Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kocham ! Tarnów czyli podróż na rubieże czasu    -   10/4/2008
To wyjątkowo ciekawa wystawa i to niekoniecznie w artystycznym tego określenia znaczeniu. Rzadko już mamy do czynienia z przedsięwzięciami, które w tak mądry i subtelny sposób wzmacniają nasz lokalny patriotyzm. Do Tarnowskiego Centrum Kultury powinien przybyć każdy bez wyjątku Tarnowianin, aby zobaczyć kilkadziesiąt plansz z niezwykłymi kompozycjami fotograficznymi i żeby na własne oczy, prawie dosłownie, ujrzeć jak przedwojenna historia przenika się ze współczesnością miasta.

Ogloszenie
>

Dzięki możliwościom nowoczesnej techniki autorzy, czyli Piotr Bernacki, Hubert Burzawa, Janusz Flek, Piotr Góryjowski, Mirosław Kaszuba, Konrad Kluza, Tadeusz Koniarz, Stanisław Kozyra, Krzysztof Neminarz, Tomasz Pacanowski, Bartosz Połeć, Tomasz Sobczak, Witold Stachnik, Paweł Topolski, Marek Trusz i Andrzej Tylko, na tych samych zdjęciach pokazali znane budynki, pomniki, świątynie, ale też ludzi sprzed stu lat i te dzisiejsze. W efekcie czego „Kocham! Tarnów” okazuje się również świetną kampanią edukacyjną i popularyzacyjną. Z plansz i umieszczonych pod nimi komentarzy historyka można dowiedzieć się licznych ciekawostek, takich jak chociażby ta, że siedziba TCK przy Rynku 5 to najstarsza kamienica w mieście (formę kamienicy, czyli piętrowego budynku murowanego uzyskała już w XV w.), że obecny Pasaż Tertila był niegdyś miejscem teatru świetlnego, albo że najstarsza synagoga, zwana niegdyś Nową lub Jubileuszową (stała na rogu obecnej ul. Waryńskiego i Nowej, zniszczona w listopadzie 1939r.) budowana była z przerwami ponad 40 lat (1864-1908), ponieważ cadyk Chaim Halbersztam z Nowego Sącza rzucił na nią klątwę. Ponadto na specjalnych planszach magnetycznych można tu ułożyć puzzle z widokiem najpiękniejszych tarnowskich budowli, odnaleźć swój dom na - zawieszonej na ścianie, zajmującej przestrzeń całej sali - panoramie miasta, obejrzeć film z 1928 roku pt.: „Tarnów – Miasto Przemysłowe”, posłuchać muzyki żydowskiej, cygańskiej i kapel podwórkowych, a nawet poczytać pisane przedwojenną polszczyzną afisze ze słupów ogłoszeniowych. Pośród wielu afiszów zwraca uwagę plakat zapowiadający pojawienie się w mieście cyrku: „Tymczasowe doniesienie - Edward Montenegro z Hiszpanii ze swoją słynną wielką menażeryją stanowiącą największe widowisko w Europie. 100 najniebezpieczniejszych i najrzadszych zwierząt wszystkich części świata, przyczem największy olbrzymi słoń Baba”. Ujrzymy tu też reklamę balsamu do włosów Elsa-fluid słynnej Anny Csilag – rusałki włóczącej za sobą 185-centymetrowy welon włosów, „pątniczki długowłosej – jak pięknie pisał w swoim „Sanatorium Pod Klepsydrą” Bruno Schulz - zamiatającej swym płaszczem gościńce Moraw, wędrującej przez kraj daleki, przez białe miasteczka pogrążone w codzienności i prozie i rozdającej próbki balsamu Elsa-fluid między prostaczków bożych, trapionych wyciekiem i świerzbem.” Jednak największe wrażenie robi niesamowita reklama filmu, na którego seans zapraszał niegdysiejszy teatr świetlny, czyli kino „Marzenie”: „100.000 nagrody! Otrzyma każdy, kto udowodni, że widział film bardziej frapujący tak co do treści, jak i przepychu wystawy przewyższający artystyczną wartością obraz ZŁODZIEJ Z BAGDADU wyświetlany dziś i codziennie w teatrze świetlnym „Marzenie”. Oczywiście na afiszu nie ma zdjęcia z filmu, jest za to coś znacznie ważniejszego - inwencja twórcza, polot, lekki dowcip i coś, co nazwalibyśmy dziś talentem marketingowym, czyli to wszystko, czego niestety brakuje współczesnym plakatom filmowym.
Każdy Tarnowianin i każdy, kto zechce w tych dniach nasze miasto odwiedzić powinien koniecznie obejrzeć wystawę „Kocham! Tarnów”. Jest ona bowiem niecodzienną okazją do odbycia wirtualnej, fascynującej podróży na rubieże czasu, do dawno minionego, pulsującego życiem, pełnego staroświeckiego czaru galicyjskiego sztetla, ale też do skonfrontowania go z współczesnym Tarnowem – urokliwym miastem, w którym zamiast wieżowców na biura adaptuje się stare gmachy, a zamiast wyścigu szczurów – celebruje się leniwe popołudnia na Rynku. Trudno oprzeć się wrażeniu, że klimat Tarnowa jest trochę vintage, bo z klasą nawiązuje do przeszłości, ale jest w tym bardzo na czasie. Zachwyca swoim poczuciem odrębności i jednoczesną otwartością, swoim odkrywaniem na nowo historii i jednoczesnym czerpaniem z niej bodźców do rozwoju. Czy można nie kochać takiego miasta?

Agnieszka Setlik

Wystawę "Kocham ! Tarnów" można oglądać codziennie (od 13.04 również w niedziele) od godziny 10:00 do 18:00 w salach Tarnowskiego Centrum Kultury, przy Rynku 5, do 7 maja oraz od 15 września do 10 listopada 2008 r.
Bilety w cenie 2 zł (dzieci, młodzież szkolna), 3 zł do nabycia w Biurze Obsługi TCK – Rynek 5. Rezerwacje dla grup zorganizowanych: telefonicznie – 014 6 888 888 (dział imprez); mailem – tck@tck.pl (sekretariat).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 9)Dodaj komentarz
(10-04-2008) Jakub Kwaśny :
Właśnie wróciłem z tej wystawy! Gorąco polecam :-) a autorom zdjęć i pomysłodawcom wystawy serdecznie dziękuje. WARTO!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2008) ? :
Szanowny Panie Kwaśny, czy przypadkiem nie był Pan na wystawie " powrót do socjaistycznej MockBy " ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2008) Tarnowianin :
Super wystawa. Goraco polecam!!!! A pan ? to moze by tak na temat, he??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2008) Majmonides :
Pani Agnieszko. Mały błąd. Najstarsza synagoga nie mogła nazywać się "Nowa". Najstarszą synagogą w mieście była budowla, której pozostałości (bima), stoją przy ulicy Żydowskiej. Rozpoczęcie jej budowy nastąpiło po 1661 roku. Synagoga "Nowa" lub "Jubileuszowa" znajdowała się, jak doskonale Pani zauważyła znajdowała się na wschodni rogu ulic Folwarcznej (dziś Waryńskiego) oraz Nowej. W istocie budowa ślimaczyła się okrutnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2008) do Majmonidesa :
W RZECZY SAMEJ.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-04-2008) Aga Setlik :
Masz rację Majmonidesie. Oczywiście byłoby mi miło donieść, ze był to tekst na Państwa czujność i że na zwycięzców czekały nagrody. Niestety zwyczajnie się pomyliłam, za co najmocniej przepraszam.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-04-2008) Majmonides :
Pani Agnieszko. Błąd malutki. A z Pani wrażeniami na temat wystawy zgadzam się w zupełności. Warto obejrzeć Tarnów na starej forografii, która daleka jest w wielu przypadkach, na tej wystawie, od przesłodzonej maniery pocztówkowej...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-04-2008) terok :
a może wydanie albumu pt Kocham Tarnów. Cos by zostało z wystawy...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2008) Wystawa :
ładna estetycznie i warta chwili wspomnień , ale plakat na Tegoroczną Nagrodę filmową żenujący, Żywy dowód jak sławy traktują miasto swojego pochodzenia ; zapomniał wół jak cielęciem był. W podobnej konwencji ale o niebo lepsze plakaty projektowali dla TCK M.Sobczyk czy wczesniej Wójtowicz. Do dzisiaj mam także typowy polski plakat na TRF Witka Pazery. Zamawianie plakatów u uznanych artystów oczywiscie podnosi rangę Imprezy, ale jeżeli artysta robi rzecz na kolanie to ja wysiadam. M

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947