To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   XVI-wieczny piec odkryty na dziedzińcu Muzeum!    -   07/5/2008
Na „turystycznej mapie” Tarnowa przybył nowy punkt. W trakcie prac archeologicznych na dziedzińcu Muzeum, oprócz murów XVIII – XX wiecznej zabudowy odkryto relikty ceglanego pieca do wypiekania chleba. Piec kopułowy o wymiarach: długość całkowita 4, 2 m, średnica wnętrza paleniska 1,7m, był zapewne elementem letniej kuchni usytuowanej na zapleczu budynków stojących przy Rynku. Jego znaczne rozmiary oraz fakt, że badania ujawniły aż 3 poziomy użytkowe pieca może wskazywać iż produkowano tu chleb nie tylko na potrzeby mieszkańców kamienicy, ale także na handel.

Ogloszenie
>

Konstrukcja była okazała i składa się z typowych dla wolnostojących pieców elementów. Palenisko obudowane i przykryte kopułą, szyja, którą wkładano chleb i jama przypiecowa; całość zadaszona. Odkryte ślady po drewnianych słupach wskazują, że była to lekka konstrukcja dachu na słupach, bez ścian bocznych. Poziom na którym stał piekarz znajduje się na głębokości blisko 2 m poniżej obecnego poziomu dziedzińca. Piec jest jedynym tego typu obiektem odkrytym na terenie miasta. Podobne piece zostały odkryte w części gospodarczej zamku Leliwitów na Górze św. Marcina. Odkryty obiekt został zabezpieczony i zasypany, a w miejscu, w którym stał jest w tej chwili parking. Aby jednak pokazać to odkrycie mieszkańcom Tarnowa i turystom, na ścianie muru od strony ulicy Kapitulnej zostanie umieszczona plansza pokazująca wykopaliska na dziedzińcu i fotografie odkrytego pieca wraz z jego opisem i rekonstrukcją. Muzeum poleca to miejsce także przewodnikom oprowadzającym turystów po Tarnowie.
Relikty pieca można obejrzeć na stronie internetowej Muzeum w postaci krótkiego filmu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, July 17, 2024 15:45:10
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html