Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Coraz mniejsze targi ...    -   12/4/2008
Zainaugurowano XIV Targi "Expo-Bud", ostatnią już odbywającą się cyklicznie w naszym mieście imprezę targową. Mniejsza niż w ostatnich latach ilość wystawców oraz sugestie zwiedzających, którzy chcieli przeniesienia imprezy do centrum miasta, spowodowały, że tegoroczna edycja odbywa się w hali TOSiR przy ul. Krupniczej 8a. Choć targi potrwają do niedzieli, już w piątek poznaliśmy targowych laureatów.

Prezydenta Ryszardę Ścigałę oraz Zdzisława Janika (tu w roli wiceprezesa IPH - organizatora imprezy) zapytaliśmy dlaczego tarnowskie targi się kurczą i czy ten regres ich niepokoi. Posłuchaj odpowiedzi na to pytanie :

Ogloszenie
>

Marszałek Województwa Małopolskiego przyznał swoją nagrodę firmie EXLAB Ł.Makowej i wyróżnił Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie. Prezydent Tarnowa nagrodził firmę PROBUD Sp. z o.o. a Starosta Tarnowski firmę Certech z Niedomic.
Za najlepszą ekspozycję targową (Złoty Medal "EXPO-BUD 2008") uznano stoisko firmy NOVUM (fragment tego stoiska na zdjęciu) - m.in. dealera kostki brukowej Libet. Na stoisku, siermiężną PRL-owską rzeczywistość chodnikowo - ogródkową sprzed jeszcze 20 lat zestawiono z możliwościami estetycznymi i funkcjonalnymi, jakie daje współczesna oferta producentów wyrobów betonowych, ceramiki ogrodowej, oświetlenia etc.
Srebrny Medal Targów otrzymała firma Leier Polska SA a Brązowy - firma Bruk-Bet. Wyróżnienia powędrowały do firm: Perfekt, HEF Wywórni Kotłów Grzewczych, Certech, EXLAB, PROBUD, CEGBUD, ZRB Dudoń, Konsorcjum Nieruchomości CONSULTING s.c., Porolex, Stal-Bruk Sp. z o.o.
Ponadto organizator imprezy, Izba Przemysłowo- Handlowa w Tarnowie przyznała tytuł Lidera Regionu i Statuetkę Gazowni Tarnowskiej i firmie MPEC. Rada IPH przyznała tytuł Lidera Branży Budowlanej firmom: Techno - Pomiar, Eurobud - Max i Magnum T. Romański. Wyróżnienie, za udział firmy spoza województwa małopolskiego powędrowało do ZSE OSPEL SA.

Targi można zwiedzać w sobotę od 10:00 do 18:00 a w niedzielę od 10:00 do 16:00. Wstęp bezpłatny.

Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że najstarsza impreza gospodarcza w mieście - Targi Zdrowej Żywności, wyprowadza się z naszego miasta. EXPO-BUD jest już zatem ostatnią imprezą targową, która odbywa się w Tarnowie. Malejące zainteresowanie targami ze strony wystawców, szczególnie tych spoza regionu, ale przecież nie tylko, musi zatem niepokoić podwójnie. Boom budowlany, którym moi rozmówcy tłumaczą odpływ firm uczestniczących w imprezie, jest chyba tylko jednym z powodów regresu, jaki tarnowskie targi przeżywają. Gdyby był jedynym, to mielibyśmy przecież do czynienia także z lawinowym wzrostem zwiedzających - indywidualnych inwestorów (sprawców owego boomu), a to się również nie dzieje. I to, mimo przyzwoitej promocji imprezy (brawa za tegoroczny, bardzo interesujący plakat !). Ten ostatni fakt niejako potwierdzili zresztą sami organizatorzy, przenosząc targi z Mościc do centrum Tarnowa, gdzie inwestorom ma być ponoć bardziej "po drodze" .
Problem wymaga zatem dłuższej i pogłębionej refleksji ze strony samorządu, nie tylko tego gospodarczego, czyli IPH. Targi (przypominam: już jedyne w regionie !) to przecież najlepsza, bo naturalna wizytówka tarnowskiej przedsiębiorczości. Jeśli rynek lokalny tej branży kwitnie, a tak faktycznie jest, to targi - w formule z jaką mamy do czynienia w Tarnowie, choć oczywiście nie tylko u nas - nie oddają przecież tej rynkowej prawdy.
Piotr Dziża
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(12-04-2008) MaG :
Przyczyna jest prosta. Ta formuła się wyczerpała. Targi są ukierunkowane na zysk organizatora, więc dla małych firm są za drogie. Wystawiają sie duze tarnowskie fimy którym nie wypada odmówić prezesowi a ich produkty i tak są znane. W efekcie większą ofertę klienci znajdują w NOMI. Sam plakat to za mało zeby przyciągnąć zwiedzających. IPH nie ma nowych pomysłów, za poprzedniego dyr. jeszcze się to jakos kręciło, obecnie mam wrażenie, że nie ma kto się rzetelnie tym zająć. UM chce rozwijać przedsiebiorczość ale ograniczanie się tylko do przecinania wstążek to za mało.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-04-2008) Obserwator :biuro@abiks.com 
Przeniesienie Targów EXpo-Bud z hali "Jaskółki" na Krupniczą to kolejny niewypał Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie.IPH Skutecznie zdegradowała te Targi,które kiedyś były wizytówką miasta.Dziwię się ,że Prezydent Ścigała i Marszałek Województwa chcą jeszcze firmować tą farsę.Przecież IPH to od kilku lat nie jest zrzeszeniem przedsiębiorców ale Towarzystwem Wzajemnej Adoracji kilku facetów -szefów firm,którzy sami się nie wystawiają /bo po co/ ale skutecznie łupią swoich kolegów po fachu. Obserwator

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-04-2008) nauczyciel :
Jeszcze z Tarnowa mogą wynieść się szkoły i uczniowie i będzie super

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-04-2008) BoAn :
Bardzo trafne oba poprzednie komentarze! Ale nie zdarzyło się by na tym forum ktoś próbował ustosunkować sie do rzeczowej krytyki! Tak będzie i tym razem. Po prostu TARNóWEK !!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-04-2008) Tarnowianin :
Przyczyna jest prosta. Ta formuła się wyczerpała. Targi są ukierunkowane na zysk organizatora, więc dla małych firm są za drogie. Wystawiają sie duze tarnowskie fimy którym nie wypada odmówić prezesowi a ich produkty i tak są znane. IPH Skutecznie zdegradowała te Targi,które kiedyś były wizytówką miasta.Dziwię się ,że Prezydent Ścigała i Marszałek Województwa chcą jeszcze firmować tą farsę.Przecież IPH to od kilku lat nie jest zrzeszeniem przedsiębiorców ale Towarzystwem Wzajemnej Adoracji kilku facetów -szefów firm,którzy sami się nie wystawiają /bo po co/ ale skutecznie łupią swoich kolegów po fachu. Specjalnie zacytowałem wypowiedzi poprzedników - są bardzo trafne i dodam, że te wszystkie wyróżnienia, nagrody i statuetki otrzymują tacy wystawcy, którzy utrzymują targi wystawiając się co roku, z uczciwością podziału tych nagród nie ma to nic wspólnego. Za co np. otrzymali tytuł Lidera Regionu i Statuetkę Gazownia i MPEC ? Co mają wspólnego z prawdziwymi małymi i średnimi firmami budowlanymi, które się "dwoją i troją", aby zaspokoić potrzeby mieszkańców naszego regionu i zarobić na przysłowiowy chleb? A dlaczego na każdych targach promuje się najwyższymi nagrodami Leiera i Bruk-Bet - jeszcze im mało "kasy", albo mają za dużo i dzielą się z IPH? Bardzo przepraszam, ale już napewno nie jest Liderem Branży Budowlanej Techno - Pomiar, znam o wiele lepsze i wyższej jakości produkty niż ma Techno - Pomiar , a przede wszystkim tańsze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-04-2008) Boss :
Nie raz byłem na tych targach i zawsze nagrody dostawali znajomi i duże firmy lub te co bardzo dużo zapłaciły za stoisko. Ten pan w wywiadzie mówi że wystawiali kiedyś samochody dostawcze jak Skoda Fabia jest dostawcze albo Alfa Romo. No w ty roku nie wystawiali samochodów oczywiście ale tylko dlatego bo na nową hale nie pozwolili im. Może było trochę więcej odwiedzających ale tylko dlatego bo brokerzy nie wiedzą co mają z tych nudów robić pod blokiem a to sobie pójdziemy na targi. Mówił też ten pan że daleko od miasta były kiedyś targi to zapraszam hm gdzie by tu pana zaprosić o np. Targi Kielce na takim prawdziwym zadupiu albo Nowy Sącz tam nie ma takich skorumpowanych bandziorów jak wy i może by trzeba było sobie podpatrzyć jak oni to robią a najlepiej zamknąć tą całą izbę i utworzyć ją od nowa z ludźmi myślącymi przyszłościowo. Może na razie tyle wątków. Szkoda tylko że ktoś potrafił zniszczyć coś takiego. A gazą, empec, bruk bet i tym innym życzę żeby się kiedyś tymi kupionymi nagrodami udławili.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947