Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nowodworze: wojna o budynek po ośrodku zdrowia    -   14/4/2008
Do naszej redakcji wpłynął list, będący protestem przeciw planom wójta gminy Tarnów, który zamierzając zlokalizować w budynku po byłym ośrodku zdrowia w Nowodworzu świetlicę, jednocześnie chce wyburzyć piętro tego obiektu. Na piętrze tym znajdują się pomieszczenia mieszkalne, w których niedawno wymieniono okna. -Budynek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym i właściwie powinien zostać wyburzony, zaś zamontowanie nowych okien było „wpadką” wójta Molczyka, który rozpoczął remont od końca - w imieniu wójta gminy Grzegorza Kozioła argumentuje rzecznik prasowy Urzędu Gminy Tarnów, Piotr Pawlina. Jego zdaniem adaptacja budynku na potrzeby świetlicy to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Nowodworza, którzy chcąc zorganizować zebranie wiejskie czy opłatkowe muszą wynajmować salę w prywatnym domu weselnym lub organizować je w domu wielofunkcyjnym w oddalonej o kilka kilometrów Radlnej.

Ogloszenie

”Budynek po byłym Ośrodku Zdrowia jest jednopiętrowy, na parterze jest duży hol i pomieszczenia po byłych gabinetach, a na pierwszym piętrze trzy mieszkania, w których do niedawna mieszkali lekarze pracujący w tym Ośrodku Zdrowia. Mieszkania te są w dobrym stanie: posiadają wszystkie niezbędne instalacje, niedawno wymieniono w nich okna (z których nawet jeszcze nie zdjęto folii ochronnych), na podłogach są dobrze utrzymane parkiety” – pisze autor protestu. „Według nowej koncepcji Wójta i wtórującego mu sołtysa w budynku będzie mieściła się świetlica, a piętro tego obiektu zostało by wyburzone. Zdaniem większości mieszkańców wsi Nowodworze jest to niedorzeczna i bezmyślna decyzja, nie do zaakceptowania przez mieszkańców. Istniejące mieszkania na piętrze budynku w żaden sposób nie kolidowałyby z nowym przeznaczeniem obiektu jako świetlica wiejska. Jak powszechnie wiadomo w obecnej sytuacji rynkowej brak jest mieszkań komunalnych toteż wyburzanie istniejących jest wręcz karygodne. Wiele rodzin we wsi i w okolicach jest w trudnej sytuacji materialnej i nie ma środków na zakup własnego mieszkania.
Decyzja sprawie tego budynku podjęta w Gminie Tarnów świadczy o posiadaniu wielu zasobów w postaci mieszkań komunalnych. Jeżeli faktycznie ich nie posiada to te w ośrodku można by np. sprzedać lub wynająć , a pieniądze z czynszu przeznaczyć na remont obiektu. Wyburzenie piętra budynku niesie za sobą ogromne nakłady finansowe (Gmina przeznaczyła w budżecie na modernizacje 250 000 złotych) i naraża gminę na dodatkowe koszty i świadczy o niegospodarności, co w rozumieniu prawa jest przestępstwem.
W rzeczywistości istnieje przecież wiele innych możliwości przeznaczenia istniejących już mieszkań , np. siostry zakonne, które prowadzą przedszkole (ochronkę) w Nowodworzu , w którym z powodu braków lokalowych nie przyjmują większej ilości dzieci. Właściwe myślenie, mające na celu poszanowanie społecznej własności i dobra wola gminy i można przekształcić ten obiekt bez niszczenia w coś pożytecznego dla wszystkich mieszkańców wsi Nowodworze.

Z powyższego wynika ,że planujący adaptację poprzez zburzenie piętra byłego Ośrodka Zdrowia ma na celu pozbycie się ewentualnych lokatorów, którzy będą przeszkadzać przebywającym w nowej świetlicy wiejskiej, która będzie tylko z nazwy , a faktycznie służyć będzie zakrapianym imprezom tzw. wpływowym.
Cóż, od wyborów minął dopiero rok , a hasła przedwyborcze PIS-u, mówiące o 3 milionach mieszkań widać jak daleko odbiegają od tego co zamierza się zrobić z budynkiem byłego Ośrodka Zdrowia. Reprezentantem PIS-u jest przecież w gminie Tarnów obecny Wójt Grzegorz Kozioł i większość radnych tej Gminy.
Przeglądając budżet Gminy Tarnów znalazłem informacje na temat finansowania tego obiektu - str. 36;VII - Rozwój lokalny-modernizacja centrów wsi, pkt.5 Nowodworze - centrum wsi (budowa budynku komunalnego, zagospodarowanie terenu) - kwota inwestycji 850 000 zł. Ciekawy jest też zapis na str 37 pkt 13 który mówi że Gmina będzie budować 6 mieszkań socjalnych za kwotę 1 500 000zł .
Jest to dla mnie niepojęte ze gotowe mieszkania będzie się burzyć i budować nowe!”

Tyle jeżeli chodzi o list. Z postawionymi w nim tezami nie zgadza się wójt Gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł: „(...) Wolą mieszkańców było, żeby taką inwestycję zrealizować, bowiem Nowodworze jest ostatnią miejscowością na terenie Gminy Tarnów, która nie posiada budynku komunalnego mogącego służyć takim celom. Pozostałe miejscowości mają budynki komunalne, szkoły lub remizy OSP, które mogą służyć wsi. Zaś mieszkańcy Nowodworza, chcąc zorganizować zebranie wiejskie czy spotkanie opłatkowe muszą wynajmować salę w prywatnym domu weselnym lub organizować je w domu wielofunkcyjnym w oddalonej o kilka kilometrów Radlnej. Oczywiście, być może są tacy mieszkańcy Nowodworza, którym pomysł urządzenia domu komunalnego z salą na zebrania wiejskie, kawiarenką internetową, świetlicą dla dzieci czy siłownią się nie podoba, ale w demokracji jest tak, że decydująca jest wola większości.
(...) Wspomniany budynek ośrodka zdrowia w Nowodworzu składał się z dwóch części. Już kilka lat temu całość znajdowała się w bardzo złym stanie technicznym i był nakaz natychmiastowego remontu lub rozbiórki. Wtedy Rada Gminy zadecydowała o podziale budynku i sprzedaniu jednej z części na drodze przetargu, oczywiście z przeznaczeniem na ośrodek zdrowia. Przetarg wygrała świadcząca wcześniej usługi medyczne firma MEDICUM, która nabyła w ten sposób budynek i teren na którym budynek się znajduje. Stary znajdujący się w bardzo złym stanie budynek został przez inwestora wyburzony, a w jego miejsce firma MEDICUM wybudowała nowoczesny, funkcjonalny, parterowy budynek przychodni.
Pozostała część dawnego ośrodka zdrowia, w którym kiedyś mieściła się kotłownia, zaplecze socjalne, a na piętrze – wspomniane mieszkania opuszczone przez ostatnich lokatorów w 2003 roku, została własnością gminy.
Budynek jest w bardzo złym stanie technicznym. Ściany popękane, były łączone klamrami. Nadaje się do generalnego remontu lub do rozbiórki (na zdjęciach widać popękane stropy – przyp. red.). Co do jego wykorzystania były różne pomysły, ale obecnie – zgodnie z wolą mieszkańców – ma zostać przeprowadzony jego remont, połączony z adaptacją na dom komunalny dla potrzeb społeczności lokalnej. Ponieważ ta propozycje cieszyła się największym poparciem, gminny samorząd wyszedł jej naprzeciw i zlecił wykonanie projektu. (...) Rzeczywiście projekt nie uwzględnia funkcjonowania w obrębie tego budynku mieszkań komunalnych, ale takich rozwiązań, aby łączyć mieszkania socjalne z domami komunalnymi nie stosuje się nigdzie. Można by zapytać, jak pogodzić potrzeby rodziny mieszkającej na piętrze budynku, gdzie na parterze organizowane są na przykład dyskoteki dla młodzieży? Jak z kolei uspokoić innych mieszkańców, którzy zgłaszają obawy, że w mieszkaniach tych zamieszkają osoby ze środowisk patologicznych, które doprowadzą do dewastacji tego, co jest własnością całej społeczności lokalnej i ma służyć wszystkim?
Oczywiście w budynku zostały wymienione okna. Inwestycja ta została wykonana w minionej kadencji i obecnie należałoby postawić pytanie o jej zasadność. Jakie uzasadnienie bowiem ma wymiana okien w sytuacji, gdy popękane są ściany lub przecieka dach?

Uwaga Autora listu: „Z powyższego wynika, że planujący adaptację poprzez zburzenie piętra byłego Ośrodka Zdrowia ma na celu pozbycie się ewentualnych lokatorów, którzy będą przeszkadzać przebywającym w nowej świetlicy wiejskiej, która będzie tylko z nazwy, a faktycznie służyć będzie zakrapianym imprezom tzw. wpływowym.” jest na tyle niepoważną insynuacją, że nie ma najmniejszego sensu jej komentować.
Stwierdzenie: „Cóż, od wyborów minął dopiero rok, a hasła przedwyborcze PIS-u, mówiące o 3 milionach mieszkań widać jak daleko odbiegają od tego co zamierza się zrobić z budynkiem byłego Ośrodka Zdrowia. Reprezentantem PIS-u jest przecież w gminie Tarnów obecny Wójt Grzegorz Kozioł i większość radnych tej Gminy.” jest całkowicie nieprawdziwe. Pomijając fakt, że próba rozliczania gminnego samorządu z obietnic przedwyborczych partii politycznej, która na dodatek znajduje się w opozycji, jest co najmniej śmieszna. Żaden z radnych gminy nie jest członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość, na wójta zaś nie głosował PiS, ale ponad 60% biorących udział w wyborach mieszkańców gminy. Stąd też wójt nie jest reprezentantem określonej partii, ale mieszkańców i działa zgodnie z ich wolą oraz wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom.”

Cóż, a wydawałoby się, że do kolejnych wyborów samorządowych jeszcze trochę czasu pozostało... MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(14-04-2008) Mieszkaniec Nowodworza :libertus@interia.pl 
Od dziecka mieszkam w tej miejscowosci i w przeciwienstwie do autora mam swiadomosc co jest potrzebne "mojej malej ojczyznie". Bez watpienia taka swietlica jest nam niezbedna. To wlasciwie ostatnia nieruchomosc gminna jaka pozostala w Nowodworzu. Reszte sprzedano. Chyba lepiej zeby mlodzi spedzali czas na silowni niz z piwem w reku pod sklepem albo na przystanku autobusowym? To ostatnia szansa zeby miejscowosc miala oficjalne miejsce spotkan oplatkowych, zebran wiejskich itp. A nie popijaw jak sugeruje autor artykulu. Polecam zapoznac sie z definicja "zebranie wiejskie". Jest to cos w stylu zebrania osiedla niemniej jednak mieszkancy Nowodworza maja wieksze poczucie wspolnoty interesow i na takie spotkania wybieraja sie dosc licznie w przeciwienstwie do niektorych osiedli miejskich gdzie wyalienowanowani "miastowi" nie interesuja sie tym co mozna zrobic w swoim otoczeniu. Teren obok wspomianego budynku wyremontowano po czesci w czynie spolecznym. Mlodziez liczy na mini-boisko do koszykowki, ktore ma stanac w poblizu, zaraz pod oknami tego obiektu. Mozna byloby pokusic sie o przeznaczenie mieszkan pod wynajem ale jak wyzej wspomniano istnialby oczywisty konflikt miedzy spokojem mieszkancow a funkcjonowaniem "swietlicy", boiska i placu zabaw pod oknami. Poza tym nikt nie chce mieszkac kolo ludzi z marginesu spolecznego a byla taka opcja w gminie zeby obiekt w calosci wyremontowac i stworzyc mieszkania komunalne czyli powiedzmy sobie wprost dla ludzi w wiekszosci z kregow patologicznych. Male dzieci bawiace sie pod oknami i pijackie widoki.. slowa na "k.." itp. Tego chcielibyscie dla swoich dzieci? Jestescie pewni? Ladnie pisze sie o stanie tych mieszkan nie widzac w jak bardzo oplakanym sa stanie. Sciany na pietrze doslownie sie "rozłażą". Czy ekonomicznym jest łatanie grzyba i remont ruiny? Pomysl z przeznaczeniem tych kilku pokoi na oddzial miejscowego przedszkola nie jest zly. Moze gminie uda sie porozumiec z tutejszymi siostrami? Wszystko przed nami. A tak apropo dlaczego tarnowianie chca rozebrac budynek TPSA w centrum miasta? Przeslania im widok? Nie pasuje do centrum? A przeciez tam tyle mieszkań można by stworzyc.. Belki we wlasnym oku nie widzicie ale..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-04-2008) renata :
przecież można mieszkania sprzedać , nie wildze problemu np. po 100 000 za każde i wyremontować budynek. a swoją droga ile razy w roku odbywają się spotkania wiejskie. myślę ze służyć to ma innym celom( sołtysowi. może jeszcze skarpę ziemi zbiorą i zrobią mu parking kolo sklepu. szkoda burzyć- przedszkole na pewno by sie przydało, a popołudniami młodzież mogła by korzystać z planowanego boiska do siatkówki i innych. co do świetlicy to na pewno mieszkania nie kolidowały by z działająca świetlicą

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-04-2008) jacek kurian :
no w sumie pomysl z przedszkolem tez wydaje mi sie dobry , wiem jak to jest w mojej miejscowości i faktycznie brak jest miejsc w przedszkolu; PANIE WóJCIE SZKODA BURZYC !!! DACH DA SIE WYREMONTOWAć ( W NOWYM BUDYNKU I TAK BEDZIE NOWY:) pozdr i zycze madrości salomona :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947