To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Nowak chce dymisji Grada    -   09/5/2008
Radny Krzysztof Nowak żąda dymisji ministra Grada. Powodem ma być nie najszczęśliwsza wypowiedź radiowa ministra, która poruszyła w tym tygodniu istną lawinę medialnych i politycznych oskarżeń pod adresem Platformy Obywatelskiej. Przywódcy rządzącej dziś partii z premedytacją kłamali - zdaniem oskarżycieli - w trakcie kampanii wyborczej, odnośnie zamierzeń dot. prywatyzacji szpitali.

Ogloszenie

W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu radnego Nowaka, od lat głównego krytyka polityki uprawianej przez lidera tarnowskiej PO, czytamy:

Wczorajsza wypowiedź ministra skarbu Aleksandra Grada w RMF FM, że walka o głosy wyborców rządzi się swoimi prawami i podczas kampanii wyborczej nie ma potrzeby mówienia całej prawdy wprawiła mnie w osłupienie, podobnie jak większość Polaków. I nieistotna w tej wypowiedzi jest sprawa samej prywatyzacji części szpitali, której sam osobiście jestem zwolennikiem, jeśli będzie robiona w sposób jawny i przejrzysty, ale sam fakt zasugerowania opinii publicznej, że polityka może polegać „na okłamywaniu wyborców”.
W przekonaniu Krzysztofa Nowaka to wydarzenie bez precedensu w polskiej polityce, do złudzenia przypominające historię związaną z premierem Węgier. 17 września 2006 roku, węgierskie radio publiczne zaprezentowało na antenie fragmenty nagrań, w których można było usłyszeć jak urzędujący premier Węgier Ferenc Gyurcsány w sposób wulgarny przyznaje się, że jego rząd kłamał przez dwa lata, tylko po to, aby wygrać wybory i zdobyć władzę w kraju.
Premier Gyurcsány powiedział wówczas między innymi: „Kłamaliśmy rano, kłamaliśmy wieczorem, Nie możecie mi podać ani jednej rzeczy, z której moglibyśmy być dumni, poza tym, że mamy władzę, Nie mieliśmy wyboru, bo spieprzyliśmy gospodarkę, i to nie tylko trochę, ale bardzo”. Konsekwencją tamtej wypowiedzi była wówczas seria antyrządowych, największych po upadku komunizmu protestów i demonstracji w stolicy Węgier.

Zdaniem radnego PO, którego lokalne władze partii nie mogą od półtora roku skutecznie pozbawić jej członkostwa, nieodpowiedzialność ministra Grada może bardzo zaszkodzić i tak nie najlepszej reputacji polskich polityków.
Zachowując daleko idącą nieostrożność, podważył tym samym zaufanie wyborców, nie tyle do siebie samego, ale do całej klasy politycznej i spowodować w konsekwencji realną groźbę obywatelskiego nieposłuszeństwa.
Jednocześnie postawił rząd i Premiera w bardzo niekomfortowej sytuacji, a proces odbudowy zaufania do państwa i polityki, który zapoczątkowała Platforma Obywatelska został mocno nadwyrężony.
Od polityków wymagać należy przede wszystkim przyzwoitości i uczciwości w życiu publicznym, a tych minister skarbu niestety nie dochował. Jedynym, słusznym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie więc podanie się przez ministra Grada do dymisji
- kończy swoje oświadczenie Krzysztof Nowak.

Komentarz redakcyjny
Pokrętnej logiki wywodu radnego Nowaka nie mogę zrozumieć. Dlatego mam kilka pytań.
Jeżeli minister istotnie przyznał, że jego partia świadomie przemilczała, czy nawet celowo wprowadzała w błąd wyborców w trakcie kampanii to mówił prawdę, czy kłamał ? Kiedy to zatracił "odpowiedzialność, przyzwoitość i uczciwość", bo już nie wiem. Jeśli kłamie teraz, to jaki ma cel w tym, aby szkodzić własnemu ugrupowaniu ? Czyni to ze szlachetnych, czy niecnych pobudek ? Jeśli jednak Grad mówi prawdę i winna jest partia, to dlaczego ma ustępować sam i dlaczego oburzony (jak rozumiem, wciąż odpowiedzialny, przyzwoity i uczciwy) radny nie wystąpi z tej złej partii na znak protestu ?
Wdzięczny będę za odpowiedzi, ale zanim je otrzymam, podzielę się publicznie refleksją, która może uczynić powyższe pytania retorycznymi.
Otóż, słuchałem wczoraj owej "skandalicznej" rozmowy ministra Grada w RMF. Choć media podchwyciły wątek "kłamstwa wyborczego" bardzo chętnie i żywo, pozwolę sobie jednak wyłączyć się - w tej konkretnej sprawie - z dziennikarskiej solidarności. Nie usłyszałem bowiem niczego, co uzasadniałoby taką reakcję zarówno mediów, jak i opozycyjnych polityków. Grad wyraźnie powtórzył to, co wielokrotnie słyszałem na własne uszy podczas jesiennej kampanii - a słyszałem na przykład taką wypowiedź: pobierz (((mp3)))).
To dziennikarz w czwartkowej rozmowie na antenie radia postawił tezę o tym, że Grad i PO kłamała w trakcie kampanii. Minister temu zaprzeczył. Różne rzeczy można bowiem zarzucać Aleksandrowi Gradowi, ale nie głupotę czy skłonności samobójcze.
Niestety, wyrabianie sobie wiążącej opinii na jakiś temat, jedynie w oparciu o medialne - hasłowe i przerysowane relacje, nie jest dziś w Polsce możliwe. Polecam zatem zapoznanie się z treścią rzeczonego wywiadu samemu : przejdź tutaj.
Przeczytajcie drodzy inTARnauci uważnie i błagam, po lekturze, Wy też mi odpowiedzcie: czy to ja zwariowałem, czy ktoś inny ?
Piotr Dziża
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:06:55
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html