Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wyjątkowe warsztaty i spektakl w Kąśnej    -   14/4/2008
Do Tarnowa i Kąśnej, na zaproszenie Teatru Nie Teraz i Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna, przybywa jeden z największych światowych mistrzów teatru butoh - Daisuke Yoshimoto. Przez 5 dni (15-19.04) prowadził będzie warsztaty teatralne w Dworku Paderewskiego w Kąśnej, w czwartek spotka się w Tarnowie z dziennikarzami a w sobotę da jeden jedyny spektakl w swoim wykonaniu zatytułowany „Ruiny ciała”. Mamy 3 podwójne zaproszenia dla inTARnautów na to przedstawienie.

Ogloszenie

Od 15 do 19 kwietnia, na zaproszenie Teatru Nie Teraz, będziemy gościć w naszym regionie Daisuke Yoshimoto, wybitnego i znanego w świecie artystę japońskiej sztuki teatru ruchu i ciała (butoh). Japoński artysta, oprócz prezentacji swej sztuki, poprowadzi też specjalne warsztaty teatralne dla wybranej grupy chętnych. Współorganizatorem tego projektu jest Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, instytucja kultury Powiatu Tarnowskiego, a partnerem całego przedsięwzięcia jest Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Warsztaty odbędą się w Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, a konkretnie w dworku Mistrza Jana w Kąśnej.

Butoh to japońska forma tańca nowoczesnego powstała w latach pięćdziesiątych, kiedy to po drugiej wojnie światowej japońscy artyści odwrócili się od tradycyjnych form, jak też od wpływów masowej kultury Zachodu i zaczęli szukać inspiracji w rodzimej mitologii, w idei teatru okrucieństwa, a także w dokonaniach niemieckiego ekspresjonizmu. Artyści chcieli w ten sposób ukazać oficjalnie ignorowane, ciemne aspekty życia społeczeństwa japońskiego – deformację i szaleństwo. Butoh wyrywa się spod wpływu tradycji społecznej i jest prawdopodobnie najśmielszą podjętą dotychczas próbą przełożenia tajemniczego, często tłumionego życia nieświadomości na międzyludzkie publiczne medium teatru. Jak surrealizm, wczesne butoh wykorzystywało skrzywienie natury, jak dada – przypadek jako zasadę kompozycji. Najbardziej znani twórcy butoh to obok Kauzo Ohno i Tatsumi Hijikaty - Min Tanaka, Akaji Maro, Yoko Ashikawa oraz właśnie Daisuke Yoshimoto.

Daisuke Yoshimoto wybitny tancerz, choreograf i pedagog ukończył kierunek sztuki na Wydziale Teatru na Uniwersytecie Nippon w 1967 r. Od pierwszych lat swej scenicznej aktywności współpracował i współtworzył spektakle z największymi twórcami butoh, m.in. z Kazuo Ohno, Hisayo Iwaki, Yukihiko Sakai. Wielokrotnie gościł w Polsce w latach dziewięćdziesiątych przedstawiając cykl spektakli traktujących o śmierci. Był gościem Centrum Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Teatru Kana w Szczecinie, Stowarzyszenia Tratwa w Olsztynie, Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu oraz kilkakrotnie Ośrodka Grotowskiego we Wrocławiu. W 1997 roku wrocławski Ośrodek był pomysłodawcą i realizatorem festiwalu tańca butoh, którego programowym konsultantem był właśnie Daisuke Yoshimoto. Szczególne przywiązanie do naszego kraju wynika u tancerza z niezwykłego szacunku wobec najwybitniejszych artystów teatru polskiego, m.in. Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora oraz pamięci ich dzieł (zarówno Apocalypsis cum figuris, jak i Umarłą klasę Yoshimoto miał okazję obejrzeć osobiście).

Spektakl "The Ruins of Body" (Ruiny ciała)*, który artysta wykona w sobotę o 18:00 w Dworku Paderewskiego, zwieńczy pięciodniowe warsztaty dla adeptów sztuki teatralnej, które w Kąśnej poprowadzi japoński twórca. Spektakl jest otwarty na widzów z całego regionu.
Mamy 3 podwójne bezpłatne zaproszenia na przedstawienie dla naszych użytkowników, które będzie można otrzymać, wysyłając nam na adres redakcja@intarnet.pl (do piątku 18 kwietnia do godziny 12:00) zgłoszenie zawierające w temacie wiadomości hasło YOSHIMOTO, a wewnątrz imię, nazwisko i nr tel. kontaktowego. Zwycięzców o wygranej i sposobie skorzystania z niej, będziemy niezwłocznie informować w środę, czwartek i piątek południu, po kolejnych losowaniach w naszej redakcji.
Organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd na przedstawienie z Tarnowa autobusem, który wyjedzie spod Teatru im. L. Solskiego w sobotę o godzinie 17:00. Ilość miejsc w autobusie jest ograniczona. Rezerwacji miejsc należy dokonywać pod nr tel. 6210921.

Warsztaty, jak i prezentację spektaklu Daisuke Yoshimoto zorganizował Teatr Nie Teraz przy pomocy sponsorów: POLDIM SA (sponsora generalnego TNT), Karpackiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Sp. z o.o. oraz specjalnego sponsora tego projektu - Odlewni „Tarnów” Sp. z o.o.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(14-04-2008) Światek :
BRAVO!!!!!!!!!:))))))))))))))) ))))0

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2008) pio :piters@is.net.pl 
Butoh - tak świetnie brawo [ sic!] nastepnym razem przywitamy artystę z Górnej Wolty , który zachwycony projektem gardzienice itd. etc. Tylko po co ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2008) wijak do pio :
Spróbuje ci odpowiedzieć tak. Najciekawszymi, tymi popychającymi sztukę teatralną naprzód i stwarzającymi okazję do wyłaniania nowych form, są zderzenia naszego sposobu widzenia sztuki z egzotycznymi często "poetykami". Nie chodzi przecież o przeszczepianie jakiegoś fragmentu japońskiej sztuki i mentalności na grunt polski, chodzi raczej o poznanie i ewentualną próbę inspiracji, nowego spojrzenienia. Mieszanka w kulturze jest czymś najbardziej ożywczym i uzdrawiającym. Mniej więcej tak jak mieszanka genów - najzdrowsi i najmocniejsi są ludzie ( i całe narody) z tzw. domieszką krwi. Wymiana genów jest potrzebna i autentyczna wymiana kulturalna podobnie (ale nie zinstytucjonalizowana, polegająca zwykle na uśmiechu, uścisku reki i wręczeniu sobie pięknie brzmiących umów o współpracy).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2008) apel :
do pio, nie myl gardzienic z ośrodkiem Grotowskiego, bo dla ludzi teatru to kilka lat świetlnych różnicy !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947