Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  22 Tarnowska Nagroda Filmowa    -   05/5/2008
Już za kilka dni rusza w Tarnowie 22 TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA, impreza będąca obecnie największą wizytówką kulturalną naszego miasta. W tym roku o statuetkę Leliwity ubiegać się będzie 13 polskich filmów nakręconych od wiosny ubiegłego roku. Nagrodą za całokształt twórczości uhonorowany zostanie Tadeusz Konwicki, jedna z postaci najbardziej zasłużonych dla polskiej powojennej kultury (nie tylko filmu). Nie zabraknie też imprez towarzyszących: wystaw, koncertów, projekcji plenerowych oraz projekcji dla dzieci i młodzieży. Impreza potrwa od 10 do 18 maja 2008.

Posłuchaj fragmentu niedawnej konferencji praowej dot. festiwalu (na pytanie o tegoroczną promocję i faktyczne miejsce festiwalu na mapie filmowej kraju, odpowiadają dyrektor TCK Tomasz Kapturkiewicz i główna organizatorka imprezy Anna Grygiel) :

Ogloszenie

Ta impreza popularyzująca, promująca dorobek polskiej kinematografii to jeden z najstarszych festiwali w kraju, tuż po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niedawno TNF nominowana została do Dorocznych Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za lata 2006-2007 w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”. W tym roku zaproszenie do współpracy z organizującym TNF Tarnowskim Centrum Kultury przyjęło wielu wybitnych twórców, a wśród nich jeden z najgłośniejszych polskich i światowych artystów młodego pokolenia - Wilhelm Sasnal, tarnowianin z pochodzenia, który jest autorem plakatu 22 TNF.

- Ze swojej strony corocznie dokładamy wszelkich starań, aby Tarnowska Nagroda Filmowa, była okazją do spotkania z artystami i twórcami filmu, aby stwarzała w naszym mieście w tym czasie atmosferę przychylności dla polskiego filmu i jego twórców, dając jednocześnie możliwość promocji miasta i instytucji z nią związanych, a także aby była okazją do prezentacji najważniejszych wydarzeń związanych z polskim filmem - deklarują organizatorzy i dodają : - Zachęceni ogromnym sukcesem roku ubiegłego pragniemy w tegorocznym programie Festiwalu adresowanym do widzów w każdym wieku, zarówno młodych, jak i dorosłych, przedstawić wiele różnorodnych propozycji filmowych, znacznie poszerzając program.
Tarnowska Nagroda Filmowa to bowiem nie tylko sam konkurs, ale też oczywiście szereg innych równie ważnych imprez filmowych, w tym projekcje plenerowe i okolicznościowe, to koncerty i wystawy, debaty z krytykami, i oczywiście spotkania z twórcami bardzo licznie przybywającymi w tym czasie do Tarnowa, który w maju staje się miastem żyjącym polskim filmem.

Na program tegorocznej edycji składa się:

- 14 projekcji konkursowych („Korowód”, „Jutro idziemy do kina”, „U Pana Boga w ogródku”, „Niezawodny system”, „Pora umierać”, „Ogród Luizy”, „Hania”, „Nadzieja”, „Sztuczki”, "Benek", "Taxi A", „Środa, czwartek rano”, "Futro", "Wszystko będzie dobrze") , których reżyserzy ubiegają się o nagrody Jury 22 TNF (przewodniczącym tegorocznego Jury będzie reżyser, Laureat 21 TNF – Wiesław Saniewski) – Statuetka Leliwity, Nagroda Jury Młodzieżowego – Statuetka Filmowca, Nagroda Publiczności – Statuetka Maszkarona oraz Nagroda Specjalna ufundowana przez Telewizję Kino Polska,

- projekcje plenerowe na tarnowskim Rynku, związane z obchodami jubileuszu 20-lecia Zespołu Filmowego Zebra (na ekranie pod Ratuszem zobaczymy: Kilera, Historie miłosne, Dzieci ryby, Mój Nikifor i Dzień świra),

- przedpołudniowy przegląd filmów dla dzieci (od 5 – 10 lat) – „Kino Młodego Widza”, wzbogacona o projekcje specjalne „Zaczarowany świat Marii Kaniewskiej”, w którym Jury Dziecięce wybiera najlepszy film nagradzając twórców Statuetką „Malowanego Koguta”. Przegląd otworzy projekcja filmu „Piotruś i wilk” i spotkanie z jego twórcami,

- wystawy Piotra Dumały „Moje poprzednie życie” (plakat, komiks, film) i Andrzeja Pągowskiego (retrospektywa 30-lecia),

- debata z udziałem środowisk filmowych, animatorów kultury i publiczności,

- prezentacja "Złotej Dziesiątki Polskiej Animacji" - wybranych filmów animowanych i ich twórców,

- spotkania z twórcami prezentowanych w konkursie filmów.

Festiwal uświetnią również cieszące się dużą popularnością koncerty:
- „Małe instrumenty z muzyką filmową”, na rozpoczęcie Festiwalu, w dniu poświęconym obchodom roku animacji filmowej (10 maja, godz. 19:00),
- koncert Galowy Muzyki Filmowej wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród Laureatom, w tym nagrodę za całokształt twórczości, którą otrzyma Tadeusz Konwicki, a dotychczasowymi jej laureatami byli Andrzej Wajda i Janusz Morgenstern. Podczas koncertu wysłuchamy trzech spojrzeń na twórczość Krzysztofa Komedy, które przedstawią we własnych aranżacjach: DRUM FREAKS - Milo Kurtis & Co. , MARYSI SADOWSKIEJ i JAGODZIŃSKI TRIO & LORA SZAFRAN & KWARTET SMYCZKOWY(17 maja, godz. 19:00).
- na zakończenie Festiwalu koncert plenerowy Muzyki Filmowej na tarnowskim Rynku - ORKIESTRA ADAMA SZTABY zagra najpopularniejsze tematy polskiej i światowej muzyki filmowej (18 maja, godz. 20:00).

Z powodów organizacyjnych, nie udało się jednak doprowadzić do zapowiadanego wcześniej koncertu muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera.

22 TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA współfinansowana jest ze środków Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Głównym partnerem TNF są AZOTY TARNÓW.
Dyrektorowi T.Kapturkiewiczowi zadaliśmy kilka dni temu pytanie, dlaczego w imponującym skądinąd programie tegorocznej imprezy tak mało jest akcentów promujących tarnowską kulturę i dlaczego TNF, po ubiegłorocznym epizodzie, zrezygnowała ze współpracy z organizatorami festiwalu młodego filmu niezależnego "Dozwolone do 21". Posłuchaj odpowiedzi szefa TCK :


Szczegółowy program imprezy, wraz z omówieniem poszczególnych propozycji: CZYTAJ TUTAJ
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 20)Dodaj komentarz
(05-05-2008) J :
A co z zapowiadanym wcześniej koncertem Z. Preisnera na rozpoczecie festiwalu???:((( To było zbyt piękne aby mogło się udać w Tarnowie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-05-2008) sceptyk :
Dlaczego od razu zawłaszczyć.. a nei można równolegle i wspólnie zorganizować obu imprez? Tym bardziej ,że "Dozwolone od 21" - jest prawdziwie tarnowską inwencją działalności, która możemy się chwalić.A fetsiwal filmowy to tylko prezentacja krajowego produktu dla mieszkańca miasta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-05-2008) plakacista :
po pierwsze jak sam Sasnal mawia, nie jest Tarnowianinem tylko Mościczaninem, po drugie - czy podoba sie wam plakat ? proszę o sensowne wypowiedzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-05-2008) Artio :
Mnie się bardzo podoba. Jest urokliwy, choć ascetyczny. No i tchnie tą subtelną zmysłowością rodem ze starego kina.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-05-2008) terefere :
coś klimatycznego w plakacie jes. casablanca której motyw wykorzystano to jednak topos filmu światowego a nie polskiego i dlatego pod tym względem to pan wilhelm odrobił zadanie na kolanie ciekawe ile zainkasował, stawkę światową czy tarnowską ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-05-2008) do plakacisty :
Mościce w momencie urodzenia Sasnala były już w granicach Tarnowa od dobrych kilkudziesięciu lat, same powstały jako połączenie kilku przedwojennych wiosek, więc co najwyżej mógłby (w innej epoce) być mieszkańcem Dąbrówki Infułackiej, Świerczkowa. Tą ostatnią nazwą komuniści ochrzcili tę dzielnicę Tarnowa, więc ostatecznie Sasnal mógłby być Świerczkowiakiem, ale już na tablicach dworca było Tarnów Zachodni, dlatego nie pitol

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-05-2008) obserwator :
Plakat mi sie nie podoba - ja ciągle jestem zdania że festiwal to wydarzenie radosne, zabawa, okazja do spotkań, wymiany zdań....a promuje to po raz kolejny ...smutny czarno-biały i zupełnie niemedialny plakat na który niewielu pewnie zwróci uwage...zresztą na kilka dni do rozpoczęcia imprezy promocja w miescie jest tragiczna...zaledwie kilka plakacikow tu i tam...o takim wydarzeniu miasto powinnno huczeć już od kilku tygodni....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-05-2008) do "do plakacisty" :
Plakacista nic nie pitoli, Wilhelm Sasnal sam o sobie, zreszta wielokrotnie, mowil i mowi ze nie jest tarnowianinem tylko mosciczaninem, wiec pretensje to do artysty, jezeli juz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-05-2008) ? :
To prawda ze na festiwalu dozwolone do 21 lat wystapi Bajm??? wie ktos???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-05-2008) Tomek N. :
kolejny raz się przekonuję, że sasnal zarabia forsę na podobnej zasadzie co doda. jemu wystarcza już nazwisko zapracował na nie podobnie jak Dorotka. Jeśli w Tarnowie ten urodzony tu człowieczek nie dostrzega juz nic wartego dobrych wspomnień poza Mościcami, to niech nie przychodzi nigdy władzom miasta jakieś honorowe obywatelstwo dla niego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-05-2008) Majmonides :
A ja uważam, że Wilhelm Sasnal ma prawo mówić, że pochodzi z Mościc, to daje jedynie obraz tego, co sądzi o Tarnowie. Jak zresztą wielu innych. Myślę, że z czasem artysta dojrzeje i dostrzeże "nieuchronność swej tarnowskiej tożsamości". Poza tym argument, że Mościce należały do Tarnowa ileś tam lat nie jest do końca celny. Mościce i Rzędzin zawsze jakąś swoją tożsamość zachowają. I dobrze... Do Tomasza N., masz prawo sądzić o twórczości Sasnala co Ci się żywnie podoba. Ale moim zdaniem Tarnów powinien się ze Sasnalem pogodzić i nim się promować. A honorowe obywatelstwo? Z lewicowymi poglądami w Tarnowie? Nie sądzę by się udało. Choć mnie mniej gniotłoby w sumienie gdyby honorowym obywatelem był Wilhelm zamiast gościa ze Szwecji jeżdżącego, fakt bardzo skutecznie, cztery raz w kółko, w lewo, po żwirze... Po to dla mnie jest obelga. I mam prawo tak myśleć...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-05-2008) Tomek N. :
Majmonidesie co do Rickardssona pełna zgoda. Też uważam, że to głupota była. Ks. prof. Heller dopiero teraz zostanie honorowym obywatelem jak go już uhonorowano najważniejszą dla niego nagrodą na świecie. Poglądy Sasnala nie powinny i nie mają chyba znaczenia dla przyznających, ale jaki z niego ma być ambasador Tarnowa na świecie jak go " nic dobrego w tym mieście raczej nie spotkało" (cyt.), poza wspomnieniami z Mościc. Krzyż i Klikowa też zachowają swoją tożsamość, a Falklandy też swoją napływową, zatomizowaną specyficzność... i możemy tak mnożyć ....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-05-2008) plakacista :
ja sie tylko zapytalem, czy plakat sie Wam podoba a wy jakies poglady, sytuacje, i inne dupce wtranżalacie, pytam jeszcze raz, czy plakat sie podoba, i co z sobą niesie - to drugie pytanie .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-05-2008) Majmonides :
Dlaczego odmawiasz prawa do dyskusji "plakacisto"? Mieliśmy ochotę z Tomkiem N. podyskutować i to zrobiliśmy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-05-2008) ????? :
A może w końcu coś o "Nagrodzie " i TCK ? Ploteczki może już jakieś ???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-05-2008) elle :
Odpowiadam plakaciście- nie podoba mi się, mam wrażenie, że wiele wysiłku nie kosztował. Byłam zdziwiona, że w pakiecie reklamowym wyświetlanym przed każdą projekcją tak bardzo jest podkreślone, kto był autorem. Żadna to promocja artysty i festiwalu. Wręcz przeciwnie. Mieszanka wstydu i żenady.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-05-2008) do ???? :
a jakie ploteczki masz na myśli ??? :)))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-05-2008) Antygalicjanin :
A mnie żal trochę Sadowskiej .. próbowała rozruszać publikę lecz ona nie bardzo się dawała.. Bardzo dobry był jej pomysł ściągnięcia na scenę dwóch chłopców do pomocy z widowni. To trochę rozruszało i dało ciekawszy kliimat imprezie.W sumie nie było więcej ludzi jak ok. 300 osób. Więcej siedziało po drugiej stronie w kawiarenkach przy piwie..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-05-2008) hm :
trudno sie dziwic, pogoda nie dopisala i nie zachecala do siedzenia na rynku

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-05-2008) Aga :
zgadzam się z Antygalicjanem. mi się podobała para sołtysik i rogalska - bardzo luźno to prowadzili i fajnie. super też zaprezentował się chłopak, który wręczał chyba nagrodę jury młodzieżowego - ludzie zamarli bo było trochę luzu a za chwilę się śmiali :) temu miastu tego potrzeba. nie jakichś sztywnych imprez tylko luźnych wystapień tak jak zaprezentowała to wspomniana trójka. poza tym bardzo dobry koncert. brawo !!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl