klubami, ale już w 1960 roku weszli do I ligi. Zawsze towarzyszyły im liczne rzesze wiernych kibiców. To przede wszystkim dla sympatyków sportu żużlowego Muzeum Okręgowe zorganizowało tę wystawę we współpracy z Żużlową Sportową Spółką Akcyjną i Tarnowskim Towarzystwem Żużlowym .
Na ekspozycji prezentowane będą liczne, unikatowe eksponaty m.in. zabytkowe motocykle: marki JAP - udostępniony przez Władysława Golloba, Weslake - wypożyczony od znakomitego zawodnika Roberta Sawiny, pierwszy w historii złoty kask wywalczony przez Floriana Kapałę w 1961 r.... Ponadto miłośnicy sportu żużlowego będą mieli możliwość zobaczyć programy z najróżniejszych imprez i najdziwniejszych miejsc na świecie, programy, plakaty z bogatego zbioru kolekcjonera Zbigniewa Rozkruta i zdjęcia z ważniejszych żużlowych imprez w Tarnowie pochodzące m.in. z prezentowanego po raz pierwszy odnalezionego po kilkunastu latach albumu dokumentującego pierwsze lata tarnowskiego sportu żużlowego udostępnionego przez Franciszka Pytkę - brata słynnego tarnowskiego żużlowca Zygmunta Pytki.

We wczorajszym wernisażu wzięły udział tłumy miłośników czarnego sportu, zawodników, działaczy sportowych , sponsorów (wystawy i drużyny). Jak powiedział na wstępie dyrektor Muzeum - Adam Bartosz zabrakło w zasadzie tylko charakterystycznego, ostrego zapachu spalin, który jest nieodłącznym składnikiem dyscypliny tak ukochanej przez Tarnowian.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, January 17, 2022 09:39:52
IP     : 54.224.117.125
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html