Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Mistrz exlibrisu w MBP    -   09/5/2008
W czwartek z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste spotkanie pracowników książnicy z przedstawicielami władz miasta, Rady Miejskiej oraz zaproszonymi gośćmi. Zabrakło tylko zapowiadanego prezydenta Ryszarda Ścigały, którego jednak godnie zastąpiła pani wiceprezydent Dorota Skrzyniarz. Spotkaniu, tak jak całemu „Tygodniowi Bibliotek”, przyświeca hasło „Biblioteka miejscem spotkań”.

Ogloszenie

O tym, że nie jest to hasło na wyrost przypomniała dyrektor MBP Janina Kania zauważając, że to właśnie biblioteka jest najczęściej odwiedzaną placówką kulturalną. Współczesna biblioteka bowiem nie tylko gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory, ale jest również miejscem prezentacji twórczości artystycznej, edukacji i rozwoju zainteresowań, czyli przyjaznym miejscem spotkań różnych osób, niekoniecznie czytelników.

Okazją do takiego właśnie, nietypowego spotkania było otwarcie w Galerii Niebieskiej wystawy „W kręgu dramatów Juliusza Słowackiego”, czyli malarstwa i ekslibrisów Jerzego Napieracza. Artysta w dziedzinie ekslibrisu od roku 1960 wykonał 620 znaków, które eksponowane były również w Anglii, Belgii, Czechach, Bułgarii, Chinach, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Rumunii, Turcji, Węgrzech, Włoszech, USA. Brał udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, gdzie zdobył 33 nagrody i 22 wyróżnienia. Na tarnowską wystawę złożył się zestaw kilkudziesięciu wyszukanych i wysmakowanych ekslibrisów, pasteli i ilustracji. Wszystkie z prezentowanych grafik nawiązują do twórczości Juliusza Słowackiego, patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej. Królują motywy z „Balladyny”, „Kordiana”, „Beniowskiego”, „Księdza Marka”. Widzimy więc romantyczne pejzaże, którym towarzyszy atmosfera grozy i tajemnicy. Duchy plączą ludzkie losy, a nad jeziorami w księżycowej poświacie unoszą się tajemnicze nimfy. Wszystko to dzieje się w atmosferze posępnych ruin, dzikich zarośli, wartko płynących strumieni i grząskich brzegów jeziora. Grafiki z jednej strony pełne są nieokiełznanej wyobraźni, z drugiej zaś wewnętrznej dyscypliny twórczej. I chyba właśnie w tej osobniczej dwoistości prac należy szukać źródeł niezaprzeczalnego sukcesu artysty.

Czwartkowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek zakończyła inscenizacja oparta na „Balladzie o trzech wesołych aniołach” Konstantego I. Gałczyńskiego w wykonaniu więźniów z Zakładu Karnego w Tarnowie – Mościcach.

W niedzielę czeka nas kulminacyjny punkt obchodów Tygodnia Bibliotek - tradycyjny kiermasz książek organizowany na placu Sobieskiego we współpracy z księgarniami. Każdy czytelnik zakupujący książkę dla Biblioteki zostanie odnotowany w na liście darczyńców, sponsorów, która jest od października 2003 r. prowadzona na stronie internetowej MBP. Do zakupionych przez czytelników książek wklejane będą specjalne naklejki z nazwiskiem darczyńcy. Podczas kiermaszu czynny także będzie punkt sprzedaży wydawnictw własnych MBP. Początek kiermaszu o godzinie 10:00.
Przypomnijmy, że Miejska Biblioteka Publiczna w tym roku obchodzi jubileusz stulecia działalności.
AS
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947