To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  22 Tarnowska Nagroda Filmowa    -   05/5/2008
Już za kilka dni rusza w Tarnowie 22 TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA, impreza będąca obecnie największą wizytówką kulturalną naszego miasta. W tym roku o statuetkę Leliwity ubiegać się będzie 13 polskich filmów nakręconych od wiosny ubiegłego roku. Nagrodą za całokształt twórczości uhonorowany zostanie Tadeusz Konwicki, jedna z postaci najbardziej zasłużonych dla polskiej powojennej kultury (nie tylko filmu). Nie zabraknie też imprez towarzyszących: wystaw, koncertów, projekcji plenerowych oraz projekcji dla dzieci i młodzieży. Impreza potrwa od 10 do 18 maja 2008.

Posłuchaj fragmentu niedawnej konferencji praowej dot. festiwalu (na pytanie o tegoroczną promocję i faktyczne miejsce festiwalu na mapie filmowej kraju, odpowiadają dyrektor TCK Tomasz Kapturkiewicz i główna organizatorka imprezy Anna Grygiel) :

Ogloszenie

Ta impreza popularyzująca, promująca dorobek polskiej kinematografii to jeden z najstarszych festiwali w kraju, tuż po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niedawno TNF nominowana została do Dorocznych Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za lata 2006-2007 w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”. W tym roku zaproszenie do współpracy z organizującym TNF Tarnowskim Centrum Kultury przyjęło wielu wybitnych twórców, a wśród nich jeden z najgłośniejszych polskich i światowych artystów młodego pokolenia - Wilhelm Sasnal, tarnowianin z pochodzenia, który jest autorem plakatu 22 TNF.

- Ze swojej strony corocznie dokładamy wszelkich starań, aby Tarnowska Nagroda Filmowa, była okazją do spotkania z artystami i twórcami filmu, aby stwarzała w naszym mieście w tym czasie atmosferę przychylności dla polskiego filmu i jego twórców, dając jednocześnie możliwość promocji miasta i instytucji z nią związanych, a także aby była okazją do prezentacji najważniejszych wydarzeń związanych z polskim filmem - deklarują organizatorzy i dodają : - Zachęceni ogromnym sukcesem roku ubiegłego pragniemy w tegorocznym programie Festiwalu adresowanym do widzów w każdym wieku, zarówno młodych, jak i dorosłych, przedstawić wiele różnorodnych propozycji filmowych, znacznie poszerzając program.
Tarnowska Nagroda Filmowa to bowiem nie tylko sam konkurs, ale też oczywiście szereg innych równie ważnych imprez filmowych, w tym projekcje plenerowe i okolicznościowe, to koncerty i wystawy, debaty z krytykami, i oczywiście spotkania z twórcami bardzo licznie przybywającymi w tym czasie do Tarnowa, który w maju staje się miastem żyjącym polskim filmem.

Na program tegorocznej edycji składa się:

- 14 projekcji konkursowych („Korowód”, „Jutro idziemy do kina”, „U Pana Boga w ogródku”, „Niezawodny system”, „Pora umierać”, „Ogród Luizy”, „Hania”, „Nadzieja”, „Sztuczki”, "Benek", "Taxi A", „Środa, czwartek rano”, "Futro", "Wszystko będzie dobrze") , których reżyserzy ubiegają się o nagrody Jury 22 TNF (przewodniczącym tegorocznego Jury będzie reżyser, Laureat 21 TNF – Wiesław Saniewski) – Statuetka Leliwity, Nagroda Jury Młodzieżowego – Statuetka Filmowca, Nagroda Publiczności – Statuetka Maszkarona oraz Nagroda Specjalna ufundowana przez Telewizję Kino Polska,

- projekcje plenerowe na tarnowskim Rynku, związane z obchodami jubileuszu 20-lecia Zespołu Filmowego Zebra (na ekranie pod Ratuszem zobaczymy: Kilera, Historie miłosne, Dzieci ryby, Mój Nikifor i Dzień świra),

- przedpołudniowy przegląd filmów dla dzieci (od 5 – 10 lat) – „Kino Młodego Widza”, wzbogacona o projekcje specjalne „Zaczarowany świat Marii Kaniewskiej”, w którym Jury Dziecięce wybiera najlepszy film nagradzając twórców Statuetką „Malowanego Koguta”. Przegląd otworzy projekcja filmu „Piotruś i wilk” i spotkanie z jego twórcami,

- wystawy Piotra Dumały „Moje poprzednie życie” (plakat, komiks, film) i Andrzeja Pągowskiego (retrospektywa 30-lecia),

- debata z udziałem środowisk filmowych, animatorów kultury i publiczności,

- prezentacja "Złotej Dziesiątki Polskiej Animacji" - wybranych filmów animowanych i ich twórców,

- spotkania z twórcami prezentowanych w konkursie filmów.

Festiwal uświetnią również cieszące się dużą popularnością koncerty:
- „Małe instrumenty z muzyką filmową”, na rozpoczęcie Festiwalu, w dniu poświęconym obchodom roku animacji filmowej (10 maja, godz. 19:00),
- koncert Galowy Muzyki Filmowej wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród Laureatom, w tym nagrodę za całokształt twórczości, którą otrzyma Tadeusz Konwicki, a dotychczasowymi jej laureatami byli Andrzej Wajda i Janusz Morgenstern. Podczas koncertu wysłuchamy trzech spojrzeń na twórczość Krzysztofa Komedy, które przedstawią we własnych aranżacjach: DRUM FREAKS - Milo Kurtis & Co. , MARYSI SADOWSKIEJ i JAGODZIŃSKI TRIO & LORA SZAFRAN & KWARTET SMYCZKOWY(17 maja, godz. 19:00).
- na zakończenie Festiwalu koncert plenerowy Muzyki Filmowej na tarnowskim Rynku - ORKIESTRA ADAMA SZTABY zagra najpopularniejsze tematy polskiej i światowej muzyki filmowej (18 maja, godz. 20:00).

Z powodów organizacyjnych, nie udało się jednak doprowadzić do zapowiadanego wcześniej koncertu muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera.

22 TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA współfinansowana jest ze środków Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Głównym partnerem TNF są AZOTY TARNÓW.
Dyrektorowi T.Kapturkiewiczowi zadaliśmy kilka dni temu pytanie, dlaczego w imponującym skądinąd programie tegorocznej imprezy tak mało jest akcentów promujących tarnowską kulturę i dlaczego TNF, po ubiegłorocznym epizodzie, zrezygnowała ze współpracy z organizatorami festiwalu młodego filmu niezależnego "Dozwolone do 21". Posłuchaj odpowiedzi szefa TCK :


Szczegółowy program imprezy, wraz z omówieniem poszczególnych propozycji: CZYTAJ TUTAJ
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, July 17, 2024 16:12:49
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html