Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   KATYŃ... ocalić od zapomnienia    -   12/4/2008
Między innymi w Tarnowie i Borzęcinie upamiętniona zostanie 68 rocznica zbrodni katyńskiej. W Tarnowie uroczystości rocznicowe odbędą się pod Grobem Nieznanego Żołnierza w niedzielę 13 kwietnia, natomiast w środę 16 kwietnia Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, wraz z Centrum Animacji Społecznej Horyzonty zaprasza do Borzęcina Górnego na imprezę okolicznościową pn. „Katyń… ocalić od zapomnienia”, organizowaną w ramach akcji sadzenia 21.473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej.

Ogloszenie
>

W Tarnowie uroczystości odbędą się 13 kwietnia, w ramach Dnia Pamięci Ofiar Katynia, Charkowie i Miednoje. O 12.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele księży Filipinów, po nabożeństwie, około godziny 13.15. uczestnicy uroczystości przemaszerują pod Grób Nieznanego Żołnierza.
W trakcie obchodów członkowie rodzin ofiar zbrodni odbiorą akty nominacji na wyższe stopnie oficerskie, nadane zamordowanym oficerom decyzją Ministra Obrony Narodowej w roku ubiegłym.
Uroczystość organizowaną przez Prezydenta Miasta Tarnowa i Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Koło w Tarnowie zakończy złożenie wieńców i kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Tarnowskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Katynia uświetni Orkiestra Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach SA oraz Kompania Honorowa Policji w Tarnowie.

Dzień Katyński w Borzęcinie Górnym organizują 16 kwietnia 2008r. (środa) Wójt Gminy Borzęcin, Przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Centrum Animacji Społecznej Horyzonty. Patronat honorowy nad akcją sadzenia 21.473 "katyńskich" dębów w całym kraju sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof.dr hab. Lech Kaczyński.
- Organizowana przez nas impreza patriotyczna jest elementem kultywowania pamięci o Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej. Chcielibyśmy zachować w pamięci bohaterów służb mundurowych skrytobójczo mordowanych strzałem w tył głowy, mord dokonany na polskiej inteligencji. Miejscem głównych uroczystości będzie plac przed budynkiem Domu Ludowego w Borzęcinie. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa katyńska złożona z 20 tablic przedstawiających historię żołnierzy zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Ostatnim elementem uroczystości będzie posadzenie okolicznościowego „Dębu Pamięci Ofiar Katania” przed budynkiem Zespołu Szkół w Borzęcinie Górnym. Dokonają tego najlepsi uczniowie Zespołu Szkół w Borzęcinie. Jeden dąb to jedno nazwisko z tzw. listy katyńskiej. Nasz dąb upamiętni pamięć urodzonego w Borzęcinie Józefa Piękosza – komendanta Policji w Czudlu, jeńca obozu w Ostaszkowie, zamordowanego przez NKWD w Twerze - mówi Piotr Kania z GOK W Borzęcinie.

Program środowej imprezy wygląda następująco:
godz. 15:45 – Złożenie kwiatów na symbolicznym nagrobku Józefa Piękosza - cmentarz w Borzęcinie Górnym oraz pod Pomnikiem Poległych 1939-1945
godz. 16:00 – Zbiórka przed budynkiem Domu Ludowego w Borzęcinie
godz. 16:10 – „Pamiętamy. 1940-2008” – koncert przed budynkiem Domu Ludowego w Borzęcinie Górnym – prowadzenie Centrum Animacji Społecznej Horyzonty
Podczas koncertu głos zabierze Dezyderia Gajda, córka pochodzącego z Borzęcina Józefa Piękosza – komendanta Policji w Czudlu rozstrzelanego 16 kwietnia 1940r. w Twerze, pochowanego w dołach Miednoje.
godz. 17:30 – Przemówienia okolicznościowe
godz. 17:45 – Upamiętnienie Ofiar Katynia poprzez posadzenie okolicznościowego dębu
godz. 18:00 – Spotkanie okolicznościowe w budynku Zespołu Szkół w Borzęcinie
W przypadku złych warunków atmosferycznych złożenie kwiatów nastąpi w Borzęcinie Górnym pod Pomnikiem Poległych, natomiast pozostała część zostanie przeniesiona do Budynku Wielofunkcyjnego w Bielczy.

PIĘKOSZ Józef - urodzony w Borzęcinie w 1901 roku, rozstrzelany 16 kwietnia 1940 roku w Twerze. Ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, komendant Policji Państwowej w miejscowości Czudel, powiat Sarny, województwo wołyńskie. Jeniec obozu w Ostaszkowie, rozstrzelany przez NKWD w Twerze na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKPB z 5 marca 1940 roku. Pogrzebany w masowych mogiłach w Miednoje. 10 listopada 2007 roku, w trakcie uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej „Katyń – Pamiętamy”, które miały miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie odczytany pod numerem 9488 i awansowany na stopień Przodownika Policji Państwowej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Mottem programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” są słowa Jana Pawła II:
”Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947