Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Tarnowska abolicja książkowa   -   01/4/2004
Od dzisiaj do końca kwietnia można zwrócić do tarnowskich bibiotek książki bez obawy, że zostanie pobrana opłata za ich przetrzymywanie ponad termin określony regulaminem. Szacuje się, że poza bibliotecznym obiegiem pozostaje w tej chwili około 2 tys. książek. Kwietniowa abolicja jest formą odzyskania przynajmniej części z nich.

Ogloszenie

Przypadający na 23 kwietnia Światowy Dzień Książki to okazja do rozliczenia się z biblioteką. Niestety, wśród czytelników są i takie osoby, które zwlekają ze zwrotem dawno wypożyczonych książek. Zastępca dyrektora MBP Elżbieta Rogozińska-Bień mówi, że zbyt długo przetrzymywane są przede wszystkim lektury, a także wydawnictwa popularnonaukowe.

Biblioteczna książka może się zawieruszyć przy okazji przeprowadzki. Bywa, że czytelnik omija wypożyczalnię obawiając się kary. Regulamin MBP przewiduje kary pieniężne za spóźnienie się ze zwrotem książki, a nawet skierowanie sprawy do sądu.

Bibliotekarze cierpliwie upominają - pisemnie i telefonicznie. Czytelnicy powinni zdawać sobie jednak sprawę z tego, że narażają bibliotekę na straty. Przekazywanie wiadomości, jakąkolwiek drogą, wiąże się z kosztami, którymi co prawda nie są obciążani czytelnicy ale opłaty uszczuplają budżet biblioteki. Pieniądze mogłyby być wykorzystane na zakup nowych wydawnictw.
Jak informuje Ewa Rogozińska-Bień, w ub.r. wysłano ponad 1500 upomnień. Z reguły nie chodzi o zwrot jednej, lecz kilku książek. Szacuje się, że poza bibliotecznym obiegiem pozostaje około 2 tys. książek. Chcąc odkupić brakujące wydawnictwa, należałoby przeznaczyć na każdą przynajmniej 30 zł.
Kwiecień jest jedynym miesiącem w roku, kiedy to nie ponosi się konsekwencji za przedłużenie terminu wypożyczenia książki. W tym miesiącu bibliotekarze darują kary. Każda filia na terenie miasta oraz oddziały przy ul. Staszica 6 przyjmować będą zaległe książki. Trzeba więc koniecznie poszperać na półce i rozliczyć się z biblioteką.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl